studium v zahraničí

#naErasmus: Pět kroků, jak si vybrat tu správnou univerzitu

Rozhodli jste se chytnout příležitost za pačesy a ozdobit svůj životopis zkušeností se studiem v zahraničí? Super! A protože víme, že zařizování není brnkačka, připravili jsme pro vás sérii, která vás provede celým procesem od výběru univerzity až po návrat a uznávání předmětů. Dneska se mrkneme na výběr správné univerzity.

Ať už jste měli v plánu vyjet do vysněné země nebo si vybrat cestu nejmenšího odporu, zkuste se na to podívat optikou našich 5 kroků a zodpovědět ty správné otázky. Možná zjistíte, že byste měli jet někam úplně, ale úplně jinam.

1. Vyberte zemi podle svého gusta

Chcete za teplem nebo polární září? Možná vám to přijde jako hloupá otázka, ale dobrý výběr země je jednou z nejdůležitějších věcí. Ušetří vám to spoustu problémů do budoucna (např. finance nebo kulturní odlišnosti) a budete se tak moct soustředit na samotný zážitek a studium. Pamatujte, že je to jedna z mála příležitostí, kdy si můžete užít život v zahraničí a většina výdajů nejde z vaší kapsy.

Musíte taky počítat s tím, že některé země jsou o dost oblíbenější než jiné (typicky jde o Skandinávii a UK), a proto vás o ně čeká tuhý boj. Je dobré mít v záloze další přijatelné adepty, kde máte vyšší šance na úspěch. A hlavně nesmutnit, když váš favorit nevyjde, protože nezapomenutelné zážitky si přivezete i odjinud.

Nezapomeňte si zjistit: Mám nějakou vysněnou destinaci, kde bych si chtěl zkusit žít a procestovat ji? Jaký je jazyk výuky? Jaká je pověst místních univerzit? Chci na prestižní univerzitu? Není to moc velký kulturní šok?

2. Porovnejte finanční zátěž

Při rozhodování nezapomeňte vzít v potaz vaše finanční možnosti. To bývá kámen úrazu spousty nadšených studentů, kteří se sice dostanou na vysněný Erasmus do Skandinávie, ale pak zjistí, že ze stipendia sotva poplatí nájem. Zjistěte, kolik od školy měsíčně dostanete a ujasněte si, kolik jste do výjezdu ochotní investovat peněz.

Studentka pracující u počítače
Studenta
Vysokoškoláci, jaké peníze můžete v průběhu studia získat?
3. 10. 2017
3 min čtení

Finanční otázka Erasmu se výjezd od výjezdu liší. Zatímco někteří spořiví studenti jsou schopní si ještě část stipendia přivést zpátky, jiní si na Erasmus vydělávají celé léto. Obecně platí, že vaše peněženka zapláče na západě Evropy a ve Skandinávii, zatímco na východě si přihodíte pár drobných z vlastní kapsy. Nezapomeňte ale na to, že se v nákladech liší i města v rámci jedné země, a proto stojí za to porovnat výdaje na žití, například pomocí stránky numbeo.

Nezapomeňte si zjistit: Jaká je výše stipendia? Na kolik mě vyjde nájem a základní potraviny? Chci hodně cestovat? Jak drahá je hromadná doprava? Kolik mě stojí letenka/autobus/vlak na místo? Kolik dám za volnočasové aktivity (posilovna, plavecký bazén…)? Kolik mám našetřeno a kolik jsem ochotný/á utratit? Přispějí mi rodiče anebo si chci všechno platit sám/a?

3. Ujasněte si, co od Erasmu očekáváte

Erasmus je úžasná příležitost pro každého, ale zážitky i zkušenosti se liší člověk od člověka. Zatímco někdo jede do zahraničí kvůli lepšímu životopisu, jiný si tam jede zase užívat studentský život, třetí cestovat a poznávat cizí zemi a další za lepším vzděláním. Nikdo nejsme stejný, a to je fajn.

Na vás je, abyste si pravdivě odpověděli na otázku, co vlastně od vašeho výjezdu očekáváte. A podle toho si zařídili další výběr. Říká se, že na jihu si užijete party all day all night a na severu Evropy zase kvalitní výuku. Ale bacha, neplatí to univerzálně. Proto se ptejte, ptejte a ještě jednou ptejte (viz krok 5).

4. Omrkněte studijní plán

Erasmus, to není jen zábava a zážitky, ale taky studium. Pamatujte, že musíte nasbírat určitý počet kreditů, jinak budete vracet stipendium. Proto byste měli důkladně prostudovat předměty, které univerzita nabízí a jejich překrývání s vaším studijním plánem. Na škodu není ani optat se na domovské fakultě, které předměty uznávají a z kterých budete muset po návratu ještě dodělávat zkoušku nebo zápočet.

20 pádných důvodů, proč jet na Erasmus
Studenta
20 pádných důvodů, proč jet na Erasmus
3. 4. 2009

U některých oborů se stává, že Erasmus znamená prodlužování studia. Některé školy bohužel nejsou moc vstřícné. Je dobré tohle vzít v potaz a případně se na to připravit.

Nezapomeňte si zjistit: Jaké jsou podmínky přijetí, a splňuju je? Které povinné předměty potřebuji splnit? Mají tam předměty, které mě budou zajímat? Dám dohromady dostatek kreditů? Jsem ochotný/á kvůli Erasmu prodlužovat studium? Budu muset nějaké zkoušky/zápočty dodělávat na domácí univerzitě?

5. Poučte se od zkušených

Líná huba, holé neštěstí, to u Erasmu platí dvojnásob. Využijte příležitosti a zeptejte se zkušených na jejich zážitky, problémy a rady. Tyhle informace jsou nad zlato, i když je potřeba brát to s rezervou, jako všechna subjektivní hodnocení. Buď se poptejte v okolí (skvěle v tomhle fungují oborové skupiny na Facebooku) nebo prozkoumejte Databázi závěrečných zpráv z Erasmu.

A co dál?

10 tipů pro vydařený Erasmus!
Studenta
10 tipů pro vydařený Erasmus!
28. 2. 2012

Univerzita vybraná a dvě náhradní taky? Skvěle, první krok za vámi! Teď ale začíná to pravé byrokratické martyrium. Čeká vás přihláška, výběrové řízení, nervy při čekání na výsledky, další papírování a dohadování… Do odjezdu pořád daleko.

Ale nebojte, my vám s tím pomůžeme. V příštím díle projdeme všechno, co vás před odjezdem čeká a na co nesmíte zapomenout. Tak se těšte! 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější