student medicíny

#medikovookenko: Jak se připravit a přežít přijímací zkoušky na medicínu

Přihláška přijatá, nervy napnuté a datum přijímacích zkoušek na medicínu se blíží. Do toho příprava na maturitu, poslední školní seminárky, osobní život… Cesta na medicínu je trnitá, ale když tomu dáte nějaký řád, tak to můžete přežít úspěšně a bez úhony. Přeci jenom po lékařských fakultách chodí hned stovky živoucích důkazů (včetně mě).

Přijímací zkoušky na medicínu jsou specifické hned třemi věcmi. Předně jde o hodně konkurenční prostředí, zvlášť pokud chcete na zuby (i když díky novému rozhodnutí vlády o navýšení počtu mediků to bude o něco snazší). Další je rozsah látky a obávané trojkombo biologie-chemie-fyzika, kvůli kterým se příprava může dost protáhnout. A poslední věcí je celý systém přijímaček, který se fakultu od fakulty liší. Někde jsou zdlouhavé a náročné testy (1. LF, Hradec), jinde vás k tomu čeká i osobní pohovor (2. LF, 3. LF).

Jaké máte šance na přijetí?

Dostat se na medicínu je těžké, ale není to nemožné. To dokazují i následující čísla.
V loňském roce 2018 se na obor Všeobecné lékařství hlásilo:

  • na 1. LF 2560 lidí a dostalo se 846 uchazečů (33 % úspěšnost),
  • na 2. LF 2051 zájemců a dostalo se 180 uchazečů (8,7 % úspěšnost),
  • na 3. LF 2188 lidí a dostalo se 259 uchazečů (11,8 % úspěšnost),
  • na LF v Plzni 1773 lidí a dostalo se 423 uchazečů (23,9 % úspěšnost),
  • na LF v Hradci Králové 1679 zájemců a dostalo se 340 uchazečů (20,3 % úspěšnost).

A tři jsou také následující kroky, které zvýší vaše šance na přijetí. Neslibuju vám, že vás určitě přijmou, ale rozhodně si pomůžete. Pokud je teda splníte. Možná vám budou znít jako klasická opakovaná mantra, nic nového, ale věřte, že jsou to rady prověřené časem. Znáte to, rychlý a jednoduchý recept neexistuje, leda byste se spoléhali na štěstí.

1. Začněte včas

Tak předně je dobré s přípravou začít včas. Pokud máte rádi časovou rezervu anebo vám znalosti z trojkomba nic moc neříkají, považuje se za optimální začátek září čtvrťáku. Ale nemusíte teď panikařit - stejně tak se to dá stihnout, když začnete v lednu nebo i teď. Jenom budete muset zvýšit intenzitu a odhodlání.

Samozřejmě jsou případy lidí, kteří se neučili skoro vůbec nebo začali 14 dní před zkouškami a stejně se dostali. Jenže tací lidé mají buď z pekla štěstí anebo jsou jednoduše geniální a gymnaziální látku dávají levou zadní. Takže než se vydáte jejich cestou, zkuste se zamyslet nad tím, jestli máte nervy na to nechat svůj sen jen na štěstí.

2. Promyslete si vysněnou školu

student medicíny
work
#medikovookénko: Je studium medicíny opravdu těžké?
1. 11. 2018
2 minuty zkušeností

Ještě než se pustíte do učení, sestavte si osobní žebříček lékařských škol. Jakmile totiž budete mít svého favorita, můžete mu přizpůsobit přípravu. Tak například na plzeňské fakultě vám k přijímačkám "stačí" trojkombo v gymnaziálním rozsahu a zopakování práce s kalkulačkou. Naproti tomu na 1. lékařskou fakultu si k tomu přidejte i trochu latinských slovíček a počítání bez kalkulačky. I logaritmů.

Podobně si můžete vybrat i modelovky. Sice pořád platí, že nejobsáhlejší jsou tři barevné knížky z 1. LF, ale proč je projíždět celé, když chcete třeba do Brna? Aspoň budete vědět, na co se zaměřit a zvýšit tak šanci na úspěch.

3. Bojujte všemi dostupnými prostředky

Když už teď víte, co všechno po vás na přijímačkách budou chtít, můžete si udělat studijní plán. Pokud vás tlačí čas, tak kašlete na některé okruhy, u kterých je malá pravděpodobnost, že se v testu objeví nebo nejsou tak důležité pro další studium medicíny. Například v biologii se drťte člověka, genetiku a buňku spíš, než houby a rostliny.

Důležité jsou zdroje. Dobrým odrazovým můstkem pro gymnaziální látku je edice Odmaturuj… a XY v kostce, ze kterých získáte stabilní základy. Na témata, která potřebujete víc do hloubky, je vám otevřen internet nebo se zeptejte svých učitelů či mrkněte na seznam doporučené literatury přímo od lékařských fakult (i když slibuju čokoládovou medaili každému, kdo přečte celý Nový přehled biologie od Rosypala…). Jestli vás nějaká témata trápí, tak se nebojte zeptat spolužáků nebo si domluvit doučování. Je to lepší, než se v tom plácat sám a ztrácet čas. Stejně tak si na internetu můžete snadno sehnat někoho přímo na přípravu na přijímací zkoušky. Ano, vaši peněženku to sice bude bolet, ale většinou to stojí za to. Bojujte vším možným!

A hlavně počítejte. Příklady jsou ve fyzice stěžejní a nahrabete si díky nim spoustu bodů. Stejně tak vás můžou podržet i u chemie, kde je sice hodně teorie, ale příklady bývají bazální a můžete si s nimi vylepšit skóre. Vylepte si vzorce na výpočty různě po pokoji, udělejte si kartičky… Jen vy sami víte, co na vás platí.

Všechny zkoušky jsou písemné a ty závěrečné tu neexistují, říká český student medicíny v USA
Studenta
Všechny zkoušky jsou písemné a ty závěrečné tu neexistují, říká český student medicíny v USA
3. 3. 2016

Co dělat, když jste se nedostali

S bušícím srdcem otvíráte výsledky přijímacích zkoušek. Zadržíte dech, prohlížeč se načítá a… na obrazovce svítí Nepřijat/a. První reakcí je samozřejmě zklamání. Ale neházejte flintu do žita. Je spousta lidí, kteří vytrvali a na medicínu se dostali na druhý, třetí pokus. Protože to opravdu chtěli dělat. Berte to tak, že máte rok na to se na zkoušky pořádně připravit a zazářit, trochu si k tomu vydělat nebo cestovat. Jenom je potřeba, abyste to brali vážně a zodpovědně.

Záleží jenom na vás, jestli na medicínu opravdu chcete, jestli je to váš sen nebo radši zkusíte jiný obor. Obě možnosti tu jsou a žádná není správná nebo špatná. Někomu změna oboru nakonec prospěje. Přeci jenom je to studium na 6 let.

Co dělat, když jste se dostali

Jako první? Určitě se radovat, oznámit to svému okolí a pořádně to oslavit. Jste na začátku cesty k titulu MUDr.! Pak vás čeká spousta byrokratických záležitostí, zápis, chytání koleje a seznamovák, kam doporučuju na 100 % jet. Seznámíte se spolužáky i staršími kolegy a do prvního školního týdne nebudete vstupovat tak nervózní.

A hlavně se proboha nezačněte učit před začátkem semestru. Místo toho si užijte poslední prázdniny před medicínou. Na učení budete mít ještě šest let.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější