Facebook má červenou
Termíny jako prokrastinace najednou dostávají jasné obrysy v praxi - raději bychom dělali cokoli, než se učili. Byt máme uklizený jako nikdy, počítač jede na plné obrátky. Přiznejme si však, že důvodem není jen vyřizování pracovních či studijních záležitostí. Sociální sítě jsou velice dobrými rozptylovači na cestě za záměrnou pozorností, bez které se efektivní studium prostě neobejde. Každý se se stresem vyrovnává jinak, stejně tak každý uplatňuje i různé strategie učení. Platí však, že i proces zkouškového si lze upravit na komfortnější verzi.
Rada většinou zní: stanovte si třeba půl hodiny denně, kdy budete na Facebooku, a zbytek dne se pohodlně věnujte studování. Vyhnete se tak výčitkám svědomí a zároveň nasytíte svou potřebu být online. Ne každý má však tak pevnou vůli, aby udržel svůj pobyt na sociálních sítích ve stanovených mezích. Pro ty z nás, kteří hned nechtějí své účty drasticky rušit a zároveň v otázkách sebekázně trochu pokulhávají, existují chytré aplikace.
Může se hodit například doplněk LeechBlock, díky němuž je možné denně navštívit Facebook či jiné stránky třeba jen na 10 minut každou hodinu nebo dokonce jen v určité dny. To zní už o něco lépe než našich obvyklých šest hodin denně, ne? Určitě uvítáte i další doplněk s názvem SiteBlock, StayFocused či Cold turkey blocker. Dokonce je na trhu již celý software FB Limiter, který vám pomůže zvýšit koncentraci a efektivitu po dobu strávenou na počítači. Jak vidíme, způsobů, jak se bránit nátlaku sociálních sítí, je mnoho. Stačí si vybrat - a uplatnit je v praxi.
Mezi zlatá pravidla mnoha lidí patří i pravidlo Odhlas se (nikoli však z termínu zkoušky na poslední chvíli). Někoho zabrzdí nechuť neustále vyplňovat údaje k přihlášení. Vida, i lenost má své výhody. Samozřejmostí by také měla být absence vyskakujících upozornění, která si "nutně" právě teď, při učení, musíte přečíst, jinak… By to snad ani nešlo. Ono to ale jde.
Pohyb, pohyb!
Dělat si pauzy je stejně důležité, jako čas vymezený pro učení. Jděte ven, zaběhejte si, protáhněte se. Takových třicet minut na čerstvém vzduchu udělá dobře vaší hlavě i celému tělu. Zvednout se a dojít si na záchod či do lednice se jako sportování nepočítá. Vaše pozornost, která během dne přirozeně kolísá, tento psychohygienický krok velmi ocení. Zároveň se jedná o dobrou prevenci proti únavě, která naší paměti rozhodně nedopomůže k pohodlnému ukládání nových informací.
Systém především
Mít systém, řád a plán je základ. Málokdo si však stanoví dosažitelný plán, který zamezí tomu, že se dostáváme do spirály pocitů neschopnosti a dalšího stresu. Buďme realisty a počítejme i s nutnými pauzami k relaxaci. Také se nebojte odměň, které mohou výrazně podpořit motivaci. A když už nic jiného, uděláte si radost! A to se počítá - zkouškové, nezkouškové.
Řada studentů při studiu stíhá i pracovat. Během zkouškového je vhodné se domluvit na volnějším pracovním režimu, čímž odpadnou další výmluvy a stresy. Určitě je také dobré začít shánět materiály ke studiu včas a stanovit si alespoň 10 minut 4x denně, které věnujete intenzivnímu procházení učiva.
Součástí řádu je i dodržování zdravého životního stylu. To zahrnuje kvalitní a dostatečný spánek, pravidelný pitný režim a již zmíněné strukturování času zahrnující i pohyb. Někteří studenti nedají dopustit na vitaminové doplňky s ginkgo-bilobou. Jisté příznivé účinky jsou prokázané, ale nespasí vás, pokud vsadíte jen na ně jako na zázračné pilulky. Zvláště ošemetná je oblast spojená s přísunem tekutin - eliminujme alkohol, kofein a energetické drinky. Krátkodobě jistě zafungují, v dlouhodobém horizontu jsou však velmi špatnými berličkami. K úskalím souvisejícím se snahami držet zdravý režim patří i přílišná tendence se nutit do rychlých změn svých zvyklostí. Výsledek je často kontraproduktivní.
A kdyby selhaly všechny tipy - dýchejte zhluboka. Možná to zní jako klišé, ale když jde do "tuhého", hlava vás nenechá ve štychu a vždy něco řeknete.