Absolventi žádají o 10 % vyšší nástupní mzdy než v minulém roce. Vyplývá to ze studie Top Zaměstnavatelé 2019. A je to logické. Situace na trhu práce je stále příznivá a kvalitních zaměstnanců je nedostatek. Ačkoliv ekonomové vyhlížejí recesi, uchazeči mají pořád velký prostor pro vyjednávání lepších pracovních podmínek.
Změnu požadavků zaznamenal Seznam.cz, nejoblíbenější zaměstnavatel studentů a absolventů v kategorii IT. "Lidé jsou masivně ovlivňováni informacemi o přehřátém pracovním trhu, a tak jsou požadavky nadhodnocené už více jak rok. Není to jen ze strany studentů, často i seniorních odborníků, zejména z oblasti IT," upozorňuje manažer náboru v Seznam.cz David Koláček.
Žádané mzdy jsou mnohdy nesplnitelné
Nejčastěji uchazeči žádají mnohonásobně vyšší mzdy. Této situaci nepomáhají ani univerzity. Snaží se zveřejňovat statistiky o průměrných výdělcích absolventů, ale právě to může být matoucí. U výsledného čísla totiž nevidíte, jakých pozic a v kterých oborech se týká. Ačkoliv vystudujete ekonomickou fakultu, nutně to neznamená, že se ekonomií zabýváte. Průměrná mzda taky nezohledňuje délku praxe. "Stalo se nám, že se absolvent hlásil na pozici s nástupním platem 30 tisíc korun. Jeho požadavek byl ale čtyřnásobný, žádal 120 tisíc," uvádí Ladislav Onderka, manažer pro nábor nových zaměstnanců IKEA Česká republika.
Pokud si na pohovoru nechcete uříznout ostudu jako výše zmíněný kandidát, měli byste vědět, jak se pohybují mzdy na vybrané pozici. Průměry a také mediány (nejčastější mzdy) najdete na webu Epřehledy.cz. Případně si projděte pracovní portály a mrkněte na zveřejněné výše odměn. Od těchto výsledků se dá odrazit, ale i tak je potřeba zohlednit zkušenosti. K tomu poslouží průzkum u kamarádů, kteří pracují na podobné pozici, o kterou se ucházíte. I spolužáci by mohli mít podobnou délku praxe a nabídnout tak konkrétnější odpovědi.
Čtyřdenní pracovní týden a 90% home office
Volno každý pátek, 30 dnů dovolené a home office kdykoliv si řeknete. To jsou splnitelné požadavky, pokud jste OSVČ a sami si organizujete pracovní dobu. V zaměstnání to není tak jednoduché. "Není v našich silách splnit individuální požadavky všech kandidátů. Snažíme se však nabídnout co největší spektrum benefitů," upozorňuje Kamila Biddle, tisková mluvčí společnosti ŠKODA AUTO, dlouhodobé jedničky v hodnocení Top Zaměstnavatel.
Na studiu je skvělé, že máte volnou ruku při tvorbě rozvrhu. Při troše štěstí chodíte do školy jenom dopoledne nebo si všechny předměty můžete poskládat do dvou dnů. Je jasné, že své nabité dovednosti v time managementu chcete uplatnit v praxi a ideálně žádat takovou pracovní dobu, která odpovídá vašemu životnímu rytmu. Jenže pro chod firmy to může být problém. "Pokud je zaměstnanec členem týmu, je i organizace a koordinace práce týmovou záležitostí," připomíná Hana Caltová, HR ředitelka společnosti Kofola. Proto je vhodné osobní požadavky týkající se speciální pracovní doby trošku krotit a raději počítat s běžnou osmihodinovkou. Zeptat se na občasnou práci z domu je určitě fajn. Jen dávejte pozor, abyste nežádali 90% home office u pozice, která vyžaduje přítomnost na pracovišti.
Manažer čehokoliv… Hlavně MANAŽER!
Vystudovaná výška nezaručuje, že automaticky nastoupíte na manažerskou funkci. "Kolikrát student řekne, že by chtěl něco v nějakém oboru, je jedno jakém, ale hlavně by to měla být manažerská pozice," uvádí Lenka Ježková, Head of HR společnosti Notino.
Za prvé byste na pohovoru měli vědět, co přesně chcete. Za druhé pro takovou pozici nestačí být pouze absolvent managementu. Nejlepší cesta k vedoucí funkci je pracovat už při škole, osvojovat si manažerské dovednosti a přijímat odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Málokdo si uvědomuje, že manažer je odpovědný za výsledky celého oddělení, a to i v případě, že jsou negativní. Kromě toho musí řešit konflikty, vést a motivovat tým. Léta praxe jsou opravdu na místě. A vedení při projektech ve škole se moc nepočítá.
Pořádná kariéra za tři měsíce
Dalším nereálným požadavkem je hvězdná kariéra. "Studenti chtějí rychle kariérně růst. Často se jedná o velmi krátké období tří až čtyř měsíců, kdy mají pocit, že už vše znají a mohou vykonávat vyšší funkci. Může to tak být, proč ne. Ale ne u každého," upozorňuje Ladislav Onderka, manažer pro nábor nových zaměstnanců IKEA Česká republika. Dotaz na případný postup ve firmě je u přijímacího řízení určitě na místě, ale hodně záleží na tom, jak se ptáte. Rozdíl je, pokud se chcete informovat do budoucna a slyšet, jaké máte možnosti. Podmiňovat však nástup zajištěným růstem může snižovat šance na přijetí.
Zlaté pravidlo žádosti o práci
Říkáte si, co teda požadovat na pohovoru? Držte se zlatého pravidla: méně (požadavků) je pro juniory více. První nechte mluvit personalisty a poslechněte si vše, co vám chtějí říct a nabídnout. Jakmile nastane prostor pro otázky, zeptejte se na benefity a nástupní mzdu, pokud se toto téma ještě nenakouslo. Třeba vaše přání budou vyslyšena, aniž byste je zmiňovali. Nebo dokonce budete překvapení, kolik toho potenciální zaměstnavatel přichystal.
Na pohovoru určitě zohledněte i své šance. Myslíte si, že jste horký kandidát? Buďte odvážnější. Vypadá to, že spíš nemáte šanci? Držte se při zemi. V hlavě si ujasněte, jestli je pro vás důležitější vyjednávat lepší mzdu, nebo benefity. Nakonec se ale může stát, že se vším budete spokojení a nabídku přijmete bez výhrad.
Chystáte se na pohovor? Přečtěte si článek, jak odpovídat na divné otázky personalistů!