Do soutěže se každoročně hlásí stovky zájemců a letošek byl podle generálního ředitele Siemensu Eduarda Pelíška rekordní, přihlásilo se jich totiž téměř 500. Výherci mohou díky získaným částkám pokračovat v dalších výzkumech, anebo si dát zkrátka pohov. Každý si s výhrou může naložit po svém.
Letos se stejně jako v předchozích letech do soutěže přihlásilo nejvíce zájemců v kategorii nejlepší diplomová a disertační práce. První místo v kategorii nejlepší disertační práce získal Martin Gajarský z Masarykovy univerzity, který objevil nový strukturní motiv DNA a poukázal na nové principy skládání sekvencí DNA. Martin má z ceny velkou radost a ve výzkumu hodlá pokračovat v rámci doktorského studia. Získané finance ale plánuje použít na soukromé účely a to na koupi nových lyží. Ceny si váží nejen kvůli finanční podpoře, ale vnímá ji jako důkaz toho, že jeho práce má smysl.
Cenu za nejlepší disertační práci získala Kateřina Holá, která zároveň vyhrála v kategorii nejlepší ženská disertační práce. Ve své práci se zaměřila na výzkum funkčních skupin uhlíkových nanomateriálů. Když Kateřina začala se studiem doktorského studia, měla prý jako žena stejné podmínky, jako muži. V tomto ohledu sama žádný rozdíl nepozoruje. Situace se jí prý zkomplikovala poté, co se jí narodilo dítě. I tak ale s podporou partnera a školitele disertační práci zvládla dodělat a ještě za ni získala prestižní cenu. Kateřina nyní odpočinek neplánuje, získala totiž pracovní příležitost ve Švédsku, kde bude pracovat na výrobě alternativních paliv.
Kromě Martina a Kateřiny ocenění získali Jiří Čejka z AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v kategorii nejvýznamnější výsledek základního výzkumu a Václav Navrátil z AV ČR v kategorii nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace. Zvláštní ocenění za překonání překážek při studiu získala Tereza Pařilová z Masarykovy univerzity.
Na Ceně Wernera von Siemense spolupracuje společnost Siemens s významnými představiteli vysokých škol a Akademií věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií. V předešlých letech již cenu získalo 319 studentů, mezi které bylo rozděleno až 9 milionů korun. Cílem ocenění je nejen podpora vědy a výzkumu, ale také její popularizace a přiblížení širší veřejnosti.
Je skvělé, že mladí vědci a studenti, ale i pedagogové mají takovou podporu a držíme palce všem výhercům v dalším úspěchu. Jen tak dál!