time management

Time management: Jak lépe pracovat s časem

Žijeme v jednadvacátém století. V době, kdy se budíme s desítkami nevyřízených zpráv a stejně tak s nimi i uléháme. V diářích se to hemží deadliny, ve snech nás děsí nesplněné úkoly a povinnosti. A aby toho nebylo málo, tak zanedbáváme své nejbližší. Situace, která nemá řešení? Nikoliv. Pojďme se jednoduše smířit s tím, že nikdy nebudeme stíhat vše, co bychom potřebovali. Ale můžeme se naučit využívat čas tak, aby pracoval pro nás, a ne my pro něj.

"Jste mladí, vy máte času." Věta, která získala ohromnou oblibu u starších generací. A zároveň výrok, jenž nás zaručeně rozčílí. Možná i ve větší míře než sledování politických debat. A to už něco znamená. Buďme ovšem soudní a přiznejme si, že mnoha starostem jsme zatím ušetřeni. Žádné starání se o rodinu, vyzvedávání dětí z kroužků nebo povinná účast na otravných rodičovských schůzkách.

Tak kde tkví problém? Opravdu jsme tak moc zaneprázdnění školou, prací a dalšími činnostmi, nebo si pouze zbytečně necháváme čas protékat mezi prsty, když ho většinou trávíme online? Ať už je vysvětlení jakékoliv, pojďme se podívat, jak s nestíháním bojovat (nebo se o to alespoň pokusit).

Skoncujte s prokrastinací

Petr Ludwig
life
Český guru osobního rozvoje Petr Ludwig: Dělám pravý opak toho, co by mi doporučili rodiče
27. 4. 2016
4 minuty proti prokrastinaci

Kdybychom neprokrastinovali, Petr Ludwig by zřejmě příliš spokojený s tržbami ze své knihy nebyl. Jsme jen lidé a ve své přirozenosti tendence k odkládání povinností jednoduše máme.

Pokud se ovšem na prokrastinaci podíváme z jiného úhlu, zjistíme, že často bývá znakem, který nás upozorňuje na něco, co ve svých životech děláme zle. Ať už jsou na vině chaotické pracovní návyky, nebo prostě fakt, že se přetěžujeme (a tak nemáme ani sebemenší chuť s čímkoliv začínat). Proto bychom se nejprve měli zamyslet nad tím, jestli by malá změna v našich rutinách a zvycích nemohla pomoci.

Vypněte upozornění

Povolené jsou notifikace zpráv či volání. Nikdy totiž nevíte, kdo vás bude akutně potřebovat. Ovšem třeba takový Facebook byl měl být na prvním místě zakázaných - s čímž zřejmě všichni počítáme.

mobil
life
Kopačky pro sociální sítě: Proč se odvracíme od kanálů, se kterými jsme vyrostli?
27. 11. 2018
3 minuty o sociálních sítích

Abstinovat v oblasti sociálních sítí může být pro mnohé nelehký úkol. Záleží ale pouze na vás, jestli si vyberete metodu "po zlém", a tak si prostě veškeré sítě zakážete, nebo, jestli si z offline stavu vytvoříte chvilky, na které se budete těšit. Uvedenou situaci popisuje pojem "JOMO" (možná jste se už setkali s "FOMO", jehož je opakem).

Joy of missing out představuje životní styl, kdy si užíváte času, během kterého přicházíte o ta veškerá nepodstatná sdílení vašich přátel. Pokud jej zkusíte alespoň občas aplikovat, vaše produktivita značně poroste.

Delegujte

Delegování představuje velmi oblíbený způsob práce. Nejde o to, že bychom byli líní, a proto házíme své povinnosti na druhé. Důvody pro pověřování bývají často velmi racionální. Kupříkladu, proč bychom se měli zabývat něčím, v čem nejsme dobří a výsledek by stejně nebyl pozitivní? Nebo proč se zdržovat činností, která by nás zbytečně zdržovala, a přitom ji je schopen zařídit někdo jiný?

Na druhé straně je ale fakt, že čím méně příjemná práce je před námi, tím radostněji ji delegujeme. Proto si dávejme pozor, aby se z této, většinou efektivní techniky, nestala úniková cesta z nechtěných povinností.

Začněte s to-do listy

Sepsat dlouhý seznam úkolů, které stejně nikdy nesplníme, zvládneme všichni. Ale vytvořit efektivní to-do list, který nás dovede k cíli, už není tak snadné. Právě s jedním takovým přišel před více než sto lety představitel prvních píáristů Ivy Lee. Jeho pětibodový návod slibuje zvýšení produktivity práce, a to bez výjimek:

  1. Ještě večer si sepište maximálně šest důležitých věcí, které musíte udělat následující den. Pokud o některých víte, že nejsou příliš podstatné, nebojte se je vypustit.
  2. Seřaďte je dle důležitosti.
  3. Soustřeďte se pouze na první položku seznamu. Teprve tehdy, až ji dokončíte, si začněte všímat následujících.
  4. Pokud nestíháte splnit všechny body, nic si nevyčítejte. Jednoduše je přesuňte na další den.
  5. Systém dodržujte každý den.

Odpočívejte

O únavě by se nikdy nemělo uvažovat jako o určitém druhu slabosti. Naopak. Tělo vysílá signály, kterými nám dává najevo, že už nemůže a zaslouží si odpočinek. Ať už se jedná o pár minut na čerstvém vzduchu nebo o pauzu na kávu - vše, co pro vás znamená chvilku relaxu, je žádoucí. Budete se možná divit, ale právě ty nejhodnotnější myšlenky a nápady přicházejí tehdy, když je zrovna nehledáte.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější