Zelenou k pohovoru? Nikdy!

Zelenou k pohovoru? Nikdy!

Jdeme poprvé do nové práce nebo na pohovor. Stojíme před šatníkem a nemůžeme se rozhodnout, co na sebe. Šaty přece dělají člověka. Chceme být elegantní, ale zároveň ne příliš naškrobení. Chceme, aby náš outfit měl styl, ale byl i pohodlný. Rozhodně nestojíme o úšklebky a narážky na to, jak jsme se to vymódili. Ale jak si správně vybrat, když variant je tolik? A co na nás může prozradit barva, kterou máme na sobě?

Barvy! Modrá, červená, šedá, černá. Pořád je všude vidíme. Obklopují nás. Někdo má rád, když je dobře vidět, jiní dají přednost nenápadnosti. V období studia je tak nějak snazší oblékat se, jak chceme. Nicméně s příchodem do práce se toho může dost změnit. A to přece i chceme, ne? Studujeme vysokou školu v naději dobré práce a dobrého společenského postavení. To s sebou nese určitá pravidla a konvence, které bychom měli dodržovat, abychom si zvýšili šance, že ono vysněné postavení i práci získáme a udržíme si je.

Dříve velmi opěvované odvětví psychologie používalo barvy pro zkoumání osobnosti. Lüscherův test je projektivní metoda založená na preferenci nebo odmítnutí některých barev. Pochopitelně část populace neuznává jakoukoli psychologii barev. Pokud ale jdete na pracovní pohovor nebo třeba jenom na ústní zkoušku ve škole, není důležité, jestli ji uznáváte vy, ale jestli váš protějšek věří v to, že o vás barvy mnoho prozradí. A člověk sedící na druhé straně stolu je ten, kdo rozhodne o vašem osudu. Je to ten, co vás zaměstná, nebo nezaměstná, dá vám tu zkoušku, nebo nedá.

Snad nejběžnější barva je černá. Je slavnostní, proto se hodí pro oficiální příležitosti. V marketingu se často objevuje v reklamách na luxusní pánské zboží. Jenom se někdy zkuste zaměřit na barvy, které vidíte v reklamách na pánské hodinky, auta vyšších tříd nebo pánské parfémy. Neznamená to však, že je to vždycky sázka na jistotu. Přidává totiž roky, vyjadřuje mírný odstup od okolí a při špatné volbě oděvu může působit smutečně, proto raději volte vždy pouze jednu část oděvu v černé barvě. Výhodou černé je její snadná kombinovatelnost s jinými barvami.

Další velmi oblíbenou barvou je modrá. Modrá barva se perfektně hodí na ústní zkoušku ve škole. Vyvolává pocit pohody a klidu, což přesně chcete ve zkoušejícím vyvolat. Působí důstojně a je velmi elegantní.

Co se týče bílé barvy, buďte opatrní. Sice upoutáte pozornost, ale jde vidět každý nedostatek. Proto by se muži měli dobře oholit a dámy učesat a pěkně nalíčit. Často se bílá barva kombinuje s černou, a to hlavně v případě obleků a kostýmků. Působí ale dost tvrdě, proto se nahrazuje méně kontrastní lehce béžovou nebo modrou alternativou.

Šedá je barva neutrální. Rčení šedá myš ale nemusí být nutně myšleno ve zlém. Tato barva značí oddanost a loajalitu. Je decentní, a pokud ji umíte dobře zkombinovat, je i elegantní.

Červená je barvou vášně. Nemusí jít pouze o vášeň sexuální, ale i vášeň pro to, co děláte. Značí průbojnost a cílevědomost. Pro muže je proto vhodné vzít si červenou kravatu například na pracovní schůzku.

S tmavšími kostýmky můžete kombinovat růžovou barvu. Pro muže se ale příliš nehodí, protože vyjadřuje přecitlivělost.

Pokud se ucházíte o kreativní práci, můžete zvolit žlutou. Právníci nebo ekonomové by ale raději měli sáhnout jinam.

A jakým barvám se vyhnout? Na pracovní pohovor si neberte zelenou, působí lajdácky a pro formální příležitost příliš přírodně. Také se vyhněte oranžové, která působí lacině, a fialové.

V případě kombinování barev to není ani zdaleka tak striktně vázané pravidly, jako to bylo dříve. Přesto je dobré se nad správnou kombinací zamyslet a nevyjít z domu oblečený jako klaun. Pokud se rozhodnete pro jednobarevný outfit, dbejte na to, aby odstíny barvy byly stejné. V případě některých barev se dají kombinovat různé odstíny, například zelená. Ale nemusí být tak jednoduché najít ty správné. Kombinace dvou barev může působit velmi módně. Jsou barvy, které spolu nádherně ladí a zajistí vám pozornost okolí. Dobře se kombinuje modrá se žlutou, fialová s šedou nebo růžová s tyrkysovou, ale vždy záleží na příležitosti, pro kterou se oblékáte.

Mají tu dress code. Co s tím?

V zaměstnání se můžete setkat i s tím, že pravidla oblékání jsou jasně daná a firma požaduje tzv. dress code. Většinou bývá popsáno, jaký typ ošacení je žádoucí.

Business formal

Tím prvním a nejformálnějším stylem, se kterým se v zaměstnání můžete potkat, je business formal. Zpravidla je uplatňován na schůzkách s významnými klienty a jednáních s nadřízenými. Jeho formálnost ho oproti jednodušším stylům oblékání nejvíce svazuje a máme tu nejméně možností pro improvizaci a kreativitu. Muži si obléknou padnoucí oblek nejlépe tmavé barvy. Mohou zvolit i šedou, případně lehký proužek by také nevadil. Košili volíme kontrastní, tedy světlou. Bílá košile je velmi elegantní a její popularita se nyní opět vrací. Kravatu spíše konzervativní. Vyhněte se pestrým vzorům, jako jsou srdíčka a kačenky. Problém mužů a košilí je délka rukávů. Do obleku zásadně neoblékáme košili s krátkým rukávem. Nikdy! Rukávy košile by měly přibližně o centimetr přesahovat rukávy saka, v případě košile s manžetovými knoflíčky jsou to potom dva centimetry. Pokud zvolíte košili s manžetovými knoflíčky, nechte raději hodinky doma.

Slečny, vy si oblečte kostýmek nebo pouzdrovou sukni ke kolenům a sako. Volte střídmější barvy a potisky. Nenechte se zmást Sexem ve městě! Vaše podpatky by měly být maximálně 9 centimetrů vysoké. Pro obě pohlaví platí – nekombinujte více než dvě barvy, pokud to není nutné.

Foto: Studenta

Business casual

Nejtypičtějším dress codem ve velkých firmách je business casual. Je o poznání volnější. Stále elegantní, nikoli však upjatý. Perfektně se hodí na pohovor nebo pracovní schůzku. Pro pány stále platí oblek, ale můžou volit výraznější vzory i jiné barvy – modrou, šedou, béžovou. Košile je lepší světlá, ale výraznější vzor není na škodu. Vyhněte se raději černé košili. Kravatu lze vzít uvolněnější, nebo žádnou. Boty se vždy ladí k barvě pásku. Pamatujte, že hnědá barva v kombinaci s tmavě modrou je hodně in!

Slečny obléknou samozřejmě kostýmek či konzervativnější šaty střídmé barvy nebo s lehkým potiskem. Sukně ani šaty by neměly být kratší než na kolena. Kalhoty mohou být i nad kotníky. Hodí se rovněž i halenka a lehký svetřík. Boty volte vždy uzavřené, vedle lodiček obujte třeba baleríny. I zde platí, že čím míň je víc. Příliš nekombinujte, ani co se šperků a líčení týče.

Foto: Studenta

Smart Casual

Třetím dress codem je smart casual. Je třeba být pěkně upravený, ale můžete popustit uzdu vašemu kreativnímu a módnímu já. Nebuďte příliš formální, tepláky jsou ale tabu. V tuto chvíli už přichází na scénu džíny – zvolit však musíte dobře padnoucí tmavší džíny, štíhlého střihu bez rozedraných děr, kamínků, výšivek a jiných ozdob. Muži mohou zvolit extravagantní doplňky, jako kšandy, netradičního motýlka či barvenou kravatu a košili. Místo košile lze vzít i tričko. Oblek může být i tvídový, lesklý, manšestrový, prostě netradiční. Pokud vás obleky už nebaví, vezměte si jenom sako. Zajímavým prvkem jsou i barevné ponožky, které vykukují z (kratších) kalhot!

Dívky se pořádně vyřádí. Mohou si obléknout sukni zajímavějšího a netradičního stylu, punčochy se vzorem nebo poutavé šperky. Přes zajímavou halenku přehoďte šál nebo sáčko či bundičku. Make-up zvolte klidně výraznější. Obecně platí, že lodičky se hodí vždycky, opět ale záleží na vašem programu.

Foto: Studenta

Text: Petr Krejčí a Jana Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější