Jak sama zmiňuje, samozřejmě si chtěla najít lepší práci - třeba na úřadě nebo v administrativě. Bez maturity prý ale neměla šanci. "Nechtěli mě ani v některých uklízecích firmách, protože bych si prý mohla nárokovat vyšší mzdu, když jsem studovala na gymnáziu a budu si dodělávat maturitu," vypráví Zdeňka. "Brali mě jako člověka se základním vzděláním a ve finále se mě snažili nacpat do nižších platových tříd nebo jen na dohodu, a ne na hlavní pracovní poměr. Nepomohlo ani to, že jsem měla čtyři roky na gymplu ukončené." Gymnázium jí bylo dokonce na škodu, přeci jen jde o všeobecné studium bez zaměření. Nakonec ale našla práci v uzenářství a v květnu následujícího roku úspěšně odmaturovala, čímž se ze "začarovaného kruhu" vymanila.
Zpětně ale Zdeňka hodnotí, že není vůbec snadné shánět pracovní pozici bez maturity. Částečně to připisuje méně příležitostem na malém městě na severu Čech. "Možná někde v Praze bych měla víc možností, víc štěstí," uznává. V podobných případech by ale mohli mít v budoucnosti absolventi středních škol bez státní závěrečné zkoušky výhodu oproti těm, kteří dochodili jen základní školu. Česká pirátská strana totiž začátkem července navrhla novelu školského zákona, jejíž součástí je i zavedení takzvaného dokladu o studiu. Dostali by ho neúspěšní maturanti a mohli by se tak lépe uplatnit na pracovním trhu tam, kde maturita není podmínkou.
Vláda sice vyjádřila k této části navrhované změny neutrální stanovisko, nicméně ministr školství Robert Plaga (ANO) o tom chce dále jednat na půdě poslanecké sněmovny. "Novela přináší možnost dosažení středního vzdělání bez toho, aniž by školáci u maturity uspěli. Není v zájmu státu ani školáků, aby po čtyřech letech středoškolského studia skončili se vzděláním základním," uvedl Plaga pro Novinky.cz. po jednom z jednáních vlády.
Plaga upozornil na to, že Piráti, jakožto hlavní předkladatelé návrhu, jen spojili dosud představené návrhy ministerstva a upravili je. Diskutovat chce také nad některými legislativními nedostatky. Například pojem "střední vzdělání" nepovažuje ministerstvo školství za vhodný. V současné době jej totiž zákon v paragrafu 58 používá pro obory vzdělání v délce trvání jednoho roku určené pro žáky se středním mentálním postižením a obory v délce trvání dvou let pro žáky s nižším mentálním postižením a s vážnými speciálními vzdělávacími potřebami, píše kabinet ve svém stanovisku. Novela navíc neupravuje situaci absolventů konzervatoří a oborů s výučním listem, kteří závěrečnou zkoušku taktéž nezvládnou.
Piráti současně navrhují ponechat v povinné části maturity výběr mezi cizím jazykem a matematikou a přesunout hodnocení písemných i ústních zkoušek z českého jazyka a literatury zpět do kompetence škol. Novelu podpořily také kluby ODS, TOP09 a KDU-ČSL, nyní z vlády putuje do Sněmovny.