Huawei

Huawei je hrozbou i vysokým školám. Odrazí se to třeba v nákupu nových zařízení

Některé vysoké školy zavádějí opatření vůči zařízením Huawei a ZTE, nejčastěji mění podmínky vypisování veřejných zakázek na nové technické vybavení. Na základě zjištění Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mohou obě čínské společnosti znamenat bezpečnostní riziko pro Českou republiku. „Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru,“ uvedl NÚKIB ke svému varování ze 17. prosince loňského roku.

Správcům kritické infrastruktury vláda začátkem ledna uložila, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru Huawei a ZTE. NÚKIB k tomu na svých webových stránkách zveřejnil metodiku. Přestože podle slov mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Anety Lednové ministerstvo v tomto směru není vůči školám zodpovědným ani nadřízeným orgánem, pokyn jim také poslalo. Ohrožené mohou být například některé výzkumy, na kterých se univerzity podílejí.

sociální sítě
life
Odposlouchává nás Facebook? Jak se vyhnout sledování v on-line světě
4. 1. 2019
3 minuty o on-line světě

"Univerzita Karlova neprovozuje žádný z významných informačních systémů ani systémů kritické informační infrastruktury na platformě Huawei. V případě, že bychom vypisovali výběrové řízení na nové IT systémy této důležitosti, vzali bychom v potaz varování NÚKIB, vyhodnotili bychom hrozby a rizika dle jejich analýzy rizik a přijali příslušná bezpečnostní opatření," napsal Studentě tiskový mluvčí UK Petr Podzimek. K úpravě vypisování veřejných zakázek se chystá i České vysoké učení technické (ČVUT). "Připravujeme bezpečnostní opatření, která budou jejich součástí u zakázek na pořízení technického vybavení," vyjádřil se pro Studentu prorektor pro informační systém ČVUT Radek Holý. Při stanovování zadávacích podmínek nechtějí ale vytvářet bezdůvodné překážky hospodářské soutěže.

Běžných technologií (například mobilních telefonů) se varování netýká, žádné další opatření nad rámec zákonných povinností tedy ČVUT nezavádí, řekl Holý. Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) se zase soukromými mobilními telefony či tablety společnosti Huawei mohou připojit studenti a zaměstnanci prostřednictvím wifi jen k internetu, nikoli ale k interním systémům školy, napsal Studentě prorektor pro vnější vztahy a komunikaci VŠCHT Pavel Matějka. "Nic o tom jsem zatím neslyšel popravdě," okomentoval to jeden ze studentů VŠCHT.

Dagmar Patrasová
life
#glosujeme: Dáda, Ťok a Huawei. I takové byly poslední týdny
14. 1. 2019
3 minuty aktualit

Vysoké učení technické (VUT) se některých zařízení Huawei zbavují podle mluvčí Radany Kolčavové už od roku 2016. "VUT nepoužívá aktivní prvky počítačové sítě, ústředny, ani servery od zmíněné společnosti," sdělila Studentě.

Čínské technologické firmy musí v souladu s tamními zákony spolupracovat s čínskými tajnými službami. Do svých technologií kvůli tomu zabudovávají takzvaná "zadní vrátka", kterými teoreticky mohou přístroje vypnout a mají přístup i k datům na nich. Produkty a služby Huawei nabízí ve více než 170 zemích, využívá je třetina světové populace.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější