Všechny tablety jsou dnes v podstatě stejné, vybírat si mohou uživatelé většinou podle ceny a konkrétní hardwarové výbavy. Lenovo ovšem u své řady Yoga přináší trochu jiný koncept, který má usnadnit používání tabletu při různých příležitostech.
Na první pohled se může zdát váleček, který tvoří nesymetrickou část těla tabletu Yoga Tab 3, jako podivný prvek. Tablet kvůli němu neleží na stole rovně, což přinejmenším vypadá zvláštně. Jenže stačí vzít tablet právě za tento konstrukční prvek do ruky a dojmy se okamžitě obracejí. Váleček, který je tak charakteristickým rysem tabletů řady Yoga, totiž velmi usnadní držení přístroje v jedné ruce. Je to doslova, jako by tablet měl své vlastní madlo, za které ho lze držet. Zkrátka v tomto případě nepřijdou ani leváci, ani praváci, displej se samozřejmě umí natočit. Takže za výraznou, oblou část těla lze tablet komfortně držet v levé i pravé ruce. Ve válečku je soustředěna většina hmotnosti přístroje, což znamená, že se tablet na rozdíl od mnoha jiných nesnaží při držení v jedné ruce z této „vykroutit“. Čtení textů na cestách se tak rázem stává velmi pohodlným.
Doma nebo v kanceláři pak vynikne další prvek a tím je stojánek, který je právě do válečku a zadní části těla integrován. Má tři polohy a díky tomu lze tablet v poloze „Postav“ snadno postavit na stůl. Je to ideální pro sledování videa nebo třeba pro videohovory, s přídavnou bluetooth klávesnicí lze takto snadno tablet proměnit v malou náhradu PC, častěji ovšem bude sloužit jako vaše malá streamová televize (pro sledování youtube, iVysílání ČT, Primy, Novy apod.). Mimochodem, pro videokonference je tu výborná kamerka. Ve válečku je totiž vestavěn otočný prstenec s fotoaparátem s rozlišením 8 megapixelů. Díky otáčení jej lze vždy snadno namířit tam, kam je potřeba, takže i záběr při videhovoru bude ideální. V oné válcové části těla se navíc nacházejí reproduktory, takže zvuk míří přímo k uživateli. Pro psaní textů na displeji tabletu je zase vhodná poloha s mírným sklonem vůči desce stolu, díky které je klávesnice natočena k uživateli a zároveň je pohodlně vidět na displej (a nekouká vám do něj třeba ten, kdo sedí na druhé straně stolu).
Pověsit si tablet? Proč ne
Komu by nestačily možnosti pomocí stojánku tablet postavit nebo položit v několika různých polohách, může za očko ve výklopném stojánku tablet třeba pověsit. Ideální je to třeba do kuchyně, kde můžete mít recepty načtené na tabletu a vaříte bez listování kuchařkou – díky technologii Anypen si navíc můžete dělat poznámky třeba i vidličkou, když budete mít ruce od těsta. A pokud nejste zrovna šéfkuchař, krásně tablet využijete i v koupelně – pověsíte ho na háček, naložíte se do vany a užíváte si oblíbených filmů nebo seriálů.
Co se konkrétního testovaného tabletu týče, zkoušeli jsme provedení Yoga Tab 3 s osmipalcovým displejem. To znamená, že je tablet hezky kompaktní a není nijak těžký, rozlišení displeje 1280 x 800 pixelů je dostačující. Líbí se nám zpracování, celé tělo působí pevně a bytelně, váleček a stojánek jsou převážně z kovu, zbytek těla využívá na omak příjemný plast a samozřejmě sklo. Kdo hledá supervýkonný tablet, u tohoto konkrétního provedení asi nepochodí, procesor Qualcomm Snapdragon 210 a 1 GB RAM znamenají, že třeba na hraní náročných her není Yoga úplně vhodná. Ale každodenní práci zvládá tablet naprosto bez problémů. Kdo jej chce využívat především jako pracovní nástroj, určitě si rád připlatí za verzi s podporou LTE, která bude neustále on-line. Základní provedení osmipalcového tabletu stojí 4999 korun, za LTE variantu si prodejci žádají jen tisícikorunu navíc. Za praktický tablet s řadou možností využití je to přiměřená částka.