Čína - diktatura video

Když algoritmy znamenají lepší vysokou. Případ: Čínská lidová republika

Jste dobrý občan? V Číně za vás poměrně lehce odpoví algoritmy. “Diktatura” tzv. sociálního kreditu odstartovala ve zkušebním provozu v roce 2014. V roce 2020 má být zavedena na celonárodní úrovni. Takže pokud chcete na lepší vysokou, kredit bude muset stačit…

Sociální kredit aneb efektivní kontrola občana

Velký bratr, alias přidělování bodů v sociálním kreditu, dává dohromady obrovské množství dat a umí sledovat i digitální stopu občanů žijících online. Systém tak dokáže za pomoci pouličních kamer rozpoznat obličeje, identifikovat IP adresu uživatele i monitorovat pohyb občanů prostřednictvím chytrých telefonů. Cíle technologického dohledu jsou jasné: zaručit dodržování zákonů, vyhodnocovat finance, analyzovat obsah nákupů, nebo sledovat komunikaci na sociálních sítích.

Jak by to fungovalo?

Kreditem dohlížet, kreditem trestat

Nízká míra sociálního kreditu v Číně za pár let vedla například k zákazu létání pro nejméně devět milionů lidí a také k zákazu zakoupení bussiness třídy na cestu vlakem. Trest ale může přijít i za dlouhé hraní počítačových her. Náruživým gamerům byla snížena rychlost internetu (obdobně jako uživatelům šířících fake news a hoaxy). Malý kredit ale může rozhodovat i o studiu na nejlepších školách, o práci na vrcholných postech firem i státních úřadů, nebo o nadstandardním ubytování. (zkrátka taková československá normalizace aplikovaná na digitální dobu).

LCD obrazovka místo pranýře

V některých městech Číny došla situace dokonce tak daleko, že se na veřejných prostranstvích začaly na reklamních obrazovkách objevovat i fotky "nedobrých" občanů se jménem i popisem prohřešku (inu slavné vystavení na středověký pranýř nahrazený LED obrazovkou). Celé město se tak může dozvědět, že dotyčný má například dluhy, či způsobil dopravní nehodu (a počet přátel na sockách klesá a klesá).

Dlužník na černém seznamu zobrazen na LED obrazovce v městě Taishan
Dlužník na černém seznamu zobrazen na LED obrazovce v městě Taishan Foto: Taishan Government via WeChat

Netradiční odměny

Čínský systém ale umí své občany řádně a netradičně pochválit a podporovat. Pokud se vše dodržuje jak má, tak vás algoritmy přidají na seznam "dobrých" občanů a do života dostanete super bonusy. Například rychleji vyřízená víza do všech možných států, budete se přednostně objevovat v online seznamkách, získáte slevy na energie a ještě lepší úrok na hypotéku. V neposlední řadě vás čeká i kratší čas při čekání v nemocnici.

Měl by se systém sociálního kreditu zavést i u nás? Třeba by se přestaly sdílet hoaxy a fake news, ale…?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější