student, rozcestník

Konec školy. A co teď? Základní otázky, které vám poradí, co dál

Škola končí a vy ještě pořád nevíte, kam dál? Nepanikařte. Někteří z nás nevědí, co vlastně chtějí dělat, ani po letech budování kariéry. Prostě se tam nějak dostali a pak se tam nějak udrželi, ačkoli je to třeba kdovíjak nebaví. Možná byste se divili, kolik lidí se ani nesnaží zjistit, co by je v životě opravdu naplňovalo. Není to totiž vůbec nic jednoduchého, zabere to hodně času a přemýšlení a nemůže to za vás udělat nikdo jiný. Do začátku vám ale rádi poradíme.

Snažili jsme se původně přijít s naším vlastním řešením, nějakým návodem, který by vám pomohl se po škole rozhodnout, co dál dělat. Čím usilovněji jsme nad tím ale přemýšleli a čím náruživěji si to celé kreslili a domýšleli, zjistili jsme, že se pořád vracíme k těm stejným fundamentálním otázkám, na kterých to celé stojí:

  • Co milujete?

Ve smyslu "what makes you happy", co byste dělali celé dny a roky, pokud byste mohli. Nemusí to být nic, na čem vyděláte nebo čím někomu prospějete, je to prostě to, co vám dělá radost. Může to být nakupování, peníze, štěňátka, všechno od řešení hlavolamů až po pomoc babičce, zkrátka úplně cokoli. Máte to? Perfekt, pojďte dál.

  • Můžete v tom být dobří?

Dá se v tom vzdělat nebo sebevzdělat tak, abyste v tom byli opravdu dobří? Může jít o studijní obor, kurz, workshop, on-line zdroje, literaturu nebo několikaletou praxi, zkrátka cokoli, co vám pomůže se v tom, co opravdu milujete, zlepšit na maximální úroveň. Existuje něco takového a jste ochotni do toho jít? Výborně, tak dál.

  • Zaplatí vám za to někdo?

Když budete profík v tom, co opravdu milujete, může vás někdo najmout a zaplatit vám? Zkuste přemýšlet zeširoka. Třeba pokud rádi mazlíte štěňátka, přemýšlejte o práci se psy od veterináře přes chovatele a vystavovatele až po vedoucího útulku.

práce, mladí
work
Zběsilé tempo mladého zaměstnance. Kudy k práci, co si zamilujeme?
24. 5. 2018
3 minuty o budoucí kariéře

Pokud máte rádi hlavolamy, můžete najít uplatnění v celé řadě oborů od spisovatelů přes matematiky a techniky až po vynálezce. Neupejpejte se. V téhle otázce se klidně zasněte o čemkoli bez limitů a pak si řekněte, jestli to, co jste si vysnili, je monetizovatelné, nebo ne. Nemusíte být zrovna miliardář, ale bez peněz do hospody (a do nájmu, elektřiny, jídla, zážitků, daní atd.) nelez, že. A konečně:

  • Jak to zlepší život ostatních?

Tohle je už víc filozofická otázka, ale jestli chcete v životě dělat něco, co má smysl, měli byste si ji položit taky. Jak to, co vás baví, v čem jste dobří a za co vám i někdo zaplatí, zlepší životy ostatních? Mohou to být detaily, třeba když napíšete knihu nebo natočíte film, někdo se na to podívá, pobaví ho to a zapomene na chvíli na to, jak to bylo dneska v práci na houby. Nebo důležitější věci, jako když budete chovat štěňátka a budete je prodávat rodinám se stydlivými dětmi, které tak získají věrného kamaráda a větší sebevědomí. Anebo game changing události, když vaše láska ke hlavolamům povede k tomu, že navrhnete řešení pro chytré křižovatky tak, aby na nich už nikdy nikdo nezemřel.

Foto: Ikigai

Na úplně stejných otázkách je shodou okolností postaven i japonský koncept ikigai, tedy hledání důvodu k bytí, který je tak výstižný a má tak široké uplatnění, že se jím může řídit skutečně každý, ať už jste na ta štěňátka, nebo na peníze. Teprve až si uvědomíte toto, tedy to, co vás v životě bude skutečně naplňovat, můžete si klást otázky ohledně toho, kolik peněz, jaká kariéra, jestli pevná, nebo flexibilní pracovní doba, stabilní, nebo dynamické prostřední, anebo jestli škodovka, nebo Toyota. Všechny ty pozice, firmy a pracovní podmínky jsou totiž ve finále jen nástrojem k tomu, abyste byli šťastní, a to si málokdo z nás uvědomuje. A o co jiného přece v životě jde, když ne o spokojenost?

Článek byl zveřejněn v květnovém magazínu Studenta s tématem Dropout Dream. Přečti si víc!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější