… 1 měsíc - Student poctivec
Jeden měsíc je opravdu hodně dlouhá doba na to, připravit se na zkoušku důkladně. Máš čas si zkompletovat poznámky, probrat se povinnou literaturou a připravit si všechny studijní materiály. Zpracuj si tematické okruhy a dobře si je schovej (do složky v počítači nebo rovnou do šanonu) - u státnic pak jako když najdeš.
TIPY STUDENTY:
- Aby ses s učivem opravdu dokonale sžil, pověs si vypracované poznámkové archy na nejdůležitější místo v bytě - záchodové dveře (zevnitř). Alespoň dlouhé chvíle na oné místnosti dokonale využiješ. Zde se také vyplatí mít po ruce například nějakou hodně nezáživnou bichli.
- Pro kreativce - pokud máš doma diktafon nebo mikrofon připojený k počítači - načti si poznámky nebo některé kapitoly z literatury a nahraj si je do empétrojky. Můžeš se pak poslouchat třeba v autobuse nebo ve frontě na tramvajenky (hodí se hlavně ze začátku měsíce, kdy jsou fronty opravdu dlouhé.)
… 1 týden - Průměrný flákač
Na některých oborech už týden před zkouškou někomu trochu teče do bot. Poctivá příprava se musí smrsknout na to nejdůležitější. Pořád se dá ale s klidným svědomím uhrát aspoň dvojka. Důležité je si na začátku týdne sednout s diářem a prokonzultovat s ním, jaké máš plány. Dvě brigády, narozeniny kamarádky a oběd s babičkou nemilosrdně ukrajují z týdne drahocenné minuty.
TIPY STUDENTY:
- Sežeň si poznámky (a všechny dostupné materiály ke zkoušce), dva papíry a hrnec kafe. Začni pěkně od začátku - projížděj materiály a na jeden papír vypisuj všechny otázky, které tě k tématu napadnou a u kterých je aspoň nějaká šance, že by se mohly u zkoušky objevit. Na druhý papír na ně piš správné odpovědi. Tyto dva papíry se od teď stávají tvými studijními materiály - zkoušej si odpovídat na otázky tak dlouho, až budeš znát všechny odpovědi.
- Oblíbená metoda, kterou využíváme například my z redakce, je tradiční čtení svých poznámek pořád dokola v dopravních prostředcích. Denně každý z nás projezdí nejméně hodinu, mnohdy i víc. Tak proč tohoto "hluchého" času nevyužít trochu smysluplně?
… 1 den - Ajajaj
Pokud ti do začátku zkoušky zbývá už jen pár hodin, může to znamenat jenom dvě věci. Buď jsi opravdu velmi otrlý flegmatik, nebo jsi o zkoušce nevěděl. Nevěš hlavu, pořád to ještě můžeš docela dobře zvládnout. A s trochou štěstí máš šanci dopadnout dokonce líp než ten jouda z bodu jedna.
TIPY STUDENTY:
- Přemluv spolužáka, který se už na zkoušku začal učit dřív než ty, aby za tebou přijel a látku ti pěkně odvykládal. Tobě to pomůže, protože se dozvíš to podstatné a navíc ve srozumitelné lidské řeči (narozdíl od čtení skript), a kamarád si to aspoň zopakuje (k ústní zkoušce ideální).
- Můžeš taky zkusit vypisování otázek, podobně jako v bodu 2, ale tentokrát se zaměř jenom na to nejpodstatnější. Představuj si, že jsi tvůj vyučující a zamysli se, co bys dal do testu za otázky nebo na co by ses zeptal svých studentů u zkoušky. Otázky a odpovědi si zapiš a pak už jenom zkoušej a zkoušej pořád dokola.
- Projeď si studentské servery nebo dokumenty na Spolužácích. Najdeš tam určitě nějaké starší varianty testů nebo alespoň užitečné tipy od ostatních spolužáků.
Užitečné stránky s dalšími tipy k učení (v angličtině)
- How to study better
- Wikihow - Review using flash cards - jak se učit pomocí kartiček
- How to study - tady si může každý přečíst tipy přímo na míru svému oboru