multitasking

Multitasking. Když den má 31 hodin...

Chodíme a textujeme. Chatujeme během přednášek. Večeře se neobejde bez seriálu a běhání bez hudby. Jedeme multitasking, jenže...

31 hodin 28 minut

Na digitální konferenci The Wall Street Journal v roce 2015 byl prezentován průměrný den amerického pracujícího. Z 24hodinového dne se stal den o 31 hodinách. Polovinu aktivního času (ten čas, kdy se nespí) tráví průměrný Američan online. Mrkněte:

Foto: Bureau of Labor Statistics, The Telegraph

Multitasking vs pozornost

Pod multitaskingem si většina humanoidů vybaví definici dělání více věcí najednou. V některých případech tomu tak skutečně je (seriál a jídlo, běh a hudba). V jiných případech tomu ale jen tak říkáme. #sorry_milenials

Prakticky totiž jde o "obyčejné" přepínání pozornosti (například pozornost přepneme mezi psaním seminárky a odesláním zprávy). Pojem multitasking se ale do mileniálského jazyka zaryl tak výrazně, že se stal synonymem pro extrémně rychlé přepínání pozornosti.

Co na to mozek?

Upřímně - nic moc. Výzkumy ukázaly, že náš mozek na přepínání pozornosti (alias multitasking) není zrovna skvěle připraven (vlastně úplně naopak). Střídání pozornosti mezi několika aktivitami totiž v konečném důsledku trvá více času, než kdyby se aktivity prováděly hezky pěkně jedna za druhou. Když se rychle střídá jedna činnost za druhou, pozornost se drolí a drolí a aktivita se provádí méně a méně kvalitně. A ano, zvyšuje se tím i riziko chybovosti. Za problém (ne)dopsání seminárky (nebo hůře - (ne)dopsání diplomky) tak lze částečně poděkovat i multitaskingu.

Jak říci multitaskingu, ne? Třeba pravidlem 80/20

O pravidlu 80/20 (původně ho vymyslel ekonom Vilfredo Pareto) kolují legendy. V původní verzi z roku 1895 jde o to, že 20 % lidí podílející se na vydělávání peněz i zajištění vlivu ve společnosti předčí zbylých 80 %. Tohle pravidlo funguje i v time managementu a osobním životě. 20 % toho, co děláte, vám určuje zbylých 80 % vašeho času. V praxi by to pak ideálně mělo fungovat tak, že se 5 hodin času denně obětuje klíčové činnosti a všechno ostatní jde bokem (sbohem WhatsAppe!).

Jak dlouhý je váš den? 31, 24, nebo 50 hodin? Pro boj s multitaskingem pro jistotu nabízíme i seznam aplikací pro studium!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější