cestování

Gap year pod lupou: Může vám rok volna prospět?

Zatímco v USA, Austrálii nebo některých částech Evropy je gap year běžným a dokonce žádaným jevem, u nás ještě své pevné místo nemá. I přesto ho ale objevuje čím dál víc českých studentů, kteří se vydávají poznat svět, vydělat si trochu peněz nebo jenom poznat sami sebe a zjistit, co vlastně v životě chtějí. Ale je opravdu gap year tak život obohacující zážitek, nebo jde jenom o prodlužování mládí?

Gap year si můžete udělat kdykoliv

Na začátek si udělejme pořádek v pojmech. Gap year je úplně původně označením dvanáct měsíců dlouhé pauzy mezi koncem střední a nástupem na vysokou školu, během které student cestuje, pracuje, vzdělává se nebo dobrovolničí. V dnešní době už se ale pod pojem gap year schová kdeco: roční přestávka mezi bakalářem nebo magistrem, užívání života před nástupem do práce nebo rok mezi maturitou a výškou vyplněný prací nebo učením na přijímačky.

Existují i tací, co si klidně střihnou roky tři nebo dokonce na školu vůbec nenastoupí. I to může být výsledek roku volna.

Důvodů, proč si udělat pauzu je mnoho

Pokud narazíte na někoho, kdo si gap year udělal, většinou vám nadšeně vyjmenuje vám spoustu pozitiv. Procvičíte si jazyk nebo se nějaký nový naučíte, získáte položku do životopisu, objevíte sami sebe a svět, naučíte se toleranci, srovnáte si priority, osamostatníte se, získáte skvělé přátele… a dokonce se stanete lepším studentem.

učení
work
Špatný výběr oboru není tragédie. 4 cesty, kterými se můžete vydat
6. 2. 2019
3 minuty o studijním rozhodnutí

Poslední klad potvrzují i výzkumy na toto téma (a vyvracejí tak klasickou obavu rodičů "když na rok vypadneš z učení, tak už se ti do školy nebude chtít vracet"). Podle studií z roku 2012 a 2013 totiž studenti, kteří si vzali gap year, v průměru končili studium s lepšími známkami než ti, co šli na univerzitu rovnou po škole. A to i v případě, že na střední škole patřili k těm s horším prospěchem. To zní dobře, ne?

Než se ale nadšeně rozhodnete pro rok v cizině, dobře si to promyslete. Není totiž gap year jako gap year. Rok mytí nádobí v Londýně vám totiž přinese úplně jiné zkušenosti než učení angličtiny v Indonésii jako dobrovolník. Naštěstí jsou v dnešní době možnosti široké a můžete dělat, co vás jenom napadne, včetně věcí, při kterých z ročního volna vytěžíte maximum.

Jak z gap year vytěžit co nejvíce?

  • Pořádně si promyslete, co od toho očekáváte a podle toho plánujte.
  • Pokud na něj vyrážíte po maturitě, zkuste si před odjezdem přijímací zkoušky na univerzitu. Příští rok už budete vědět, do čeho jdete a taky během gap year můžete zamakat na znalostech.
  • Vyzpovídejte lidi ze svého okolí, kteří mají gap year za sebou.
  • Chcete oslnit budoucího zaměstnavatele položkou v životopisu nebo se rozhodujete, co vlastně chcete dělat? Pak si vyberte práci v příslušném oboru, i když to znamená, že tolik nevyděláte.
  • Plánujte, plánujte, plánujte. A to ještě než vyrazíte.
  • Nechte si místo na improvizaci. Nikdy nevíte, co vás během toho roku potká.
  • Naučte se říkat ano.

Zkušenost: Au pair v Anglii a učitelka ve Španělsku

"Můj gap year nebyl ve smyslu klasického gapu po maturitě, já jsem si pauzu dala až po bakaláři, a to na dva roky, abych si ujasnila, co vlastně chci dál. Takže jsem po státnicích odjela pracovat jako au pair do Anglie," vypráví svojí zkušenost s rokem v cizině Monika. "Mým cílem bylo zdokonalit angličtinu, což jsem nakonec dosáhla certifikátem CAE. Pak jsem už měla Anglie plné zuby, takže jsem ještě na půl roku odjela učit angličtinu na ZŠ do Španělska."

A jak celé dva roky zpětně hodnotí? "Rozhodnutí udělat si gap year hodnotím jako jedno z nejlepších v mém životě. Rozhodně to pro mne bylo velkým přínosem. Jak z kariérního hlediska, protože jsem zdokonalila angličtinu a naučila se další jazyk - španělštinu, tak z osobního, protože jsem poznala spoustu skvělých lidí a osamostatnila se. Rozhodně bych gap year doporučila všem, kteří si nejsou jistí tím, co chtějí dál, protože to obohatí život o milion zážitků a zkušeností."

Pozitiva by byla, ale co negativa?

Záporů gap yearu není mnoho, a to hlavně proto, že jsou hodně individuální. Pro někoho rok v cizině vůbec není, jiný šlápnul vedle při plánování, další pro samé cestování a zážitky neměl čas na ten vychvalovaný osobnostní rozvoj a pořád neví, co chce…

dobrovolnictví
work
Na rok dobrovolníkem. Pro zahraniční zkušenosti nemusíte jen na univerzitu
8. 1. 2019
3 minuty zahraničních zkušeností

O čem už se mluví méně, je finanční stránka věci. Ne nadarmo se gap year často kritizuje jako "zkušenost pro bohaté", pokud vás totiž na cestách nepodpoří rodina, budete to mít složitější. Ale dá se to s trochou snahy a štěstí vyřešit. Můžete si utáhnout opasek a našetřit dopředu, spojit cestování s prací (populární jsou tzv. Working Holiday) anebo se přihlásit jako dobrovolník. Za to sice nedostáváte plat, ale většinou máte za práci postel a jídlo, někde dostáváte i malé kapesné (např. EVS).

Jak vidíte, i finance se dají vyřešit. Největším negativem gap year tak zůstávají přehnaná očekávání. I když vám ho všichni budou prezentovat jako magický rok, který všechno zázračně vyřeší, není to tak. Váš gap year bude přesně takový, jaký si ho uděláte, a vůbec nemusí jít o život měnící zkušenost. I tak ale není na škodu o něm popřemýšlet. Možná, že právě pro vás to bude to pravé ořechové.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější