USE-IT průvodce - Zlín Prohlédni si galerii

#fotoprůvodce: Poznej Baťovský Zlín s USE-IT mapou

Znáš USE-IT mapy? Najdeš je ve spoustě měst po celé Evropě v infocentrech, Airbnb nebo třeba hostelech. „Naše mapa je určená hlavně pro mladé lidi ve věku 18 až 40 let, kteří mnohdy cestují nízkonákladově a nechtějí v destinacích utrácet mnoho peněz,“ vysvětlila zakladatelka projektu Jůzit z.s. Eva Křížová. Mapy pomáhají cestovatelům poznat místo i trochu alternativněji, ne pouze z turistické stránky. My jsme se zkontaktovali s jejími tvůrci v několika českých studentských městech, ve kterých jsme se nechali provést. Dnes se podíváme do Zlína.

Zlín - moravské industriální město proslulé čtvrtěmi s baťovskými domky. Málokdo už ale ví, že je to také centrum designu a umění. A samozřejmě také technologie, vzhledem k tomu, že místní Univerzita Tomáše Bati je známá hlavně svým zaměřením na polymery.

Foto: Nikol Mudrová

K mému překvapení z Prahy do Zlína nejel žádný autobus, ani vlak. Vzala jsem to tedy brzy ráno přes Olomouc. Eva Gartnerová, která mě prováděla a která byla jednou z těch, co tvořili místní mapu, mi ale dala typ pro příště: málokdo to prý ví, ale vlakové spoje do sousedních Otrokovic jsou mnohem lepší a do Zlína se pak dá snadno dostat MHD.

Foto: Nikol Mudrová

Teď už se ale pojďme kouknout do Zlína. Jelikož se bezpochyby jedná o studentské město, o toto prázdninové pondělí je tu vylidněno. Tak to bývá i o víkendech během školního roku. Prošly jsme skrz park na náměstí Míru, přes obchodní dům až k malému espresso baru Kafö, což měla být naše první zastávka. Provozovatelé měli ale zřejmě prázdniny a my tedy smůlu, nicméně káva zde rozhodně stojí za to, říká Eva. Já pak odpoledne vyzkoušela alespoň hipsterskou kavárnu Továrna v bývalém továrním areálu Svit a doporučit můžu i cold brew z Mr. Coffee kousek od zlínského zámku.

Foto: Nikol Mudrová

Zamířily jsme také přímo na univerzitu. Spousta fakult má budovy úplně nové a z chodeb i dílen dýchá ta pravá studentská atmosféra. Nechybí tu ani společenské místnosti s playstationem a menza s obsluhou studentů střední hotelové školy. Univerzita mimo jiné provozuje i několik galerií. Jedna z nich, Photogether gallery, se nachází v protiatomovém krytu.

Foto: Nikol Mudrová

Nedaleko některých fakult a děkanátu stojí i, nyní nepoužívané, bývalé největší kino v Evropě a hotel Moskva, který byl prvním evropským hotelem s toaletou a koupelnou přímo na pokojích. Zlín byl celkově vystavěn unikátně a hodně funkčně. Tomáš Baťa holt věděl, co lidé nejvíce potřebují a jak si je získat. Přímo u východu z továrního areálu vystavěl obchodní dům, kde mohli sehnat vše, co potřebovali a ono velké kino.

Foto: Nikol Mudrová

V obytných čtvrtích s typickými baťovskými domky byl zákaz vytvářet jakékoliv dílny, či užitkové zahrady - lidé po příchodu z práce měli jen odpočívat. Dodnes se památkáři snaží alespoň částečně tento trend v chráněných čtvrtích, jako jsou třeba Lesní čtvrť a Letná, udržet a typické cihlové domky renovovat jen v původním stylu.

Foto: Nikol Mudrová

Původního rázu se stále udržuje také už zmiňovaný areál Svit. Nyní tam jsou nejen výrobní haly různých firem, ale i kavárny, restaurace, obchody nebo třeba Baťův institut, který je sídlem Muzea jihovýchodní Moravy, Krajské galerie výtvarného umění, knihovny a v obchodě zde můžete koupit některé kousky od místních designerů.

Foto: Nikol Mudrová

Za návštěvu rozhodně stojí i místní mrakodrap - správní budova číslo 21 (takzvaná Jednadvacítka), kde momentálně sídlí Krajský a Finanční úřad. Ještě roku 1939 to byla 2. nejvyšší budova Evropy, takže výhled z terasy v posledním patře určitě stojí za to. Po cestě dolů pak zajeďte i do 8. patra, které je jako jediné stále zachované v původním stylu, dříve zde bylo vedení firmy Baťa.

Foto: Nikol Mudrová

Od památek se ale přeci jen vrátím ještě na chvíli ke gastronomii. Na oběd jsme si s Evou zašly do nové indicko-nepálské restaurace Makalu, kde se bude líbit každému fandovi této kuchyně. Mají obědová meníčka okolo 100 korun i s přílohou a porce jsou opravdu velké.

A já během čekání na jídlo ještě využila situace a Evy se zeptala na pár dalších otázek ohledně Zlína.

Je něco typické pro Zlín?

Úplně typický, co má jenom Zlín, je Baťa. Vlastně i celkově urbanismus, který je unikátní v tom, že to celý bylo vybudovaný na zelené louce a celý to dělal Baťa a dělal to pro ty lidi. Architektura funkcionalistická, která je hodně minimalistická, se tady mísí se spoustou zeleně, je tu hodně parků a přírody a celý je to udělaný tak, aby se lidi měli možnost potkávat.

Foto: Nikol Mudrová

Mají ve Zlíně, třeba i co se infrastruktury týče, studenti lehký život?

Žít a studovat tady lehký je. Jen infrastruktura je trošku oříšek. Jsou tu dost blbý spoje vzhledem k tomu, že to není hlavní železniční uzel. Každopádně život, si myslím, tu je skvělej a hodně studentsky přívětivej.

Co dalšího nevynechat ve Zlíně?

Znáš Zlín jako své boty a víš o super podnicích nebo místech? Dej nám vědět svůj tip na redakce@studenta.cz nebo nám napiš zde! A my to prozradíme i ostatním.

Co by měl student, který přijíždí do Zlína poprvé, vědět?

Že každej každýho zná, je to tu přátelský a když si to tu zamiluje, už nebude chtít odejít.

Kde se studenti scházejí nejčastěji?

Když začne být teplo, určitě park Komenského, kde je i hospoda U Pštrosa a burgrárna. Takže je to úplně ideální, vezmeš si pivko do kelímku, burger a uděláš si piknik v nádherným parku. A jinak je tu hodně hospod a hodně záleží, z jaké fakulty jsi, protože fakulty jsou rozmístěné různě po městě. Třeba za FMK to je určitě bar Sklep nebo Blok 12. Pak je tu taneční klub Flip a dalších x milion podniků, které jsou v mapě.

Foto: Nikol Mudrová

Kam nejlépe vyrazit v okolí?

Nejbližší jsou Luhačovice, což jsou lázně. Je tam kolonáda, nádherná architektura, přehrada - takový malý, útulný město. Pak Kroměříž, který je 40 minut vlakem, kde jsou UNESCO zámecké zahrady, zámek, krásné náměstí. Super je to i na tripy na kole, máme tu hodně cyklostezek a ty malé vesničky mají taky něco do sebe. I do Olomouce je to blízko a naše metropole Brno je za rohem.

A kdy vyrazit do Zlína nejlépe? Rozhodně na jaře, kdy vrcholí hned několik akcí - v první řadě Zlín Film Festival, dále pak třeba Zlín Design Week a studentský Majáles.

Už příště se můžeš těšit třeba na České Budějovice, Brno nebo Ostravu. 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější