"Částka je vyčleněná zejména na rekonstrukce kolejí a menz nebo vytvoření nových potřebných kapacit tam, kde dosud vysoká škola využívala například koleje jiné VŠ. Chceme, aby zázemí pro ubytování studentů, doktorandů, případně zahraničních odborníků odpovídalo běžnému evropskému standardu," řekla Studentě náměstkyně pro řízení sekce ekonomické na MŠMT Zuzana Matušková. "Nové kapacity přibydou jen minimálně, zejména se má jednat o modernizaci, zasíťování, tepelný standard, tedy i provozní úspory," dodala.
Ačkoliv výstavbu nových ubytoven ministerstvo neupřednostňuje, zvláště díky rostoucím nájmům bytů v posledních letech o ně opět roste zájem. Jen na Karlově Univerzitě (UK) se průměrná roční obsazenost mezi lety 2014 a 2017 zvýšila o skoro 20 procent a před začátkem letošního akademického roku jsou kapacity v Praze téměř zaplněné, napsal Pražský deník.
Zároveň se podle Pražského deníku zástupci jednotlivých pražských škol shodli na tom, že jen v hlavním městě by ubytovací zařízení pro vysokoškoláky potřebovala injekci ve výši více než 3,5 miliardy korun. Například České vysoké učení technické (ČVUT) má zrekonstruovanou pětinu ubytovacích kapacit, Vysoká škola ekonomická (VŠE) zhruba třetinu, Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) asi 80 procent a UK jen 10 procent. Přitom na opravy kolejí dává UK každoročně přibližně 80 milionů korun ze svého rozpočtu, letos dokonce 150 milionů. Na to, aby se na potřebnou úroveň opravil i zbytek, byly by potřeba ještě asi dvě miliardy korun, řekl mluvčí školy Václav Hájek Pražskému deníku.
Od jara se poslanec za TOP 09 Dominik Feri snažil o navýšení investičních peněz na menzy a koleje o 50 milionů. "Mnoho kolejí je na tom jak v 80. letech. Koleje zvládají pokrývat svůj provoz, ale jen málokdy investovat. Zdá se 50 miliónů dost? Tolik peněz by stačilo na opravu jedné hodně malé koleje. U velkých panelákových kolejí se bavíme o stovkách milionů," napsal na svůj blog na Aktualne.cz v prosinci minulého roku.
Alespoň o těch prosazených 2,5 miliard mohou jednotlivé školy soutěžit v postupně vyhlašovaných výzvách, první z nich ministerstvo plánuje koncem letošního roku. Podle Matuškové budou v první fázi podpořeny akce stavebně připravené, takže ty se stavebním povolením.
A uvidíme, jak se kolejní bydlení zlepší.