učení

Špatný výběr oboru není tragédie. 4 cesty, kterými se můžete vydat

Podle statistik si až polovina maturantů vybere špatný studijní obor. Důvodů je víc – ať už jde o nepřipravenost na tak důležité rozhodnutí, nedostatek informací, přecenění vlastních sil nebo nereálná očekávání. Takže se nebojte, nejste v tom sami.

Jenže co v takovém případě dělat? I když váš škola ubíjí, tak nechcete zklamat rodiče, okolí i sebe, nechce se vám ani opouštět svoje spolužáky a zajeté koleje. Navíc nevíte, jestli uděláte správný krok. Je to těžké rozhodování, které za vás nikdo nevyřeší. My vás můžeme jenom popostrčit. Bude to chtít hodně přemýšlení, bilancování a popsaných papírů… a taky odvahy.

Sepište si klady a zápory

Jako první věc se hodí si udělat soupis pro a proti vašeho aktuálního oboru. Díky tomu zjistíte, na čem jste. Možná se jenom zaměřujete na aktuální problém a přehlížíte spoustu kladů, nebo naopak je pro vás škola čistou noční můrou.

Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle
Studenta
Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle
26. 1. 2015

Podrobně prozkoumejte i studijní plán. Třeba to v budoucnu bude lepší a předměty zajímavější. Tohle je typické například pro medicínu, kde se nejdříve musíte prokousat dvěma roky teoretických předmětů a prvního pacienta uvidíte až ve třetím ročníku. Spousta mediků se tak čtyři semestry trápí, a pak jim teprve začne škola dávat smysl.

Neocenitelným zdrojem informací jsou starší spolužáci a absolventi. S vysokou pravděpodobností mezi nimi narazíte na někoho, kdo řešil to samé, co vy. Získáte tak střízlivý náhled na věc.

Máte svůj obor probraný ze všech možný i nemožných stran? Super, první krok za vámi. Teď už zbývá jenom rozhodnutí, kterou cestou se vydáte…

1. cesta: Pokračovat v oboru

První cestou je taktika vydržet a vytrvat. Možná už za sebou máte dva roky, do studia už jste investovali dost času i energie a nechcete házet flintu do žita. Anebo se vám nechce absolvovat další maraton přijímaček a nervů. Ať tak či onak, najděte si ve svém oboru něco, co vás baví a toho se držte.

Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
Studenta
Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
22. 5. 2017

Navíc to, že jste nějaký obor vystudovali, ještě neznamená, že v něm musíte celý život pracovat. Pokud znovu sáhneme do statistik, tak ty říkají, že až 59 % vysokoškoláků pracuje v jiném oboru. A zdaleka se to netýká jenom humanitních oborů. Určitě i vy sami kolem sebe máte aspoň jednoho takového člověka. Každý obor vám dá něco do života, jenom nesmíte usnout na vavřínech a dál se vzdělávat.

Příkladem může být třeba Hanka Šormová, která píše blog Na nomádské stezce, kde mimo jiné popisuje svojí cestu do matematičky k copywriterce.

2. cesta: Přestoupit na jiný obor

Podle průzkumu z roku 2014 49 % vysokoškolských studentů za svá studia změnilo obor. Takže rozhodně nejde o nějakou neobvyklou věc, maximálně pár tetiček zalapá po dechu. Pokud máte nějaké zaměření, pro které vaše srdce bije víc než pro to aktuální, nebojte se skočit do neznáma.

"Pokud během studia dospějete k názoru, že vás daný obor nebaví a nesplňuje vaše očekávání, rozhodně bych zvolila změnu, a to co nejdřív. Vím, jaké to je trápit se na škole, na které nechci být. A už bych to nikdy nechtěla zažít. Teď studuju obor, který má podle mě smysl a jsem spokojená." Vzkazuje Kristýna, která po roce přešla z fyzioterapie na medicínu.

Včasná změna oboru vám může zachránit mnohé.

3. cesta: Skončit se školou

Další cestou je úplné ukončení studia. V dnešní době je pořád spousta oborů, ke kterým spíš potřebujete píli a cílevědomost, než vysokoškolský diplom - například zmiňovaný copywriting nebo příbuzný marketing. Nemusíte se proto zbytečně trápit a věnovat čas věcem, které jsou vám k ničemu.

Je pravdou, že jde o velký krok, ale vždycky se ke studiu můžete vrátit. Nebo zkusit dálkové studium.

4. cesta: Přerušit studium

Možná, že je toho na vás jenom moc a potřebujete se trochu stáhnout a urovnat si myšlenky. Chcete opravdu tu školu dokončit a stojí to vůbec za to? Nemusíte na tohle najít odpověď hned. Přerušte na rok studium a objevujte svět nebo vyzkoušejte pracovní stereotyp. Kam se pustíte, to je na vás.

skupina studentů
work
Proč jít ještě v dnešní době na vysokou? 
12. 1. 2018
2 minuty o budoucnosti

Někomu tohle otevře dveře do jiného stylu života, jiný zjistí, že ta tráva u sousedů zase tak zelená není. Každopádně vás to posune dál. Ne nadarmo je v některých zemích zvykem tzv. gap year, kdy si studenti po střední škole udělají rok pauzu, během které cestují po světě a ujasňují si, kam povedou jejich další kroky.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak vám držíme palce na další cestě studiem!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější