Zásadní fashion chyby u pohovoru: Ženy utrácí za drahé lodičky a muži nosí kufřík po dědovi

Zásadní fashion chyby u pohovoru: Ženy utrácí za drahé lodičky a muži nosí kufřík po dědovi

Čeká vás důležitý pohovor a stojíte před šatní skříní. Víte jakou barvu a typ obleku zvolit? A jaký typ lodiček je u žen přijatelný? Užitečné rady dostali v úterý účastníci workshopu od T. M. Lewin v rámci programu UNI CHANCE, ve kterém se 20 nejlepších účastníků a zájemců o stáž u Penty, Ogilvy a Leo Expressu mohlo naučit, jak se vhodně obléci nejen na pohovor, ale i do kanceláře a na mnoho jiných business příležitostí. Poučte se také a nezpůsobte si faux-pas už mezi dveřmi.

Kvalitní kostýmek či oblek je základ

Muži mají výběr oblečení většinou jednodušší. Jdou-li na pohovor, volí vždy oblek. Ženy mají pole působnosti širší, a tak dochází často k nemilým přehmatům.

V případě, že muži volí na pohovor či business setkání oblek, je jedinou variantou v dámském provedení tzv. dámský kostýmek. Ten obsahuje 3 varianty - klasický kalhotový kostým, sukni se sakem či pouzdrové šaty se sakem. Pod sako patří košile s dlouhým rukávem. V České republice je rozšířený trend nošení topů či jiných nevhodných typů trik. Je důležité ale pamatovat na jedno základní pravidlo.

Foto: Studenta

Účel business oblečení je vytvořit jakýsi dress code, který by měl obě pohlaví obléci pokud možno co nejpodobnějším způsobem. Čím více na sebe tedy žena poutá pozornost pomocí tygrovaných vzorů či topů a triček s výstřihem, tím více toto pravidlo porušuje a snižuje úroveň svého business oblečení.

Pokud si kupujete ke kostýmku košili, volte ideálně 100% bavlnu a ručně šitý límeček. Obojí působí mnohem lepším dojmem, a o ten v první řade jde. Nejen muži, ale i ženy mohou ke košili zvolit manžetové knoflíčky.

Modrá je stále dobrá, a zvlášť v businessu

V žádném případě si na pohovor či pracovní schůzku neoblékejte černý oblek. Ten se nosí buď na večerní příležitosti, nebo na pohřby. Pokud si jej obléknete přes den, budou vám lidé pravděpodobně kondolovat, jelikož nabudou dojmu, že vám někdo umřel a vy držíte smutek.

Chcete-li se této nepříjemnosti vyhnout, zvolte oblek v barvách šedých či modrých. A to platí pro muže i ženy. Jakékoliv odstíny těchto barev jsou přijatelné, nejedná-li se o příliš "řvavé" odstíny. Jen si dejte pozor na světle šedý oblek. Ten je vnímán jako denní oblek a nehodí se nosit jej po 18. hodině.

Foto: Studenta

Totéž platí i u košil. Nejprofesionálněji působí bílá, která může být doplněna decentním proužkem či puntíkem. Používají se ale i jiné barvy, pokud jsou pastelové. Dámy nemohou udělat chybu s modrou, růžovou či fialovou. Naopak za silně nevhodné se považují zelená a oranžová barva.

U pánů jsou pastelové barvy také povoleny. Tam je však důležité dbát na sladění doplňků, ať už se jedná o kravatu či ponožky. Jakkoli se muž snaží obléci elegantně, bude působit velmi humorně, pokud si oblékne fialovou košili pastelového tónu a sytě žluté ponožky.

Dražší není vždycky lepší - zvláště u obleků

Ani s materiálem to není tak jednoduché. Oblek z polyesteru se vám jen tak nepodaří roztrhnout či prošoupat, na druhou stranu ale vůbec nevětrá a lidé se v něm silně potí, což je nepříjemné pro obě strany. Navíc vlivem používání se časem začne lesknout, na každém místě jinak, což je známka opotřebovanosti.

Nevolte ani obleky, které obsahují více, než 5 % elastanu. Do 5 % je to jakási únosná hranice, jelikož i oblek musí být trochu pružný, když si sedáme a pohybujeme se v něm. Nad pětiprocentní hranici už je ale spíše nastavován, a to na úkor kvalitnějšího materiálu, což snižuje kvalitu celého oděvu.

O něco kvalitnější je oblek z vlny, který je však již o něco dražší. Vlněné obleky navíc stačí pověsit na ramínko a nechat vyvětrat. Oblek se krásně vyvěsí a není ani cítit. Kvalita vlněného obleku se určuje dle stupňů, které označují průměr vlněného vlákna. V žádném případě však neplatí, že čím kvalitnější vlna, tím je to pro nás lepší oblek. Oblek se stupněm 150 a výše je velice jemný a na omak příjemný. Investice do takového obleku se však silně nevyplatí na denní nošení. Čím vyšší stupeň vlny, tím více je látka náchylná na prodření, roztržení apod. Na běžné nošení postačí stupeň vlny 80, maximálně 100, ideálně s příměsí například mohéru. Nad tento stupeň už jsou obleky dělané na slavnostní příležitosti a minimální nošení.

Foto: Studenta

Na co se vlna skvěle hodí, jsou například vlněné tenké vestičky pro dámy. V zimě jsou naprosto ideální. Dáma si oblékne vestičku pod sako a působí stále elegantně. Vlna navíc velmi hřeje, a tak postačí i tenká vestička.

Jednou z možností je i lněný oblek. Ten je velmi příjemný a opět se jedná o kvalitnější materiál, než umělý polyester. Rozhodně ale není vhodné volit lněný oblek na pohovor, protože se silně mačká a vrásní se. Raději si jej vezměte na neformální událost.

O oblek se musí pečovat

Investice do obleků z přírodních materiálů se vyplatí, pokud o ně správně pečujeme. Tyto materiály musí odpočívat, je tedy lepší mít několik obleků a střídat je. Pokud si muž koupí dva obleky a bude je střídat, vydrží mu 3x déle, než kdyby si koupil jeden a po roztrhání si koupil opět nový.

Nezapomeňte na obuv

Pokud již zainvestujete do kvalitního obleku, nezapomeňte si pořídit i kvalitní obuv. U mužů se vždy jedná o polobotky se šněrováním, ať už uzavřeným či otevřeným. Čím více jsou však boty vzorované, tím méně se blíží formálnímu stylu oblékání.

U žen by se mělo jednat o botu lodičkového typu s úzkým podpatkem. Nejsou přípustné boty s otevřenou špičkou, jelikož silonka vykukující z této špičky je považována za velký trapas. Ani platforma či klínek nejsou pro business příležitosti vhodnou variantou.

Bota by měla být ideálně jednoduchá a bez zbytečných aplikací či zdobení. Nicméně ženám se příliš nevyplatí investovat do bot horentní sumy. V mnoha městech se i dnes setkáme s chodníky tvořenými převážně kostkami, mezi které se podpatek jednoduše zaboří a odírá se. Jakkoli jsou pak boty drahé, celokožené a kvalitní, se sedřeným podpatkem se nedají pro tyto účely nosit. Obecně se tedy ženám nevyplatí investovat do páru bot více než 2-3 tisíce korun.

Foto: Studenta

Pánové, zapomeňte na staré kufříčky po dědovi

Poměrně hodně mužů nosí k obleku klasický kufříček na zámeček, který byl k vidění u podnikatelů před 20 lety. Tento trend je ale dávno pryč a dnes působí kufříček v nejlepším případě jen vtipným dojmem. K obleku by muži měli volit pánskou tašku či kvalitní aktovku, do které se bez potíží vejde složka velikosti A4.

Totéž platí i u žen a kabelek. Pokud máte menší kabelku a nosíte složky v ruce, snižujete tím životnost vašeho saka.

Rada na závěr? Zkuste si vše nanečisto

Mnoho z nás je často nervózní, chystá-li se na pohovor, pracovní schůzku či jinou obchodní záležitost. Příliš tomu nepomáhá, když si na takovou událost oblečete něco, co na sobě máte poprvé. K nervozitě vám navíc přibude starost o to, zda nejsou vaše šaty zmačkané, zda se sukně příliš nevyhrnuje a podobně. Zejména ženy si často koupí nové boty, které nejsou prochozené a po hodině nemohou udělat ani krok.

Zkuste si v novém oblečení i v nových botách projít nejdříve nějakou méně formální událost či akci, na které si vše vyzkoušíte. Boty navíc můžete prochodit i týden dopředu, aby vás pak netlačily.

Text: Veronika Doskočilová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější