Senátní volby nás čekají v říjnu a půjde o hodně. Potvrdí ANO svou dominanci nebo se podaří ostatním zastavit jeho vítěznou vlnu? Andrej Babiš to rozhodně nenechává náhodě a plánuje dát do kampaně 150 milionů korun* (tato suma se rozdělí mezi kampaň na senátní a komunální volby, které se konají ve stejný čas). Opoziční strany zase v několika obvodech staví společné kandidáty, nechtějí tříštit hlasy podobně smýšlejících voličů. O výjimečné situaci svědčí i počet výrazných osobností, které se budou o senátorské křeslo ucházet.
Postupně si představíme ty nejzajímavější.
Marek Hilšer
Před dvěma lety znal Marka Hilšera málokdo. Mladý lékař se stal hvězdou prezidentské kampaně, udělal mnohem lepší výsledek než kdokoliv čekal a dalo se předpokládat, že o něm neslyšíme naposledy. Hned vzápětí pak oznámil, že se bude ucházet o Senát, stejně jako několik dalších kandidátů na prezidenta.
V prezidentské volbě Marek Hilšer zaujal především mladistvým vzhledem a také trochu odlišným přístupem. Na tuto kartu vsadil i nyní. Na kampaň například vybral peníze na crowdfundingové platformě Hithit, kde lidé mu darovali přes 300 000 Kč.
Sám se prezentuje jako někdo, kdo chce bojovat proti populistům a otočit Českou republiku zpátky na západ. Známé jsou především jeho postoje proti Rusku a prezidentovi Putinovi.
Marek Hilšer má nejspíš rád výzvy a jako volební obvod si vybral Prahu 2, kde bude mít těžké soupeře. Především současného senátora Libora Michálka (Piráti), bývalého poslance Ivana Gabala (Zelení) nebo Ladislava Jakla (SPD), ex poradce prezidenta Václava Klause.
VERDIKT: I přes silné pole soupeřů se Marek Hilšer stane senátorem. Díky své účasti v prezidentské kampani dokáže k volebním urnám přilákat i voliče, které by jinak Senát nezajímal.
Plusy/mínusy
+ Není politik, to je teď v kurzu
+ Příklad dokonalé rodiny (manželka Monika, nedávno narozené dítě)
+ Jasné zdroje financování kampaně
+ Zkušenosti z prezidentské kampaně (síť dobrovolníků, …)
- Silná konkurence na Praze 2
4/5 hvězdiček
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek je tak trochu smolař. V roce 2006 získal ve volbách jako předseda ČSSD více než 32 % hlasů, ale Mirek Topolánek (ODS) získal ještě o pár procent více a tak vládu sestavoval on. O čtyři roky později už Jiří Paroubek vyhrál, ale těsné vítězství nakonec nestačilo na vládní většinu, premiérem se stal Petr Nečas (ODS).
Po tomto neúspěchu Jiří Paroubek zahořknul, odešel z čela sociální demokracie, později stranu opustil úplně, aby založil nové hnutí - LEV 21. Ani s tím však úspěch neslavil. Navíc si tímto krokem udělal nepřátele v řadách ČSSD. A jeho bývalý kolegové mu to nezapomněli ani po několika letech, když zabránili jeho návratu do strany. V obvodu Ostrava-město tak bude kandidovat jako nezávislý.
Jeho pozice se zkomplikovala v posledních týdnech, když jeho (stále ještě současná) manželka Petra přišla s tím, že její manžel měl obrovské ilegální příjmy. Jestli je to pravda nebo ne, zatím nelze posoudit. Ve volbách mu to ale určitě hlasy nepřidá.
Jiří Paroubek je silná osobnost, možná až moc. Neměl spojence, měl podřízené, kteří z něj měli strach. Když přišel o vliv, přišel i o "své lidi". Kdysi obávaného politika s přezdívkou "buldozer" bychom dnes spíše politovali. Houževnatost ale rozhodně neztratil. I proto je opět ve hře o důležitou politickou funkci.
VERDIKT: Paroubek není bez šance, ale i vzhledem k událostem posledních dní bych řekl, že nevyhraje. V jeho prospěch však hraje to, že současný senátor Leopold Sulovský není moc výrazný. Další kandidát, Martin Konvička, první bojovník proti islámu, je sice mnohem známější, ale jeho šance se blíží nule.
Plusy/mínusy
+ Silná osobnost, kterých je v politice nedostatek
+ Nezávislý kandidát, podpora od ČSSD by mu paradoxně mohla uškodit
+ Dokáže oslovit levicové (ČSSD) i protestní (ANO, SPD) voliče
- Nevysvětlené příjmy z minulosti
- Několik nepovedených pokusů o comeback
- Kandiduje v Ostravě, přestože tady nikdy nežil
2/5 hvězdiček
Příště se zaměříme na Davida Ratha a Jiřího Drahoše.