Základní pravidla přežití se spolubydlícím

Základní pravidla přežití se spolubydlícím

Stejně tak, jako má člověk poprvé spolužáky, nebo první lásku, tak většinou narazí také na svého prvního spolubydlícího. Najít takového, se kterým si budete rozumět se občas zdá jako nadlidský výkon. V každém případě tu máme pár rad, jak vyjít se spolubydlícím.

Ať už je to kolej nebo internát v případě, že se rozhodneš studovat střední nebo vysokou školu někde mimo tvé rodné město, nic jiného než spolubydlící tě tady nečeká. Možná jsi z početné rodiny a to, že v pokojíčku nebydlíš sám nebo sama je pro tebe úplně normální a základní průpravu pro přežití už máš. Ovšem sourozenec není spolubydlící.

Přesto, že mít spolubydlícího může být velkou výzvou, na druhou stranu se toho nemusíš děsit, protože to taky může být veliká legrace. Pokud vše od začátku uděláš správně a budeš dodržovat několik jednoduchých pravidel, pak by soužití se spolubydlícím nemělo být žádné peklo.

1. Buď upřímný/á hned od začátku

Nelži té chuděře a neříkej jí, že ti nevadí trochu nepořádku, když i jedna špinavá ponožka v koutě tě přivádí k šílenství. Chrápeš? Je ti nepříjemné, když u tebe v pokoji někdo vysedává do čtyř do rána? Nejsi moc raní ptáče? Je důležité, abys mu/jí to všechno o sobě řekla. Nikdo není médium aby četl myšlenky a proto je vždycky lepší vše vyjádřit jasně a nahlas, aby nedocházelo k nedorozuměním. Na druhé straně bude mít jistě své požadavky i spolubydlící, proto je dobré si hned na začátek ujasnit pravidla.

2 Řeš problémy, hned jak se stanou

Probrat věci, které ti vadí je důležité hned a na místě, nepřehlížet je a neshromažďovat je do té doby než přeteče tvá trpělivost a pak vybouchneš. Většinou tě nakonec vytočí úplná pitomost a tvůj spolubydlící si bude myslet, že jsi totální hysterka, která vyšiluje kvůli blbostem. Když mu pak začneš vyčítat další věci, které se staly v minulosti, bude na tebe asi koukat jak zjara.

3. Neber si její/jeho věci

Na své věci je každý svým způsobem háklivý. Pokud k tomu nemáš vyložený souhlas, rozhodně nech cizí věci na pokoji.

4. Buď rozumný/á, když si vodíš návštěvy

Nikomu se nebude líbit, když už asi po páté tenhle týden přijde do pokoje a ten je plný cizích lidí. Přitom by bylo dobré se po celém dni ve škole jen trochu v klidu natáhnout na posteli, kdyby na ní ale bylo místo! Takže bacha, neznamená to, že nesmíš mít kamarády a návštěvy, ale po domluvě.

5. Zamykej pokoj

Jen proto, že ty jsi tak strašně důvěřivý/á a myslíš si, že tady se přece nekrade a nikdo ti nemůže odnést tvé věci, tak že stejný názor na věc má i spolubydlící. Tudíž prosím zamykej, opatrnosti není nikdy dost.

6. Zkus být tolerantní

Spolubydlící totiž může být z úplně jiného těsta, bude mít ráda jinou hudbu, bude z jiného města s jiným vkusem na módu. Pokus se to pochopit, otevřít si nové obzory, nikdy nevíš, co tě může naučit a nakonec zjistíš, že máte víc společného, než jste si mysleli.

7. Buď připraven/a na změnu

Jak půjdou roky bude tě stále něco ovlivňovat a tím se budou měnit tvé nároky a preference a tím pádem bude možná třeba několikrát pravidla soužití změnit.

8. Nepředpokládej, že budete nejlepší kámoši

Taky se to stát může, to je jasné, ale buď připraven/a na to, že to nemusí vyjít a pokud to budeš očekávat, může tě čekat pořádné zklamání.

9. Zlaté pravidlo

Tohle je nejdůležitější rada ze všech. Chovej se ke svému spolubydlícímu tak, jak bys chtěl/a aby se on choval k tobě. Nezáleží na tom, jaký je váš vztah na konci roku, protože ty víš, že se můžeš otočit a říct si, že ses k němu choval/a s veškerým respektem a to je k nezaplacení.

Text: Krásná.cz

ČTĚTE TAKÉ na Krásná.cz:

Jak vybrat správného gynekologa

Problém s učitelem? Hlavně v klidu!

Učitelka a mladý student! Co říkáš na takové vztahy?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější