Vysokoškolák

Vysoká: Stručný manuál, jak ji úspěšně odstartovat

Zápis i návštěva studijního oddělení, první kroky v novém městě, zabydlení na koleji, privátě a mnoho mnoho dalšího. Zmatek, mdloby z byrokracie a adrenalin. Co s tím?

Jak a co na zápis (a na studijní oddělení)?

První cesty spojené s vysokou školou vedou k zápisu, nebo na studijní oddělení (teda alespoň pokud uvažujete ekonomicky a chcete se skutečně nechat přijmout). Je to praktická záležitost, neboť právě v těchto místech se domůžete všech možných potvrzení znamenajících slevy, ISICy a kdo ví co všechno. Vždy ovšem nezapomeňte! mít u sebe doklad totožnosti a pro jistotu vytištěny všechny (ne)existující formuláře a kartičky:

  • Potvrzení o studiu (nechte si ho klidně potvrdit i 5krát, následně ho využijete vy i vaši rodiče)
  • Oranžová kartička na vlak (tu si můžete zakoupit při příjezdu na nádraží)
  • Nějaká ta pasová fotografie (nikdy nevíte, co zas budou chtít, v těchto "byrokratických" dnech se hodí)

Pro zelenáče taky:

  • Kopie maturitního vysvědčení (notářsky ověřená třeba na Czechpointu)
  • Potvrzení o přijetí ke studiu (taková ta pozvánka k zápisu, kdy a kde)

Co dál? Zkuste tipy a triky od těch starších

Ideální věc, jak si na vysoké udělat velmi důležité kontakty se staršími a ostřílenějšími kolegy, jsou zcela jistě seznamováky. Pokud ale úplně neholdujete menším i větším davům, najděte si na Facebooku skupinu vaší budoucí alma mater. Obvykle najdete skupinu "hlavní" a v ní pak i tu konkrétní pro vás obor (pokud ne, tak PRisti a správci sítí vás určitě dokáží správně nasměrovat, pokud ne, má vaše alma mater špatné správce sítí).

V neposlední řadě se zúčastněte i tzv. poprázdninových "hospodských" seancí, kde toho o studijní agendě z praktické stránky zjistíte asi nejvíce. Od toho jak a moc se na co učit, až po tipy na zkoušku, zkoušející i literaturu. Často se zde objevuje i tzv. vrchnost (studenti doktorandských programů) a ti vám třeba řeknou i něco ze zákulisí katedry. #stay_sociální

Volný čas

Během bezčasí prvních týdnů v září si zjistěte, jaké volnočasové aktivity byste chtěli dělat a do čeho chcete investovat svůj čas. Doporučení zní jasně - rovnou můžete hodit očkem i po studentských organizacích (ty vás ale nejspíš začnou lákat i samy). Vězte, že vám mohou pomoci úplně ve všem. A pokud víte, že zvládnete utáhnout i práci, určitě s jejím sháněním neotálejte. Brigáda ve studentských barech je nejhorší až po ránu, kdy musíte uklízet, zatímco po večerech je to nálož inspirace a studentské poetiky.

Těšíte se (znova) na vysokou? Nebo jak to máte?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější