Dnes si společně s dalším z autorů USE-IT mapy Pavlem Smutným projdeme hornickou "černou Ostravu". Občas se jí přezdívá také "město tří vykřičníků" podle místního loga s třemi vykřičníky, které jsou skoro všude od reklamních předmětů po popelářské vozy a rozdělují obyvatele na dva tábory podle toho, jak se jim nové logo líbí.
Krátce před polednem vystupuji na vlakovém nádraží, kde na mě Pavel čeká. "Nádraží moc hezké nemáme, lidi proto často svoje známé vyzvedávají spíše na zastávce Svinov," upozornil mě hned na začátku. Nicméně teď už je nádraží částečně zrekonstruované, a tak strašné to rozhodně není. Navíc k němu vedou dobré autobusové i tramvajové spoje. Co se MHD týče, funguje tam úplně jednoduchý systém. Pokud si nekupuješ nějaké zvýhodněné časové jízdenky, stačí při každém nástupu a výstupu přiložit ve voze bankovní kartu k čtecímu zařízení. To strhne peníze samo a v případě více jízd, kdy by byl výhodnější denní tarif, strhne z karty jen tu výhodnější částku.
Než se ale vydáme do centra, vede mě Pavel do nedalekého sídliště. Je tu obrovská voliéra s kanárky. Prý to dřív byla hornická tradice a každý kanárka měl. V dolech je pak používali jako detektor metanu. Krátký pohled na kanárky ale stačil a čas oběda nás žene tramvají více do centra do Kampus Palace - komplexu soukromých kolejí s cukrárnou, gaming roomem, raw barem a klasickým bistrem, kde mají i studentské slevy. V průběhu školního roku se tu pořádají i různé akce a koncerty, takže se rozhodně nacházíme ve zdejším středobodu studentského života. A musím upřímně uznat, že na studentské poměry mě jejich gnocchi se špenátem a kuřecím masem příjemně překvapily.
Po obědě samozřejmě následuje dezert. V tom jsme se shodli a vyrážíme kolem zdejšího, a ač památkáři chráněného, rozpadajícího se baráku Ostravice, který zkrášluje alespoň grafitami vypodobněná Madonna. Z okna protějšího hotelu si jí fotil třeba i herec Václav Neužil, že by další místní atrakce? Za chvíli jsme na náměstí. Na rohu stojí stánek Waflárna a v něm kupujeme místní specialitu - Katowické rurky, trubičky plněné pařížským krémem. Nenech se zmást názvem, s Polskem nemají nic společného a opravdu pocházejí odtud.
Když už jsme na náměstí, za zmínku stojí hned několik míst, kam tu zajít. Najdeš tu jeden z designových obchodů Ty identity, kde můžeš koupit třeba i produkty grafičky, která ostravskou USE-IT mapu navrhovala. Pokud pak zajdeš do postranních uliček, najdeš i Absintový klub Les. Pokud jsi fanoušek undergroundu, rozhodně tam zajdi. Je soukromý, takže se tam může i kouřit, jen nezapomeň na heslo (napovíme, že heslo je jedna z ingrediencí absintu, která začíná na "p") - bez něj se dovnitř nedostaneš.
Pokud ale undergroundu tolik neholduješ, za zkoušku stojí určitě i vyhlášená ulice nočního života Stodolní. Pivo si dej s kamarády U Hobita kde točí to pravé havířovské, nebo v hospodě Mirror. V klubu Dock pak ochutnej piva z lokálních pivovarů během koncertů, co tu večer často pořádají. Do Docku mimo jiné můžeš zajít i na odpolední kávu. Tu mají podle mapy dobrou třeba i v kavárnách U Černého stromu, Co kafe a mezi podniky v Porubě jasně vede Alternativa, kde máš 15 % studentskou slevu.
My v naší procházce pokračujeme podél řeky Ostravice. Kolem mostu Miloše Sýkory, kterému místní říkají "Sýkorák" protože spojuje Moravu se Slezskem, míříme k radnici. Ta má i vlastní vyhlídku, takže pokud se kouknout na Ostravu z téměř 80 metrů, stačí použít výtah naproti vestibulu. Pokud ale z vestibulu zamíříš chodbou doprava, vyzkoušet můžeš také výtah paternoster, který doporučuje třeba i Janek Rubeš v Honest Guide na pražském magistrátu.
Zde už se bohužel s Pavlem loučím a na poslední okamžiky ve městě přecházím do protější, již zmiňované, kavárny U Černého stromu. Ještě si ale neodpustím pár posledních doporučení. Za asi největší atrakci se považuje dolní oblast Vítkovice s kulturním areálem dolu Hlubina, což určitě každý zná hlavně díky hudebnímu festivalu Colours of Ostrava. Pokud sem ale pojedeš jindy než právě na festival, zajdi třeba na kafe do podniku Maryčka. A jestli se ti industriální areály líbí, mrkni i do dolu Michal, kde všechno zůstalo přesně tak, jak to tam horníci nechali po poslední směně.
A co se vlastně kromě známých Colours v Ostravě děje? Navštiv design week Meat Design Ostrava, přednášky PechaKucha anebo festival Majáles, který na rozdíl od těch ostatních v republice stále ještě organizují jen studenti.
Je něco pro Ostravu typické?
Jedinečné, i v rámci republiky, je její industriální historie, což je pozitivní i negativní. Dělá jí to jedinečnou, ale na druhou stranu jsou s tím spojené problémy. Ostrava obecně řeší to, že se vylidňuje, mladší odcházejí pryč.
Žije se tu studentům dobře?
Tady je to potřeba rozdělit na dvě části. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, která je v Porubě, má výhodu komplexního kampusu. I nádraží je tam poměrně blízko, 10 až 15 minut tramvají. Studenti můžou bydlet na kolejích a s trochou nadsázky jít v papučích z pokoje rovnou na přednášku. To někdo bere jako výhodu, ale zase je to na okraji města.
Na druhou stranu v centru je Ostravská univerzita, která je oproti VŠB-TUO humanitně a přírodovědně zaměřená. Těmto studentům zase spíše vyhovuje společenský život, bary, kavárny…
Co by měl nový student od Ostravy očekávat?
Ostrava má obecně hodně předsudků a spousta lidí je pak překvapená, že v reálu je to třeba úplně jinak. Ta image špinavého a industriálního města občas není ani pravda a je tu i poměrně dost zeleně.
Zároveň by měl být připravený na to, že Ostraváci jsou přímí, nic neokecávají a když je něco špatně, tak to prostě řeknou.
Kde se studenti nejčastěji schází?
Rozhodně tady Kampus Palace. Potom klub Dock, který je na nábřeží a v Porubě jsou v rámci kampusu studentské kluby Vrtule, T2 a Wagon. Zjišťoval jsem také, kam studenti chodí pařit a bylo mi řečeno Alexandria Loď v ostravské čtvrti Hrabůvka, což mě překvapilo, protože už je to univerzální několik desítek let. Ona je to vlastně čtvrť na jihu města, kde jsou sídliště a mezi paneláky je komplex, kde je i diskotéka. Tam jezdí i hodně Erasmáků, to vím, že nám na univerzitu přišly nějaké výtky na hlučnost španělských studentů.
Kam jet na výlet v okolí?
Unikátní je třeba Halda Ema. Halda je umělý kopec, který vnikl, když při těžbě uhlí odklízeli hlušinu, takových tu máme víc. Specifikum je, že ty kameny vlastně nejsou úplně vyčištěné a uvnitř je ještě uhlí, takže ta halda uvnitř hoří a když jdeš nahoru, tak skrz malé dírky unikají obláčky plynů obsahující i oxid siřičitý. Prostě taková malá sopka. Hodně se taky jezdí do Beskyd, to je vlakem necelých 60 minut.