Od pořádání párty po křesťanský klub
Zájmové spektrum spolků je dostatečně široké na to, aby si každý našel to, co jeho povaha žádá. Jedním z nejklasičtějších je Spolek mediků českých, který funguje při 1. lékařské fakultě a ve své náplni má kromě klubovny taky organizaci různých studentských i fakultních akcí, jako je třeba prvácký seznamovák v Dobronicích.
A podobnou organizaci mají na každé z osmi lékařských fakult. Ať už jde o Spolek mediků při MUNI, Spolek mediků LF UP, Motoláka 2. lékařské, Asociaci studentů medicíny v Hradci, Trimed na 3. lékařské nebo Medicus Pilsensis v Plzni. Všechny tyto spolky spojuje snaha vytrhnout medika od učení a podpořit jeho seberealizaci, případně se podílet na jeho odreagování. Svůj spolek mají i zubaři, a to Sdružení studentů stomatologie ČR.
Ale ne vždycky je žádoucí zůstat v medicínské prostředí. Najít se dají různé sportovní spolky, ať už jde o fotbal, hokej nebo basket (např. Akademici Plzeň), hudební tělesa nebo křesťanské kluby. A kdo miluje party, najde se u Mediků v akci, kteří se zaměřují na jejich organizování.
Do světa s IFMSA CZ - Mezinárodní federací asociací studentů medicíny
Pro ty, kteří mají kromě jiného toulavé boty, je tu IFMSA, mezinárodní organizace, s jejíž pomocí můžete vyrazit na stáž do zahraničí. To ale není její jedinou a hlavní funkcí. Skládá se celkem ze šesti sekcí: veřejné zdraví, sexuální a reprodukční zdraví, lidská práva a mír, lékařské vzdělávání a dvě stážové. Pobočky má na každé fakultě v republice.
"V IFMSA jsem od té doby, co jsem nastoupil na naši fakultu," začíná povídání Jiří Sýkora, národní koordinátor sekce lidských práv. "To, co mě do ní přivedlo, byla možnost dělat něco víc - v mém případě v oblasti lidských práv, ale IFMSA jako taková se zabývá širokým spektrem věcí. Právě možnost zapojit se do tohoto dění a přímo ovlivnit svět okolo sebe byl rozhodující důvod, proč jsem si IFMSA vybral přede všemi spolky."
Díky tomu, že je IFMSA mezinárodní organizací, můžou její členové vyjíždět na světové i evropské valné hromady a potkávat se s mediky a problémy celého světa. "Mým nejsilnějším zážitkem byl jeden večer na světovém valném shromáždění IFMSA, kdy se konalo plenární zasedání. V pokročilou hodinu se delegace ze Súdánu, kde tou dobou probíhaly poměrně eskalované protesty a mezi shromážděnými účastníky kolovaly zvěsti o střelbách do demonstrantů, zatýkání a popravách nevinných lidí včetně lékařů a mediků, přihlásila o slovo a oznámila, že po dlouhých vyjednáváních vojenská junta odstoupila a předala moc do rukou protestujících občanů. Celý sál - přes tisíc mediků ze všech koutů světa - propukl v nadšený potlesk, a možnost sdílet se Súdánci alespoň zprostředkovaně tento moment byl úžasný pocit," uzavírá Jiří.
Tabulka: Medici a lidská práva
Sekce lidských práv je nejmladší součástí IFMSA a dost často mají lidé problém si představit, co všechno může zahrnovat. "Do mojí oblasti spadají takové věci jako humanitární medicína, práva žen a osvěta v oblasti duševního zdraví. Ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí děláme workshopy o správné komunikaci s oběťmi týrání a domácího násilí, organizujeme besedy se zdravotníky, kteří se účastní humanitárních misí, nebo pořádáme školení v oboru medicíny katastrof s mezinárodními školiteli," vysvětluje Jiří.
Záchranářina a první pomoc v LSS - Life Saving Support
Netradičním projektem je i LSS, spolek dobrovolných záchranářů v Plzni, který sdružuje mediky, budoucí záchranáře a hotové doktory. "Původní myšlenka bylo takové to samovzdělávání, protože první pomoc na fakultách není vedená úplně úžasně. K tomu jsme teď přidali kroužky první pomoci pro ZŠ, SŠ, také tam učíme první pomoc, školíme i ve firmách a sami pořádáme různé akce, soutěže." Popisuje Martin Polívka, jeden z velitelů spolku.
"Medik u nás dostane do rukou přístroje, ke kterým se už nikdy nemusí dostat. Máme klasické anduly, funkční sono, možnost přístupu k různým simulátorům a trenažérům skrze fakultu i nemocnici, kteří s námi spolupracují. K tomu rámcovou smlouvu s karlovarskou a plzeňskou záchrankou. Do Karlových Varů můžou naši členové na stáže, jezdit se sanitou nebo s doktorem, podle toho, jak chtějí. Mají možnost se zúčastnit různých cvičeních, zkusit si být v kůži záchranáře i figuranta. Je to o tom se něco naučit a zároveň i něco zažít," vyjmenovává způsoby seberealizace. Členové mají šanci být součástí i cvičení záchranných složek, kde dělají figuranty. Nabyté zkušenosti si studenti můžou otestovat v celorepublikových záchranářských soutěžích.
"Na soutěžích člověk zjistí, jak na tom je. Jeden, dva, tři dny v kuse, moc nespí, chodí na pochody a podobně," popisuje. "Předstupněm soutěží jsou pak zásahy, simulace reálných situací, které pro členy pořádají třikrát až čtyřikrát do roka. Zásah není nijak nalajnovaný, situace se vyvíjí jako v reálu, podle toho, jak se k pacientovi chovají. Blbě s ním pohnu a on mi umře. Nezakloním hlavu a zastaví se mu srdce, ale když dobře zareaguju, tak do zástavy nepůjde. Nejdřív zasahujícím navodíme situaci, a pak už je v tom necháme plácat. Nevstupujeme do toho, mají přiměřený čas, podobně jako na soutěžích. Po skončení simulace je debrífink, kde si řekneme, co měli udělat a co udělali dobře."
Tak, který spolek si vyberete?