Šedivá je teorie aneb bez praxe to nejde!
Praxe při studiu je důležitá. Nikdo učený z nebe nespadl a odsedět pár hodin ve škole nebo číst učené knihy nepostačí k tomu, abyste kompetentně vykonávali svou práci. Praxe slouží k získání zkušeností a rozvinutí teoretických znalostí. Může být ale také dobrým ukazatelem toho, zda se na danou práci hodíte, zda by vás tento typ zaměstnání bavil či nikoli. Během praxí máte úžasnou příležitost zjistit, do jaké oblasti zaměření vašeho oboru vás to táhne nejvíce. To se hodí, neboť vám to v budoucnu může ušetřit nejednu zoufalou změnu zaměstnání.
Titul vs. Zkušenost
Odvěký souboj, zvláště populární na poli České republiky. Co je víc? Ideální stav je samozřejmě kombinace obojího. Koho byste ale raději přijali do svého podniku - zkušeného člověka, který se vyzná a ví co a jak, nebo potenciálního zaměstnance se dvěma tituly před, za a uprostřed jména, který nikdy nevytáhl paty z knihovny?
Naštěstí mezi těmito dvěma extrémy existuje celá škála jiných prototypů úspěšných žadatelů o práci. Jaké jsou tedy další nesporné výhody praxí? Průzkum Národního ústavu pro vzdělávání ukázal, že devět z deseti firem preferuje absolventy, kteří mají za sebou praxi či stáž, ideálně v oboru. Dlouhodobá praxe vypadá reprezentativněji než celá řada brigád v oblasti fast foodů, které kolem zaměření vašeho studia nešla ani omylem. Ne zřídkakdy se také stává, že když jsou se studentem během stáže firmy spokojené, nechají si ho ihned po škole a čerstvý absolvent má tak plynulý přechod ze školy do práce.
Jak víme, pracovní trh je přesycen mladými vzdělanými lidmi s diplomy a tituly všech barev a tvarů. Díky praxi váš profil třeba na LinkedIn získá nejeden plusový bod navíc a personalisté mohou nadšeně lovit mladé talenty pro své firmy. Absolvent s praxí si snadněji najde pracovní uplatnění, může si vybírat a kolikrát dosáhne i na vyšší pozice mnohem rychleji, než kolega s "pouhým" teoretickým vybavením. Je tedy dobré už během studia myslet na budoucnost.