Zkusili jsme: Jakou cestu urazí bagety z výrobny až na vaši benzinku?

Zkusili jsme: Jakou cestu urazí bagety z výrobny až na vaši benzinku?

Závod společnosti Hamé v Letohradu vyprodukuje denně v průměru okolo 40 000 baget a sendvičů, které si můžete koupit po celé republice. Čerstvost a kvalita surovin jsou pro výrobce velmi důležité, vždyť spotřební doba baget je jen pět dnů. Ne nadarmo se nová prémiová řada baget Hamé jmenuje Simply Fresh. Výrobu jsme si jeli do Letohradu zkusit na vlastní kůži...

Z venku vypadá továrnička v Letohradu docela nenápadně. Těžko byste odhadovali, že v ní desítky zaměstnanců denně vyrábějí tisíce chutných svačinek. „Firma má v současnosti dva závody. Jeden tady v Letohradu, kde se vyrábí bagety a sendviče, druhý je v Hněvotíně, kde se vyrábí některé bagety, ale hlavně hotová jídla. Tam je součástí továrny také pekárna, pečivo z Hněvotína následně používáme i tady,“ vysvětluje Ivo Přikryl, výkonný ředitel společnosti BAPA, která je od roku 2006 součástí koncernu Hamé.

S ním a ředitelem ekonomiky a výroby Pavlem Blažkem hovořím v prvním patře budovy. Samotná výroba probíhá v přízemí. „Pro nás je velmi důležitým faktorem v procesu rychlá, včasná a precizní doprava produktů od výroby k zákazníkovi. Exspirace baget je jenom pět dnů, takže se produkty musí rychle dostat k zákazníkovi,“ upozorňuje Přikryl. Místy určení jsou hlavně čerpací stanice a automaty, ale i trafiky či menší prodejny. Bagetami Hamé se můžete občerstvit i v menzách po celé zemi. Závod je velmi flexibilní, zákazník si objedná bagety a do druhého dne dostane čerstvé zboží.

Foto: Studenta

Hygiena je na prvním místě

Konečně míříme s Pavlem Blažkem do centra dění. Začínáme na rampě. Co večer přijede, jde hned ráno do výroby. „Většina surovin a ingrediencí pochází od tuzemských dodavatelů, i když je čím dál tím těžší je získat,“ říká Přikryl.

Následně se v přípravných místnostech nachystají jednotlivé suroviny dle daných rozměrů a potřeb. V Letohradu se můžou pochlubit také speciální technologickou mašinou na pečení masa. Na jedné straně se v surovém stavu posouvá na pásu do pece, ta ho na druhé za chvíli už upečené předá o teplotě 93 °C.

Foto: Studenta

Bagetu nařízne stroj, pak už jde vše ručně

Je čas podívat se přímo na výrobní linky. Musíme si kvůli hygieně obléknout čepičku, plášť a nazout návleky. A řádně si umýt ruce. Pak už se před námi otevírá hala s pěti linkami. Ty jsou vytíženy různě. „Jsou silné a slabé dny, ale průměrně se nyní pohybujeme na 37 000 vyrobených kusech za den. Sortiment má šíři asi devadesáti druhů,“ upřesňuje Blažek.

"Každý má svůj úkol. Bagetu rozřízne speciální kotoučový řezák, pak už lidé v řadě přidávají jednotlivé ingredience ručně. Až na konci opět přichází na řadu stroj, konkrétně balička. Bagety se balí formou tzv. flow packu, což je vakuovaný typ obalu, který zaručuje požadovanou trvanlivost,“ ozřejmuje balení Blažek.

Foto: Studenta

Pak už se bagety naskládají do beden a míří na expedici. Tam je potřeba je rozdělit podle objednávek. Zatímco ve výrobní hale je čtrnáct stupňů, na expedici asi jen šest. „Všechno se odehrává při nízké teplotě, aby suroviny zůstaly čerstvé. Tedy i přeprava probíhá v chlazených autech a také v prodejnách jsou bagety umístěny ve speciálních boxech,“ dodává Blažek.

A z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že bagety Simply Fresh nám opravdu chutnaly. Společnost Hamé ve svém vývojovém oddělení provádí každodenní degustace vyrobených produktů a neustále zkouší vymýšlet novinky, jako např. vylepšený paprikáš s beraními rohy.

Text: Pavel Urban

Foto: Martin Mičánek

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější