Use-it Brno Prohlédni si galerii

#fotoprůvodce: Odhal s USE-IT mapou všednosti i nevšednosti moravské metropole Brno

Znáš USE-IT mapy? Najdeš je ve spoustě měst po celé Evropě v infocentrech, Airbnb nebo třeba hostelech. „Naše mapa je určená hlavně pro mladé lidi ve věku 18 až 40 let, kteří mnohdy cestují nízkonákladově a nechtějí v destinacích utrácet mnoho peněz,“ vysvětlila zakladatelka projektu Jůzit z.s. Eva Křížová. Mapy pomáhají cestovatelům poznat místo i trochu alternativněji, ne pouze z turistické stránky. Já se zkontaktovala s jejími tvůrci v několika českých studentských městech, ve kterých jsem se nechala provést.

Tentokrát (po Českých Budějovicích a Zlíně) se vydávám na Moravu, do Brna - města známého šalinami, podivnými sochami a spoustou kaváren.

Než jsem se ale sešla s Joannou Wodnickou, která je jednou z tvůrců brněnské USE-IT mapy, udělala jsem něco typicky turistického - během hodinky, co mi zůstala na oběd, jsem zašla do Bageterie v nákupním centru poblíž autobusového nádraží. Mou chybu z nepřipravenosti ale neopakujte. Nádraží je prakticky hned v centru, které je plné skvělých podniků a ty určitě stojí za vyzkoušení.

Foto: Nikol Mudrová

Pak už jsme ale vyrazily na okružní procházku oblíbenými lokacemi místních. V první řadě určitě musím zmínit Zelný trh, takzvaný "Zelňák". Místo, kde se každý den kromě zimy a nedělí konají trhy s lokálními potravinami. Dokonce se dá i podejít - hned na několika místech po městě, včetně právě Zelného trhu, můžou návštěvníci nahlédnout do středověkých podzemních chodeb. Pod kostelem sv. Jakuba je kromě chodeb i kostnice s ostatky až 50 tisíců obětí moru a cholery ze 17. století, pro které už na hřbitově nezbylo místo. Co by ale rozhodně nemělo být vynecháno, je pojízdný stánek Božský kopeček. Na trzích prý určitě taky je, jinak ho najdeš ale třeba i na náměstí. Prý mají nejlepší, a navíc i veganskou zmrzlinu!

Foto: Nikol Mudrová

Dále se určitě vyplatí kouknout na hradby. Nabízejí krásný výhled na město, a dokonce i na dominantu města, hrad Špilberk. Po cestě je třeba i katedrála sv. Petra, další zvláštnost Brna. Zvon katedrály odbíjí poledne už v 11 hodin. To kvůli Švédům, kteří roku 1645 dobývali město. Jejich generál měl údajně rozkázat, že pokud Brno nedobijí do 12 hodin, armáda se stáhne. To Brňané zaslechli, vyzvonili poledne o hodinu dřív a od té doby to tak dělají stále.

Foto: Nikol Mudrová

Když už jsem zmínila čas, vynechat rozhodně nemůžu ani Orloj, sochu na náměstí, která se až příliš podobá obřímu dildu. Měl by také ukazovat, kolik je hodin, nicméně nikdo přesně neví, jak funguje. Každý den v 11 však zespod vyleze skleněná kulička s vlajkou města uvnitř. Lidé se tam někdy shromažďují už hodinu předem, jen aby kuličku chytili…

Foto: Nikol Mudrová

Další zajímavá socha je bezpochyby kůň přezdívaný "žirafa", kvůli jeho dlouhému krku. Teprve až jejím postavení si lidé všimli, jak vypadá z pohledu zespod…

Foto: Nikol Mudrová

Podobně vtipné jsou i některé výtvory sochaře Antona Pilgrama, třeba ohnutá věž na radnici, kterou chtěl ukázat, jak málo mu za budovu zaplatili. Ohnula se prý teprve až po předání stavby městu.

Foto: Nikol Mudrová

Památek bych mohla vyjmenovat ještě více, všechny jsou ale k nalezení v mapě, tak proč si raději neříct, kam zajít třeba na pivo? Vždyť Starobrno je tu přeci doma. Za vyzkoušení určitě stojí Výčep Na Stojáka a U Poutníka.

USE-IT mapy - České Budějovice
work
 
#fotoprůvodce: Stotisícové město, ale přitom vesnice. Co zažít v "Budějicích"?
19. 9. 2018
3 minuty průvodce po studentském městě

Co se kávy týče, nejvíc hipsterský podnik je zaručeně SKOG Urban Hub. Dále třeba i V Melounovém cukru nebo kavárna Trojka, která je ze všech asi nejvíce studentská. Tam jsme zašly my a než jsme se rozloučily, zeptala jsem se ještě Joanny na pár otázek.

Foto: Nikol Mudrová

Co je pro Brno typické?

Poledne máme v jedenáct. Potom některá slova, dialekt a určitě sochy, ty ukazují humor Čechů. Dále třeba brněnský drak, což je vlastně krokodýl.

Řekla bys, že je Brno student-friendly město?

Myslím, že jo. Je tu spousta akcí. Univerzity jsou sice dál od sebe, ale mají kampusy, takže v rámci kampusu je všechno blízko.

A tramvajové spoje do centra jsou dobré?

Brno je docela známé svou dopravou. I noční tramvaje jezdí každou půl hodinu, hodinu, o víkendu pak častěji. Z nádraží jezdí autobusy, a i když do Brna dorazíš o půlnoci, z nádraží dojedeš kamkoliv.

Co dalšího nevynechat v Brně?

Brno není vesnice aneb #žítbrno. Za to určitě můžou i skvělé podniky a místa. Dej nám proto vědět svůj tip co vidět na redakce@studenta.cz nebo nám napiš zde! A my to prozradíme i ostatním.

Je něco, co by měl nový student, který bude poprvé v Brně, vědět?

Brno je hodně kavárenské město. Takže nejen pivo tu stojí za vyzkoušení.

Kde se studenti nejvíce scházejí?

Určitě Trojka, to je nejvíc studentský místo.

Foto: Nikol Mudrová

Kam nejlépe vyrazit v okolí?

Do sklípku na Moravě, Velké Popovice. A i když v Brně cyklostezky nejsou úplně super, máme velkou cyklostezku asi až od Gdaňsku.

Už příště se můžeš těšit třeba na Kutnou Horu nebo Ostravu. 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější