studenti

Novinky ze škol: Dycky Země, mladí pedagogové bez pomoci nebo diplom od robota

I začátek semestru přinesl ve školství mnoho změn a událostí. Někteří studenti zorganizovali největší klimatickou stávku, jiní dostali diplom přímo od robota, kterého si sami naprogramovali. Ani Ministerstvo školství nelenilo a chystá změny - ať už organizační nebo finanční. Podívejte se s námi na nejnovější studentské zprávy.

Dycky Země. Studenti zorganizovali největší klimatickou stávku

Největší klimatickou stávku v Česku zorganizovali v pátek 15. března středoškoláci. Protestovali na několika místech v republice, nejvíce mladých - přes dva tisíce - se sešlo na pražském Malostranském náměstí. Po politicích požadovali tvrdší opatření proti klimatické změně.

Stávka středoškoláků - klima
life
 
#fotoreport: Nejsme záškoláci. Studenti stávkovali proti klimatické změně
18. 3. 2019
3 minuty reportáže

"Náš požadavek je, aby ČR do roku 2030 zavřela všechny uhelné elektrárny a nahradila je obnovitelnými zdroji. A také využila většího potenciálu biozemědělství. Dobré by bylo, aby stát udělal také osvětu ohledně konzumace živočišných potravin, protože to není moc přínosné pro životní prostředí," řekl v rozhovoru pro Studentu jeden z organizátorů stávky, Vincent Klusák.

Na svých webových stránkách česká odnož celosvětového snažení Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) napsali prohlášení, pod které se podepsalo v prvních několika týdnech přes 4 tisíce lidí. Studenty podpořila také více než stovka tuzemských vědců.

Foto: Nikol Mudrová

"Je skvělé, že se mladí lidé aktivně zajímají o budoucnost naší planety," řekl pro ČT24 ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Uvedl také, že Česko bude schopno snížit emise skleníkových plynů minimálně o 45 procent do roku 2030, za dalších 20 let by se pak měli snížit o 80 procent.

Vznikne speciální úřad pro sport

Poslanecká sněmovna schválila 13. března vznik Národní agentury pro sport. V oblasti sportu má mít výsadní postavení, budou se přes ní rozdělovat třeba peníze.

"Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecními samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních," řekl pro Aktuálně.cz poslanec za ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (ANO). Právě on pravděpodobně stane v čele agentury.
Některé opoziční strany ale namítají, že nebyly přijaty návrhy, které by financování sportu zprůhlednily. "Pokud se z agentury stane jen divize ministerstva školství a o penězích budou zase neprůhledně rozhodovat bafuňáři, nemá nový zákon smysl," komentoval rozhodnutí pro Aktuálně.cz předseda Starostů Petr Gazdík.

Zaměření až po prvním ročníku studia? Mikuláš Bek navrhuje změnu vysokoškolského zákona

V prvním ročníku opustí bakalářské studium až 35 procent studentů, uvedl rektor Masarykovy univerzity (MU) a senátor za STAN Mikuláš Bek na tiskové konferenci. Navrhuje změnit vysokoškolský zákon a chce, aby si studenti volili zaměření až po ukončení prvního ročníku.

studium, škola
work
Novinky ze škol: Nové obory, plagiátorství bývalého prorektora i žaloby na prezidenta
11. 3. 2019
3 minuty ze škol

"Za první republiky se studenti na filozofickou fakultu nepřijímali na obor, ale na fakultu. Student se v průběhu studia rozhodl, že pokud bude chtít ukončit studium například státní pedagogickou zkouškou se specializací přírodopis-zeměpis, tak si podle toho zvolí některé přednášky a semináře," vysvětlil Bek. Takový systém navíc funguje i na většině západních univerzit.

"Špičkové univerzity dobře vědí, že je lepší studenty nechat vyzkoušet si, co jim jde víc. Mají pak první rok započtený a neztrácejí ho. V prvním ročníku učí nejlepší profesoři, nobelisté, kteří umí nadchnout," dodal rektor.

Podle Beka by se touto úpravou snížil počet "odpadlíků". Nejvíce studentů po prvním ročníku bakalářského programu odchází z Technické univerzity v Ostravě (přesně polovina), z Českého vysokého učení technického (44 procent), Vysokého učení technického a z Masarykovy univerzity (v obou případech 39 procent).

S novelou by podle rektora MU mělo přijít ministerstvo školství, nikoli třeba skupina poslanců či senátorů.

Vědkyně z Brna vymyslela recept na levný opalovací krém pro albíny v Africe

Andrea Hároniková z Fakulty chemické na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně vytvořila v rámci dobrovolnického projektu Krémy pro albíny substanci, která je vyrobitelná snadno a levně i bez chemického vzdělání a bez pomoci speciální techniky.

Lidem s albinismem na africkém kontinentě hrozí nejen diskriminace, nýbrž i riziko vzniku rakoviny kůže. Ochranné pomůcky jsou pro ně však drahé. "Jeden krém vychází na 30 dolarů (skoro 680 korun), což je pro tamní obyvatele nemyslitelná částka," řekla pro Novinky.cz Hároniková. Ten její by měl stát kolem 2 dolarů (45 korun) za 200 mililitrů.

ČVUT - útulny
work
Úspěchy ze škol: Útulny z ČVUT, ekologická ČZU a oceněná únikovka z MUNI
5. 2. 2019
3 minuty univerzitních úspěchů

"Hlavní složkou bude místní velmi kvalitní a levné bambucké máslo, které se krásně vstřebá a regeneruje pokožku. Mezi další přísady bude patřit například kokosový olej nebo avokádový olej a oxid titaničitý," prozradila vědkyně svou recepturu s ochranným faktorem 50.

V Africe se má krém vyrábět od června. Dovolila to crowdfundingová kampaň na serveru Hithit. Vybrali přes ní 130 tisíc korun na prvotní nákup základních surovin.

Absolventům ČVUT předal diplom robot

Studentům Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení technického (FIT ČVUT) předal 22. března na promocích v Betlémské kapli diplom robot Pepper. Sami si ho pro tuto událost od října loňského roku programovali.

"Naprogramování trvalo přibližně týden čistého času. Cílem bylo nastavit robota tak, aby požadovaný úkon udělal co nejrychleji, jelikož počítáme se zhruba 70 absolventy," napsal Martin Rameš, jeden ze studentů, v tiskové zprávě FIT ČVUT. Podle něj řešili mnoho problémů, například zhoršené světelné podmínky v prostorách kaple.

"Na začátku se otočí na předávajícího, který mu vloží do rukou diplom. Potom čeká a dívá se do rukou, jestli v nich pořád diplom má. Když z nich student diplom vyndá, robot nastaví paži na potřesení," dodal Rameš.

Marián Kočner obviněn. Důvod vraždy - novinářská činnost

Podnikatele a "mafiána" Mariána Kočnera obvinili na Slovensku z objednání vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka. Posun ve vyšetřování sdělil prokurátor ve čtvrtek 14. března na tiskové konferenci.

veřejnoprávní média - foto
life
#komentář: Nás nevyhubíte. Rozhodnutí studovat žurnalistiku je důležitější než dříve
11. 10. 2018
2 minuty o žurnalistice

První důkaz proti Kočnerovi přinesl zřizovatel vraždy, podnikatel Zoltán Andruskó. Rozhodl se totiž s policisty spolupracovat a za objednavatele smrti Kuciaka označil právě Kočnera. Prokurátoři mají nezpochybnitelných důkazů údajně víc. Obvinění Kočner převzal ve vazební věznici, kde přebývá od loňského června kvůli podvodu s falešnými směnkami.

K vraždě došlo minulý únor v domě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové - její přítomnost vrah a bývalý policista Tomáš Szabó nepředpokládal, stala se neočekávanou obětí. Kromě Szabóa a Andruskóa se na zabití podíleli ještě Miroslav Marček, který svého bratrance Szabóa z místa činu odvezl a Alena Szuzsová, která údajně akci připravovala.

Pětina učitelů zahajuje praxi bez uvádějícího kolegy

Zkušenější učitelé pomáhají svým začínajícím kolegům se zapojením do praxe přibližně v 80 procentech případů. Zbylá pětina nových pedagogů si musí poradit sama, vyplynulo z šetření projektu SYPO. Pomoc v počátku kariéry má přitom vliv na chuti setrvat v povolání.

"Pokud existuje funkční proces uvádění začínajícího učitele, pak o případném odchodu z konkrétní školy nebo ze školství přemýšlí přibližně 12 procent nových učitelů. Pokud škola funkční systém uvádění nemá, pak o tomtéž uvažuje více než 24 procent začínajících učitelů," uvádí v tiskové zprávě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) manažerka klíčové aktivity Evaluace projektu SYPO Kateřina Trnková.

Mladí kantoři nejčastěji potřebují pomoc v kázeňských problémech, což uvedla více jak polovina z nich. Dále jim dělá problém vedení školní dokumentace, hodnocení žáků či práce se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

MŠMT rozdělí čtvrt miliardy na inovace ve výuce

Prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání chce Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělit mezi přihlášené subjekty až 250 milionů korun. Výzva cílí na projekty zavádějící inovativní aktivity do výuky, ale i na projekty orientované na pedagogický výzkum.

Strahovské koleje v únoru 2018
work
Na koleje a menzy MŠMT uvolnilo 2,5 miliardy. Bude to stačit?
3. 10. 2018
2 minuty o kolejích

O dotaci z Evropského sociálního fondu můžou v této výzvě žádat především veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné organizace, jejichž projekty jsou zaměřené na pilotní zavádění nových výukových metod, na používání zahraničních postupů a na celkové zlepšování pedagogických přístupů ve výuce. Podporovány budou i stáže zahraničních odborníků v České republice, které by měly pomoct právě sdílení úspěšných nápadů v praxi.

"Inovace v pedagogice jsou nedílnou podmínkou pro to, aby se systémově mohla změnit edukační realita v České republice. Budou mít přímý dopad jak na učitele, tak na žáky a celý vzdělávací proces. Slibujeme si od nich identifikaci zajímavých a především přínosných proměn vzdělávání," uvedl Václav Velčovský, náměstek pro řízení Sekce EU a ESIF.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější