Zahraničí nás láká: Jak na cestu tam a zase zpátky?

Zahraničí nás láká: Jak na cestu tam a zase zpátky?

Je vám malé Brno i Praha, chcete se naučit vyprat si i bez pomoci rodičů, nezvládli jste si našetřit na letenku na Bali a nechcete sedět doma nebo prostě se jen chcete nechat okouzlit sličnou cizinkou? Důvod pro zahraniční pobyt v rámci studia může mít každý jiný, ale pro všechny platí, že si domů přivezete jedinečné zážitky, cenné zkušenosti a užitečné kontakty. 

Snad všechny během studia napadne, že by si mohli zpestřit vysokoškolská léta a vyšperkovat životopis nějakou tou zahraniční zkušeností. A ačkoliv se nabídka možností stále rozšiřuje a rok od roku vycestuje více studentů, pořád si mnoho z nich myslí, že právě pro ně tato zkušenost není. Mezi nejčastější obavy ze studia v zahraničí patří strach z cizího prostředí a jazyka, z nedostatku financí nebo z náročného dohánění zameškaných semestrů na domovské fakultě. Mnoho studentů boj také rovnou vzdá z důvodu velké konkurence na fakultě, kvůli které je o místa na zahraničních pobytech rvačka. Ani jeden z důvodů vás ale nemusí připoutat na vaši vyhřátou židličku do konce studia!

Každá fakulta má nějaké možnosti zahraničních pobytů, ať už studijních, či pracovních. Někde je nabídka jednoduchá a zahrnuje jen pár vybraných zemí v rámci největšího projektu Erasmus+. Jinde jsou možnosti opravdu pestré a může být složité se v nich zorientovat. Stojí to však za to, protože některé školy mají uzavřené velmi zajímavé zahraniční dohody nebo se zapojují do různých mezinárodních programů, díky kterým je možné navštívit i velmi exotické a atraktivní destinace. V různých programech se také liší vstupní pravidla, výše finanční podpory, délka pobytu a další podmínky. Díky této rozmanitosti je možné najít i takové programy, u nichž jsou jednodušší vstupní podmínky, případně se o nich moc neví, a proto není tak velká konkurence.

Z finančního hlediska mohou být některé zahraniční programy velmi náročné, ale minimálně přes program Erasmus+ si může dovolit při troše skromnosti vycestovat každý, i ten, kdo se místo letní brigády opaloval na zahradě. Obavy o pobyt v cizím prostředí s cizím jazykem se obvykle rozplynou brzy po příjezdu, nejpozději však po první mezinárodní party, kde zjistíte, že podobně „ztracených“ studentů je kolem spousta. Pro ty, kteří si chtějí jazyk před cestou procvičit, není nic jednoduššího než se přihlásit na přípravný kurz. A co po návratu se zameškaným studiem? Možností, jak se s tím vypořádat, je mnoho. Někdo zvládne studium dohnat v dalších semestrech, jiný si dobu studia bezplatně prodlouží, další si třeba nastaví podmínky zahraničního pobytu tak, aby mu byly vystudované předměty uznány do studijního plánu, a nemusel tak dohánět nic. Existuje dokonce i možnost si některé předměty zároveň vystudovat na domovské fakultě „na dálku“, a ušetřit si tak práci po návratu.

Co (ne)dělat v zahraničí

Je dobré si připomenout nějaká doporučení na cestu. Co na stáži dělat se můžete dočíst všude – na oficiálních stránkách zahraničního programu, na zahraničním oddělení univerzity, v každém druhém článku v časopise. Čemu se ale vyhnout?

  • Rozhodně zapomeňte na to, trávit všechen čas ve škole. Ochudíte se tak o výlety, procházky městem a poznávání místní kultury. Tyhle zážitky si totiž budete pamatovat určitě lépe než hodiny strávené v knihovně.
  • Nebuďte jen v prostředí zahraničních studentů. Podívejte se i mezi „domorodce“. Poznáte tak lépe jejich domovinu a zároveň si kvalitněji procvičíte jazyk.
  • Neutrácejte jako zběsilí. Na začátku pobytu vám přijde finanční grant, se kterým je nutné vystačit po celou dobu stáže. Dejte si proto pozor, abyste v zápalu radosti z nového prostředí neutratili první měsíc půlku grantu v Primarku a poslední měsíc pak nemuseli jíst jen suché těstoviny.
  • Nezapomínejte na lidi. Až se vrátíte domů, určitě budete mít hodně práce s návratem do starých kolejí a doháněním restů. Možná si na hodně lidí, které jste v zahraničí potkali, ani nevzpomenete. To je ale chyba. Mnohdy můžete na stáži získat kontakty cenné pro vaše studium nebo práci a nebo navázat milá kamarádství.
  • Nedělejte trapasy. Víte, že ve Francii je velmi nevhodné mluvit o penězích a v Norsku vás může překvapit naháč? Nastudujte si předem pravidla chování v zemi, kam jedete, ať se vyhnete zbytečným nepříjemnostem.

A hlavně nezapomeňte, že na takovou cestu, kterou můžete díky možnostem studia na vaší fakultě podniknout, budete vzpomínat ještě dlouho!

Pracovat, studovat, nebo obojí?

Kromě široké nabídky různých zemí je možné volit také druh stáže. Nejčastěji studenti vyrážejí na tzv. studijní stáž, kde stráví nějaký čas na partnerské fakultě studiem totožného či příbuzného oboru. Existuje však možnost vyrazit i na pracovní stáž, kde se otvírají obrovské možnosti, čemu se v zahraničí věnovat. Práce na takové stáži samozřejmě musí být v oboru vašeho studia, je možné ale popustit uzdu své fantazii a najít si job snů alespoň na těch pár měsíců. Také tyto stáže jsou totiž podporovány finančním grantem, takže můžete pracovat v podstatě bez výplaty. Když ale budete mít štěstí na zaměstnavatele, můžete si v zahraniční ke grantu přijít ještě na zajímavé přilepšení. Neobvyklou variantou pracovní stáže může být práce na zahraniční univerzitě, kdy zůstanete v univerzitním prostředí, ale vyzkoušíte si obor i z druhé strany.

Kam tedy vyrazit?

Při volbě místa, kde strávíte dalších pár měsíců, je nejdůležitější samozřejmě jazyk. Čím více jich ovládáte, tím se rozšiřuje nabídka. Anglicky mluvící studenti se ale rozhodně nemusí omezovat pouze na anglicky mluvící země. Ve většině států je možné studovat právě v angličtině. I studenti ovládající další rozšířené jazyky, jako je třeba francouzština nebo španělština, mohou lovit v pestřejší nabídce. Důležité je také zamyslet se nad tím, do jakého města vyrazíte, a něco si o něm předem přečíst. Ten, kdo chce trávit večery v zahraničí v hospůdkách, by asi neměl cestovat tam, kde platí prohibice. Ten, kdo má rád méně lidí, by měl zase volit menší města.

Text: Bára Baštová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější