Všimli jste si, že nejvzdělanější osoby mívají nejnudnější prezentace? Téměř zákonitost. Zřejmě se domnívají, že obsah je nade vše a formou se zabývat nemusí. Nebo si prostě zvykli, že je nikdo neposlouchá, i když se snaží sebevíc. Nicméně vy, ať už jste studenti nebo mladí zaměstnanci, si nemůžete nic z výše uvedeného dovolit. Vaše prezentace musí být poutavé, energické a s cílem posluchače zaujmout jak kvalitním obsahem, tak perfektním provedením.
"Jak na dobrou prezentaci?" - fráze, kterou uživatelé Googlu do vyhledávače zadali nesčetněkrát. A není divu, jejich hledání bývá totiž úspěšné. Článků nabízejících pomoc při misi "prezentace" jsou již stovky. Pojďme ale na chvíli zapomenout na "ohrané" rady typu: Nečteme slovo od slova nebo k divákům se neotáčíme zády atd… Na místo toho se podívejme na pár, na první pohled zanedbatelných, avšak velmi podstatných bodů, které vám přinesou úspěch.
1. Zkuste retro
Napadlo by vás ještě v dnešní době, že prezentace nemusí být vždy v elektronické podobě? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč ti nejlepší řečníci, kteří přednášejí například na konferencích TEDu, žádné projektory nepotřebují? Jednoduše řečeno, jsou sami o sobě dostatečně silní na to, aby upoutali pozornost. Mnohdy jsou pro nás slidy oporou. Ať už oporou pro naši paměť nebo psychiku. Pravděpodobnost, že budou všichni tupě civět na plátno a nás ignorovat je poměrně vysoká, což se nám zamlouvá.
Jestli si jste ale v daném tématu jistí, znáte vše potřebné a cítíte se dostatečně sebevědomě na to, abyste vystoupili před spolužáky či kolegy, nemáte důvod schovávat se někde za monitorem. Nejenže se jedná o skvělý trénink vystupování na veřejnosti, ale i vaše posluchačstvo si odnese větší množství informací a lepší dojmy.
2. Nespoléhejte jen na PowerPoint
Ačkoliv jste si v předešlém odstavci mohli přečíst o tom, jakou sílu má přednes spatra, ne vždy se vám ho poštěstí uskutečnit. Důležitou součástí prezentací bývají obrázky či grafy s čísly, které se dají jen stěží zapamatovat a natož věrohodně interpretovat tak, aniž byste se dopouštěli šíření fake news. Nic naplat, prezentace v digitální podobě je ve většině případů nezbytná.
Při její tvorbě nejčastěji saháme po starém známém PowerPointu. Ale nemá náhodou konkurenci? Jasně, že má, a dokonce nejen jednu. Za zmínku stojí program Prezi, který naleznete online na internetu. Žádné složité stahování programů a aplikací, pouze registrace v pár krocích a máte k dispozici uživatelsky přívětivé prostředí pro tvorbu prezentací s dokonalými šablonami.
Mimo to se hodí Google a jeho Prezentace, které patří do balíčku Google Docs. Sdílený disk, k němuž bude mít přístup ten, komu ho udělíte, oceníte především při práci ve skupině. Už žádné složité přeposílání nebo zmatky při hledání nejaktuálnější verze souboru.
3. Řekněte ne záplavám textu
Však to všichni dobře známe ze školních lavic. Málokterý učitel je schopný vyvarovat se slajdům, na kterých jen těžko najdeme kousek volného místa. A jaká je naše reakce na takové prezentace? Začneme je ignorovat, aniž bychom jim dali šanci. Kvanta textu většinu z nás zcela odradí. I přesto zde máme pár výjimek, které jsou dychtivé po nových informacích. Jenže ani pro ně nejsou tyto prezentace vhodnou strategií. Odpoutají totiž pozornost od vás samotných.
4. Zakažte si určitá slova
Existuje pomyslný seznam slov a frází, která nesmí zaznít u pohovoru. To platí i u prezentací. Určité obraty dokáží pohřbít i sebelepší prezentaci. O jaké se jedná? Především, nikdy nepředstavujte úvodní slide v rozpacích. "Takže, ehm, dobrý den." Tímto způsobem první dojem na jedničku nevyvoláte.
Mimo to odborníci tvrdí, že byste se měli vyvarovat i přesvědčovacím slovům. Jakmile v nějaké části použijete slova typu: Určitě, věřte, opravdu atd., posluchači podvědomě získají pocit, že zbylé informace už nejsou dostatečně věrohodné.
A na co jsme zapomněli? Na vycpávková slova. Ta byste se měli pokusit eliminovat téměř vždy a v prezentacích o to víc. Nikdo není zvědavý na to, jak skvěle vyslovujete "vlastně".
5. Věřte si
Sebevědomí lidé jsou úspěšnější, to je dokázaný fakt. Platný i v oblasti pouhé prezentace. Nemusíme mít vyšperkovaný soubor plný důležitých informací. Mnohdy stačí své okolí o jeho dokonalosti pouze přesvědčit.
Žádné ruce v kapsách nebo nervózní pohupování se, ale správný přímý postoj a oční kontakt s publikem dokáží rovněž divy. K tomu příjemný a dostatečně hlasitý projev a máte vyhráno. To samozřejmě neznamená, že se nemusíte předem připravit. Musíte. Jenže jakmile budete koktat někde v rohu, hodiny vaší předešlé práce budou naprosto zbytečné.
Prezentace se zdá být jednoduchý a zábavný úkol, ale ne vždy to tak musí být. Hlavně jde o činnost, která zahrnuje spoustu úkonů a různorodých částí. A stejně jako v dalších skills, i zde trénink dělá divy. Takže namísto stresování se, berte každou jednotlivou prezentaci jako překážku, kterou můžete snadno překonat.