Martina Nejedlá
Narodila se v roce 2020 v Písku. Studuje prvním rokem na Univerzitě Jana Ámose Komenského v Praze. Je členkou hnutí Krize, které upozorňuje na problémy dnešní doby. Za čtyři měsíce oslaví dvacáté narozeniny.
Uplynulo již 50 let od změny poměrů v roce 1989. Vy jste se narodila 32 let po Sametové revoluci. Jak vnímáte listopadové události z tak dlouhého časového odstupu?
Sametová revoluce byla, dle mého, přirozeným vývojem té doby. Lidé byli již režimem a stylem života přesyceni a proto chtěli změnu. Změnu viděli v západních demokraciích. Západní společnosti považovali za pokrokové. Řekla bych, že se na západ dívali takříkajíc s růžovými brýlemi. Až postupem času lidé zjistili, že není vše takové, jak se na první pohled zdá. S demokracií přišel tvrdý kapitalismus a ten postupem času omrzel také.
Netajíte se, že jste věrnou voličkou nově nazvané komunistické strany ZMĚNA (KSČM byla v roce 2031 přejmenována - pozn. red.). Říkáte, že byste v budoucnu ráda do strany vstoupila. Rád bych se dozvěděl vaše důvody k tomuto rozhodnutí. Proč vkládáte důvěru do strany, která je staršími generacemi zavrhována?
Víte, to je trošku na delší diskuzi, ale pokusím se být stručná. Systém kapitalismu v obchodě nutí ke stálému zlepšování nabídky prakticky na úkor všeho. Toto zlepšování je tvrdě vykalkulované. Tudíž se nebere ohled např. na životní prostředí. Výrobce se soustředí jen na prodej, nebere v potaz celkové důsledky svých činů.
V nedávné době vyvrcholily důsledky ropné krize. Do této situace lidstvo dostala právě touha po zisku. Šetřit ropou se samozřejmě mohlo, jenomže to bylo neekonomické. Ten, kdo by byl poctivý a šetřil, by neobstál v konkurenci těch nepoctivých. Z tohoto důvodu se pochopitelně nešetřilo. Ekonomie má na to svůj termín… "morální hazard".
Ještě musím zmínit zničenou přírodu obětovanou na podporu státních ekonomik a nesmíme také zapomenout na četné spory mezi národy, jejichž důvodem byly právě přírodní zdroje. Moderní ekonomiky demokratických společností se vyznačují vysokým nadbytkem, který ani lidé ke svému životu nepotřebují.
Zkrátka kapitalismus sám sebe přivedl do bludiště a nyní je těžké z něj najít cestu.
Chápu vaše rozhořčení nad ekonomickým vývojem, ale stále jste mi neodpověděla na otázku, proč sympatizujete s komunistickou stranou.
Promiňte, hned se k tomu dostanu. Komunistická strana nabízí řešení. Pokud se zestátní veškerý majetek, stát bude moci regulovat celkovou spotřebu národa. Bude moct trh omezovat a do prodeje pouštět jen ty výrobky, které jsou k životu opravdu nutné. Nemluvím také o tom, že si bude moci daleko lépe hlídat ochranu nad životním prostředím.
Když jsem mluvila o Sametové revoluci jako o přirozeném vývoji, je nyní přirozeným vývojem opětovný nástup komunistické strany. Lidstvo se dostalo do pasti a je třeba razantních řešení.
Dovolte mi malou poznámku. Uvědomujete si, že volíte stranu, která v historii nastolila režim přirovnávaný k fašismu?
Abych se přiznala, nejste první, od koho jsem tuto otázku dostala. Sama jsem nad tím dlouho přemýšlela a nakonec jsem si odpověděla úplně logicky. Pokud by byla komunistická strana a její politické názory tak hrozné, jak všichni tvrdí, nemyslíte si, že by v historii došlo někdy k jejímu zákazu? Nebo ještě lépe, proč nebyla ZMĚNA... tedy tehdy vlastně KSČM, zakázána hned po revoluci? Lidé si totiž chtěli ponechat zadní vrátka pro případ, kdyby nový režim nebyl úplně to, co očekávali.
Na závěr rozhovoru ještě poslední otázku. Myslíte si, že bylo lidem po Sametové revoluci lépe než před ní?
Jak jsem už řekla, byl to přirozený vývoj. Tehdy si lidé jen mysleli, že jim bylo lépe. Jenomže průběhem času se ukázalo, že to bylo úplně obráceně.
Co si myslíte o Martině Nejedlé? Je podle vás reálný návrat komunismu? Mohla by vzniknout nová ideologie, se kterou se svět ještě nesetkal? Je skutečně demokracie jakýmsi vyvrcholením, tedy tím nejlepším státním systémem, nebo je jen součástí společenského vývoje, jaký bude v budoucnu nahrazen?
Pavel Prchal