peníze

Šetření, stipendia i ISIC. Kde hledat studentské slevy?

Na studenty se často nahlíží jako na skupinu lidí, která si pouze vychutnává bezstarostného života. Pár hodin odsedí ve škole a poté je už čeká jenom jedna party za druhou. Nejenže studentský život zahrnuje kromě navštěvování mejdanů mnohem více povinností, ale dokonce ani ta zábava nemusí být vždy samozřejmostí. Abyste si mohli užívat, potřebujete mít zdroj, ze kterého budete vše financovat. A jak je známo, studenti mají do kapsy hlouběji než značná část populace. Naštěstí ale existuje spousta peněžních úlev. Pojďme se podívat, na jakých místech hledat výhodné nabídky.

Naučme se šetřit

Než začneme od všech obchodníků požadovat slevy, ukažme prstem nejprve na sebe. Jak už bylo zmíněno, studentský život zase taková legrace není. Tím, že se rozhodneme strávit několik dalších let v lavicích, se okrádáme o potenciální výdělky. Slovy ekonoma: "Musíme brát v potaz náklady obětované příležitosti." K tomu předpokládejme, že málokterý vysokoškolák má tak štědré rodiče, aby mu zajistili život v luxusu. Proto nezbývá nic jiného než vzít iniciativu na sebe.

peníze, prasátko
life
Nic není zdarma. Kolik stojí život vysokoškolského studenta?
23. 4. 2018
3 minuty o studentských financích

Nejprve bude stačit, když se naučíte zbytečně nerozhazovat. Většina z nás zřejmě zná ty ranní kávy za stovku. Ale spočítali jste si někdy, kolik za ně ročně zaplatíte? Pokud ano, zřejmě vás přešla chuť. Stejně tak nablýskané výlohy obchodů. Z velmi dobře známé fráze "jdu se jenom podívat" se může totiž stát, že zbytek měsíce budete o hladu.

Foto: Unsplash.com

Ale konec hrůzných scénářů. Studentské životy přežilo už dost generací na to, abychom mohli hovořit o statisticky prokazatelném faktu. Ten je více než jasný - šetření ještě nikomu neublížilo. A co víc, v dnešní době máme i mnoho příležitostí na výdělky, o kterých se našim předchůdcům mohlo jenom zdát.

Studentka pracující u počítače
Studenta
Vysokoškoláci, jaké peníze můžete v průběhu studia získat?
3. 10. 2017
3 min čtení

Stipendia

Před výhodnými nabídkami si zaslouží alespoň malou zmínku stipendia. Jestli vás napadá námitka, že nejste dostatečně velcí géniové na to, abyste na svém prospěchu dokázali vydělat, můžete se uklidnit. Kromě prospěchového stipendia, se nabízí i ubytovací. Výši "stýpka" si stanovuje každá škola individuálně v závislosti počtu studentů. Na většině z nich si o něj mohou zažádat pouze mimopražští, ale třeba Karlova univerzita počítá se všemi. Sice se nejedná o závratné částky, ale jak nás naučily české filmy - co je doma, to se počítá.

Slevy, slevy, slevy

Vysokoškoláci jsou v mnoha ohledech ideální cílovou skupinou marketérů. Jsme snadno odhadnutelní. Určit, co od produktů a služeb žádáme, není těžké. Stačí přihodit nějakou tu akcičku a jsme lapeni. Představa, že by obchodníci chtěli studentům zajistit kvalitnější životy, je více než naivní. Na druhou stranu, pokud nám společnosti připravují lákavé nabídky, byli bychom hloupí, kdybychom je přehlíželi.

chudý student (duben 2018)
life
Chudý student – existuje ještě?
12. 4. 2018
2 minuty o studentských financích

A co je vstupní bránou do levnějšího života? Správně, ISIC karta! Průzkumy, které zjišťovaly, na co ze školních let absolventi nejraději vzpomínají, došly k jednoznačným závěrům. Ano, nejvíce se jim stýská po této zelené kartičce.
Abyste totiž mohli čerpat studentské ceny, musíte nejprve dokázat, že jimi opravdu jste. Nejlepší variantou je zřízení mezinárodní karty ISIC, kterou snad nikde neodmítají. Společnost má smlouvy s celou řadou partnerských firem, a díky tomu zajišťuje slevy na více než 2300 místech v naší zemi.

Mezi nejvyužívanější výhody patří:

  • mobilní tarify - například Vodafone nabízí studentský tarif za pětistovku měsíčně. Při změně operátora na svůj status vysokoškoláka rozhodně nezapomínejte.
  • jídlo - jedna z věcí, která nás zajímá nejvíce. McDonalds má připravené velké McMenu za stovku, Burger King poskytuje patnáctiprocentní slevu či hamburger zdarma a do třetice je tu KFC se svými zlevněnými produkty.
  • bankovní produkty - uveďme jako příklad Komerční banku. Ta slibuje, stejně jako mnoho dalších, finanční bonus při založení studentského účtu. Právě konta pro studenty představují variantu, která vám ušetří nějaké drobné na zbytečných poplatcích. V ročním vyjádření nám totiž částky tak zanedbatelné připadat nemusí.
  • festivaly - Votvírák, AIR Festival a desítky dalších za zvýhodněné vstupné. Navíc lístky na letní akce jsou skvělou motivací k úspěšnému zvládnutí celého školního roku.
  • kina - Cinemacity, Cinestar vám umožní relax od učení se slevou v řádu desítek korun. Tak proč neprokrastinovat zrovna v kině?
  • lyžování - téměř každý ski areál ISIC kartu uznává. S dětskou obezitou se bojovat úplně nedaří, ale u té studentské můžeme být díky lyžím úspěšnější.
  • vzdělávání - všemi "oblíbené" SCIO testy o pár procent levnější. Ale i spousta jazykových kurzů se slevami jako bonusem k získaným vědomostem. Mimo to lze kupovat knihy za nižší ceny třeba v Neoluxoru nebo Dobrovském.

Jízdné

Kapitola sama o sobě. Kdo o zvýhodnění pro studenty (a důchodce) ještě neslyšel, žil pravděpodobně pár předchozích měsíců mimo Českou republiku. Od 1. září 2018 vešla totiž v platnost nová sleva, která vyvolala diskuzi napříč všemi skupinami obyvatel.

jízdné
work
Studentův průvodce po zlevněném jízdném - od září se slevou na bus i vlak
27. 8. 2018
2 minuty levnějšího cestování

Ať už je váš názor na tento krok jakýkoliv, faktem zůstává, že cestujeme za 25 % z celkové ceny a zbylých pětasedmdesát procent nám dotuje stát. I když se to odpůrcům těžko přiznává, tak právě toto zvýhodnění je na našich výdajích v pozitivním slova smyslu opravdu znát. K získání slevy je opět nutný doklad prokazující vaši studentskou totožnost. Může jím být jak jinak než ISIC nebo žákovský průkaz.

Foto: Unsplash.com

Při průzkumu internetu snadno narazíte na užitečné, ale mnohdy i velmi zajímavé tipy na téma, jak každý den ušetřit. Například se doporučuje vyhledávat akce s občerstvením zdarma. Otázkou ovšem zůstává, jestli chcete klesnout až tak hluboko. Pokud ne, považujte za vhodnější radu, která doporučuje vést si své "cashflow". Seznam příjmů a výdajů je bez pochyb užitečná věc. Třeba díky němu konečně zjistíte, kam ty peníze jenom utíkají.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější