Lenovo svůj nový model IdeaPad 700 s displejem o úhlopříčce 15,6 palce propaguje jako výkonný multimediální notebook. A shrnutí je to stručné, ale výstižné. Tohle určitě není kompaktní notebook, který byste chtěli nosit každý den na přednášky, od toho jsou tu jiné stroje. Ale jako výkonná domácí stanice, kterou si sebou lze vzít na cesty, poslouží IdeaPad 700 skvěle.
S hmotností od 2,5 kilogramu dle použité konfigurace nepatří rozhodně IdeaPad 700 k lehkým strojům, ale říci o něm, že je těžký také není úplně vhodné. V dané kategorii je vyšší hmotnost obvyklá, velký displej a výbava si prostě nějaké ty stovky gramů navíc vyžádají. Ale obětovat trochu té přenosnosti se v tomto případě vyplatí.
Skvělý design
IdeaPad 700 totiž zaujme už od pohledu, obzvlášť námi zkoušená bílá varianta vypadá opravdu k světu. Design se povedl, jeho výrazným prvkem jsou reproduktory, které zároveň jakoby tvořily panty víka notebooku. Ale reproduktory tu nejsou jen pro okrasu, nesou značku JBL a hrají opravdu parádně, IdeaPad 700 tak nejen dobře vypadá, ale i výborně zní.
Lenovo IdeaPad 700 je velmi atraktivní notebook z kategorie těch „občas přenosných“. Potvrzuje to i výdrž baterie, která se pohybuje okolo čtyř hodin, což je oproti různým ultrabookům samozřejmě málo. Jenže oproti nim má IdeaPad 700 mnohanásobně větší výkon. Díky tomu je to nesmírně univerzální stroj.
Velký 15,6palcový displej notebooku dostal klasické Full HD rozlišení, což je dobré z hlediska výkonu ve hrách. Ne že by notebook neměl dost výkonu, naopak, podle konfigurace to umí být pořádná mašina. Třeba s procesorem Intel Core i7 generace Skylake, 8 GB RAM a vlastní grafikou Nvidia GeForce GTX 950M se určitě jen tak nezadýchá, ale dnešní móda vysokých rozlišení dovede mnohé notebooky přivést do úzkých. U Lenova IdeaPad 700 to nehrozí. Obzvlášť, když ve výše zmíněné konfiguraci využívá dva harddisky se společnými 128 GB rychlého SSD úložiště a jedním terrabajtem klasického diskového prostoru. Operačním systémem tu jsou samozřejmě Windows 10 v 64 bitové verzi, což rovněž přispívá celkově svižnému chodu počítače.
Podsvícená klávesnice
Velký notebook znamená i přítomnost velké pohodlné klávesnice, které nechybí sada numerických kláves. Přesto se tu nemůžeme ubránit dojmu, že klávesnici přece jen Lenovo umí trochu lépe, tlačítka s oblou spodní částí vyžadují při psaní trochu zvyku. To je ale stížnost grafomana, pro běžného uživatele by měla být klávesnice vyhovující. Na první pohled se může zdát také trochu zvláštní vyosené umístění touchpadu, ale to je naopak správně – ten je totiž uprostřed pod blokem klávesnice, takže prsty sem z „psací“ pozice dosáhnete zcela přirozeně. Ono umístění mimo osu je tedy způsobeno přítomností numerického bloku kláves. A pozor, klávesnice je podsvícená, takže na notebooku lze pohodlně pracovat i ve tmě. Při zkouškovém na kolejích to může být neocenitelná vlastnost.
Ještě se vrátíme k designu a konstrukci notebooku. Základna působí opravdu bytelně, na vnitřní části kolem klávesnice je použit kov a zdá se, že ten má i určitou nosnou roli uvnitř konstrukce. Spodek notebooku je tak pevný a měl by toho hodně vydržet. Ale pozor je potřeba si trochu dát v případě displeje. Víko naopak nijak vyztužené není, je tedy celé plastové, což znamená, že displej není nijak výrazněji chráněn, při neopatrné manipulaci s víkem se displej může prohýbat. Není to žádná zásadní nevýhoda, takto se chová spousta notebooků, jen to může v kombinaci s bytelnou základnou nepřipraveného uživatele trochu překvapit.
Text: Luděk Vokáč