Studentský batoh

#zPERAblogera: 9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu

Máme za sebou začátek semestru (= průběžné testy, kdy je najednou ve škole nezvyklej nával), to nejhorší nás teprve čeká. Jen si to přiznejme… Seminárky zejí prázdnotou a úkolům, které jsme odložili ,,na pak”, se nějak záhadně blíží deadline.

Osobně mohu říct, že čím více semestrů mám za sebou, tím méně jančím. Vždycky si řeknu: ,,Když to zvládli ostatní, zvládnu to taky." Ačkoliv je to studium občas (čti často) pěknej stres, nakonec to nějak dám, a ve finále si ještě říkám: ,,Vždyť to nebylo zase tak strašný."  Ale to už jsme se dostali až do finiše.

Jsi student a máš občas pocit, že nevíš, kde ti hlava stojí? Pak si našel ten správný článek. Těchto 9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu, ocení jak vysokoškolští nováčci, tak i mazáci z magistra.

  1. Zjisti si veškeré informace o daném předmětu

    Za kolik kreditů je? Jaká je úspěšnost? Absolvoval ho někdo z tvých známých? Kolik se píše testů a v jakých týdnech? Čeká tě ústní zkouška? Je nutné splnil nějakou podmínku, aby ses k ní vůbec dostal? Je povolená nějaká absence? Atd, atd…

    Osobně mám vždycky po prvním týdnu školy v hlavě trochu hokej. Nevím, kolik testů se píše na každém předmětu, v jakém týdnu, zda je nějaká minimální hranice apod. Osvědčilo se mi vytvořit tabulku, kam si zapíšu název předmětu a pod něj jednotlivé části hodnocení. Tabulku se všemi předměty si pak trochu přikrášlím a vylepím nad stůl, abych ji měla (ne)pěkně na očích. 

  2. Najdi si ty správné materiály

    Jasně, ke každému předmětu se vážně X povinných knížek, bez kterých ten předmět prostě NEMÁŠ ŠANCI UDĚLAT! A to nemluvím o dalších 5 doporučených.

    A teď realita. Nějaký předměty, si troufnu říct, bez těch bichlích fakt neuděláš, ale většinou ti postačí prezentace z přednášek, tvoje výpisky nebo výpisky tvých drahých spolužáků, kteří už předmět absolvovali.

    Každopádně nejhorší je zavalit se haldou materiálu, zběsile lítat od jednoho k druhému a neumět nakonec nic. Snaž se množství materiálů ke každému předmětu minimalizovat. Vycházej ze zápisků, které jsou k dispozici a pouze je doplňuj svými vlastními, nebo doplňuj informace rovnou do prezentací.

  3. Přidej se do správných facebookových skupin

    Každá škola a většinou i ročník má svou facebookovou skupinu. Tam se toho ale ve finále moc nedozvíš. Klíčové je přidat se do skupin konkrétních předmětů. Právě tam najdeš ty nejaktuálnější a nejžhavější novinky. 

    Občas se teda vyplatí nečíst vše a hlavně ne těsně před testem, protože můžeš narazit na vážně depresivní a stresující výjevy. (Typicky: Dneska úspěšnost jen 3/11!!!) Ale co, ty víš všechny informace, máš správný materiály, takže no stress.  A oni občas spolužáci i celkem rádi blafujou. 

    Mimochodem, ten pocit, kdy po úspěšně absolvovaným předmětu opouštíš skupinu, je k nezaplacení. (Taky tam můžeš zůstat a nebo se lišácky smát, že už to máš za sebou. :D)

  4. Buď sociální a najdi si kamarády

    Snaž se hledat kamarády všude, kde se dá. Nejenže přátel není nikdy dost a budeš mít nový parťáky na party i studijní večery, ale občas se může stát, že ti pošlou nějaký ty zápisky, nebo mají o fous víc informací o předmětu než ty. (A přiznejme si, že ta asymetrie informací na vejšce fakt je) Na co se nezeptáš, to prostě nevíš. A někdy i když se zeptáš :D.

    Slečna ve stresu
    work
    Osobní příběhy studentů aneb nejlepší wake-up call
    11. 2. 2018
    3 minuty k zamyšlení
  5. Co můžeš zvládnout dnes, neodkládej na zítřek… Ani na pozítří

    Zatímco začátek semestru je trochu plonkový (do průběžných testů daleko a deadliny seminárek nám přijdou vzdálený asi jako vesmír), v půlce semestru přituhuje a my najednou nestíháme.

    Snaž se ty plonkové první týdny využít na maximum. Máš mít na nějaký předmět prezentaci? Dej si ji mezi prvními. Máš napsat několik seminárek? Začni s nimi hned. Věřte mi, že se ti to vyplatí.

  6. Nauč se základy aneb Nikdo neví všechno, ani profesor

    Můžeš se učit od rána do večera a stejně se nenaučíš všechno. Když bude profesor chtít, vždycky může dát do testu něco, co nikdo neví. Hlavní je umět základ a především látku pochopit. Pokud jí budeš rozumět, dokážeš o dané problematice přemýšlet v širších souvislostech a nakonec se dobereš ke správnému řešení.

  7. Nastavuj si dílčí cíle a odměňuj se

    Zvládl si prezentaci? Dostal si z testu hodně bodů? Pak největší odměna je radost z dosažených výsledků. Ale proč si neudělat život ještě hezčí, že? Nemusíš si nutně kupovat ferrari, ale takový dobrý oběd s kamarádkou, kafe nebo něco pěkného na sebe, si zkrátka zasloužíš.

    Foto: Shutterstock.com
  8. Máš toho moc? Postupuj podle priorit a deadlinů

    Seminárka zeje prázdnotou, ze čtyř úkolů máš s bídou dva a látku, ze které píšeš test, si ještě neviděl. Zkrátka, pokud občas nevíš, kde ti hlava stojí, postupuj podle priorit a deadlinů. 

  9. Neblázni a buď v pohodě. Když nejde o život, jde stejně o *. 

    To, že nestíháš a máš někdy pocit na zbláznění, je vlastně super! Jak to? No především to signalizuje fakt, že žiješ a nesedíš jen u stolu zavalený skripty. A nezapomeň, že jsou to překážky, které nás posouvají kupředu.

    Máš nějaký další tip, jak hravě zvládnou semestr? Jsem s ním! Protože těch není nikdy dost. 

    Ať ti vyjdou všechny testy a zkoušky!

    Vaše Diana Ella

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější