studium v zahraničí

Anketa o Erasmu: Co bychom během studia v zahraničí udělali jinak?

Výjezd na Erasmus je sice neopakovatelnou zkušeností a zážitkovou jízdou, ale ne vždy jde všechno tak, jak si představujeme. Zeptali jsme se proto bývalých účastníků, aby se ohlédli za svým pobytem a zamysleli se nad tím, co by teď zpětně udělali jinak. Vybrali by si jinou zemi, univerzitu nebo předměty? Anebo všechno bylo tak, jak má být? Pojďme se poučit z chyb našich předchůdců.

Kdybych teď jel/a na Erasmus znova, co bych udělal/a jinak?

Kateřina Myšáková, Portugalsko
Jako první mě ve spojitosti s Erasmem napadne možnost cestování. To je věc, kterou bych rozhodně využila mnohem víc, a i když si myslím, že jsem toho za svůj pobyt navštívila vcelku dost, stejně se najdou víkendy, kdy člověk nějaký ten výlet odmítl, ať už z důvodu hromady učení, nedostatku peněz nebo (přiznejme si to) lenosti.

Jako další bych se určitě víc zamyslela nad zapisovanými předměty. Pamatuju si, že jsem si do Learning Agreement víceméně jen opsala předměty jednoho studijního oboru, který se mi nejvíc líbil, a víc jsem to neřešila. Pak mě některé z nich moc nebavily a byla jsem na sebe naštvaná, že jsem si s výběrem nedala větší práci.

Adéla Horáková, Německo
Snažila bych se prodloužit pobyt na celý rok, protože jeden semestr uteče neskutečně rychle! A neřešila už bych tolik peníze, zas tak šetřit nemá smysl :).

studium v zahraničí
work
#naErasmus: Pět kroků, jak si vybrat tu správnou univerzitu
17. 10. 2018
3 minuty o zahraničním studiu

Jana Klichová, Velká Británie
Snad jen jednu jedinou věc - dopředu bych si zjistila více informací o podmínkách zápisu konkrétních předmětů. Mně se např. stalo to, že jsem si po příjezdu nemohla zapsat téměř žádný z potřebných předmětů. Doporučuji tedy komunikovat přímo s hostitelskou univerzitou a mít vše dopředu "černé na bílém".

Aneta Fidrichová, Litva
Nejsem typ člověka, jenž má v oblibě přemítat nad tím, co by kdyby. Nicméně v případě studijního pobytu v zahraničí, konkrétně v Litvě, který jsem už jednou absolvovala a možnost dalšího i nadále "hrozí", se občas zamyslím nad tím, jestli by, čistě teoreticky, nešlo něco udělat jinak, lépe. A šlo by to. V první řadě bych vystoupila z komfortní zóny ve formě lehko zajistitelných univerzitních kolejí a hledala bych si nějaký privát. Postačil by kamrlík o rozloze dva metry čtvereční, ale hlavně - mít svůj klid, moct si v relativně funkční kuchyni v klidu uvařit a v klidu se najíst, v klidu se vyspat. A spolubydlící ideálně rodilí mluvčí, tj. Litevci.

studium v zahraničí
work
#naErasmus: Co vás čeká před odjezdem? Kompletní průvodce krok za krokem
4. 12. 2018
3 minuty o studiu v zahraničí

Tím se dostávám k druhému bodu - víc se socializovat. Nejen s ostatními studenty (jak z naší domoviny, tak z různých koutů světa), ale především s rodilými mluvčími. Při studiu jazyka je takováto interakce snad tou nejcennější zkušeností; kterou jsem, bohužel, během svého pobytu nevyužila naplno (#stayintrovert). Přidala bych i v dalším směru - cestování. To jsem až tolik neflákala, ale chtělo by to víc, víc a víc! Právě při výletech, kdy jsem se o víkendu sbalila a vypadla na druhý konec země, jsem poznala, jak krásné je být svým vlastním pánem. A navíc je tolik úžasných míst, která stojí za to objevit… Takže ano, kdybych znovu jela na Erasmus, pár věcí bych určitě přehodnotila - bydlení, kontakt s lidmi a cestování.

Monika Synková, Francie
Pro mě je tato otázka celkem těžká, protože jsem při bakalářském studiu stihla dva Erasmus výjezdy. Nejprve jsem byla na stáži v Paříži, a kdybych teď jela znovu, určitě si vyberu jiný termín stáže než duben až červen, protože se pak těžko doháněly zkoušky přes léto. Zároveň bych se pokusila najít lepší bydlení. Mimo tyto dvě věci, bych neměnila nic.

Druhý Erasmus jsem strávila na studijním pobytu také ve Francii, v Bretani (při Bc jsem studovala francouzštinu) a na tomto pobytu bych změnila jen jednu věc - ušetřila bych si víc peněz předem, abych mohla více cestovat.

Jinak bych neměla nic, oba Erasmus výjezdy byly skvělou zkušeností do života a nikdy na ně nezapomenu. Poznala jsem hodně skvělých lidí a se spoustou z nich jsem stále v kontaktu.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější