V zahraničí se kreativitě brigád meze opravdu nekladou. Můžete tak narazit třeba na pozici čistič lidských kostí (ideální pro milovníky Dextera nebo Námořní vyšetřovací služby), kde budete čistit lidské kosti od zbytků masa a různých nečistot, aby se pak mohly využít v nemocnici pro transplantaci. Narazíte ale třeba i na pojmenovávače laků, specialistu na odstraňování žvýkaček, plačícího během pohřbu nebo kostyméra slonů.
Začala jsem pátrat, jak je to u nás. Poptala jsem se mezi přáteli, jestli někdo v jejich okolí neměl zvláštní brigádu. Kamarád mi odpověděl: "Málem jsem pracoval v pohřební službě, ale když jsem se tam přišel druhý den zeptat, řekli mi, že už brigádníka mají." Ale práce s mrtvolami není zdaleka jediný z bizárů, které nabízejí české weby s nabídkami práce!
Vyhazovač z nafukovacích hradů
Nafukovací hrady, balónky a kolega kouzelník? To zní jako práce dětských snů! Ale to není vše. Součástí práce vyhazovače z nafukovacích hradů je samozřejmě i testování, jestli je hrad dostatečně nafouknutý. "Začínala jsem jako hlídačka hradů. Když jsem dětem říkala, ať si sundají boty, připadala jsem si fakt drsně. Teď jsem se vypracovala a dělám zvířátka z balónků. Zrovna včera jsem celý den seděla v autě, učila se nová zvířátka a dostala za to zaplaceno," vypráví nadšeně Tereza.
Jakmile začneš pracovat na podobně zaměřené brigádě, tedy týkající se zábavy pro děti, stát se může opravdu cokoliv. "Například taky to, že strávíš pracovní dobu v kostýmu klauna nebo Toma a Jerryho. Co ale vážně nechceš, je skončit v Patovi s Matem. Ti totiž nemají oči, takže je to vlastně taková - jak říká náš kouzelník - malá soukromá kavárna potmě," směje se Tereza.
Třídič knih
Patříte ke knihomolům nebo si chcete přes prázdniny v rámci přípravy na školu namáhat mozkové závity? Pak je pro vás brigáda na pozici třídiče knih jako dělaná! Je potřeba, abyste se orientovali v literatuře, knižních žánrech, českém jazyce a gramatice. Mezi dalšími požadavky pak najdete přirozenou inteligenci a v závorce zdůrazněnou i tu sociální. Jako by knihomolové byli jen tiší lidé s jediným zájmem - sedět osamotě s nosem zabořeným do knížky.
Anglická úklidová četa
Na některé brigády dost často narazíte i na Facebooku. Jednou tam kamarád Dušan našel inzerát, ve kterém hledali brigádníky na festival. Na tom by nebylo nic divného. Ale v tomto případě šlo o brigádu uklízeče na anglickém festivalu. "Nějak jsme se s dalšími dvěma kluky ze školy dohodli, že by to mohla být sranda. Jeli jsme na jeden z největších festivalů v Anglii v Readingu. Měl nabitý line-up a chtěli jsme zajít na spoustu věcí," vypráví Dušan. Což nebyl problém, protože jejich práce spočívala v tom, že jakmile v noci skončily koncerty, naběhli do areálu a do rána uklízeli. Přes den ale měli volno.
"Po konci festivalu jsme ještě asi dalších deset dní uklízeli kempy. Největší výhoda byla v tom, že jsme si mohli nechat cokoliv, co jsme našli. Já si domů vezl dva nové stany a kupu oblečení. A mezi odpadky se na každém kroku válely nenačaté plechovky piva. Díky tomu jsme pili vždycky zadarmo. Práce to byla náročná, nebylo za ni moc peněz, hrozně mě bolela záda, ale zážitek to byl parádní," dodává Dušan.
Novodobý alchymista
Pokud jste se jako děti vyžívali v míchání lektvarů, máme brigádu i pro vás. Jestli k tomu navíc studujete nebo plánujete studovat školu zaměřenou na přírodu a/nebo chemii, pak je definitivně rozhodnuto. V rámci své letní brigády se můžete proměnit i v alchymistu placeného za to, že na míchacích zařízení připravuje, odebírá, kontroluje a archivuje nejrůznější roztoky.
Vědecký instagramer
Na Instagramu můžete blogovat i o zajímavějších věcech, než je kosmetika a oblečení. Pokud máte nadšení do vědy, můžete tu lidem vysvětlovat, proč a jak se financují konkrétní projekty Evropské unie, nejlépe pak tak, aby to pochopili. "Prakticky to vypadá tak, že na školách a v kavárnách pořádám přednášky a spravuji Facebook a Instagram. Jejich prostřednictvím informuji veřejnost o projektu REEgain. Týká se recyklace elektronických zařízení pomocí řas. Snažím se lidem nějak zábavně vysvětlit, proč je to super," říká Martina.
Tutor na osahávání varlat a prsou
Loono je tým mladých lékařů a studentů medicíny, který se snaží popostrčit širokou veřejnost k tomu, aby se preventivně starala o své zdraví. "Jednou jsem byla na jedné jejich panelové diskuzi s lékaři o mužském zdraví - především o varlatech. Strašně se mi líbilo, co Loono dělá, tak jsem napsala Katce Vackové, jestli bych se mohla přidat - a byla pro. Od té doby je mojí prací strčit někomu do rukou prsa nebo varlata a ukázat mu na nich, jak si na ně pravidelně každý měsíc sahat a vyšetřit je," popisuje mi Natálie. Základem je, aby lidé pochopili, že to není tak těžké a může to je nebo jejich partnera včas zachránit.
"Starci" na chmelu
Dříve studentská povinnost, se kterou měl zkušenost skoro každý, dnes už zážitková retro brigáda. I když zájem o brigádu v podobě sběru chmelu v uplynulých letech spíš upadal, v poslední době zase začíná být v kurzu. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik - ať už to, že poptávka po českém chmelu roste, jde o dobře placenou brigádu nebo fakt, že sběr už dávno není jen ruční záležitostí. Vaše práce bude spočívat ve sbírání zbytků nesklizeného chmelu, sušení, pytlování a úklidu. O samotný sběr se postarají traktory.
I tak to má ale se starými časy leccos společného. Potkáte tu většinou studenty a mladé lidi, kteří spolu nocují v ubytovně, kde v noci topí v kamnech, často navíc bez internetu i mobilního signálu a se snídaní do ešusu.
Děvečka
Když už jsme u toho retra, o desítky let zpátky se můžete vrátit i při brigádě na statku, kde se stanete regulérní děvečkou. Co to obnáší? Budete zpracovávat ovoce a zeleninu z biostatku a starat se o hospodářská zvířata. Jediné, co musíte splnit, je to, že budete žena s velmi kladným vztahem ke zvířatům.
Sběr jeleních bobků
Co může být lepšího než brigáda v přírodě? A co teprve, když je to v národním parku! Takovou zkušenost má Míra, který pracoval jako sběrač jeleních bobků. "Dostal jsem se k tomu přes naší fakultu. Často nám rozesílají nabídky různých firem. Definicí této brigády bylo sbírání čerstvých vzorků (bobků) jelena evropského na území NP Šumava - převážně v I. zóně ochrany přírody. Je to kvůli monitoringu jelena na Šumavě - z genetických analýz a místa odběru, které jsme vždy pečlivě zaznamenali do papíru a GPS, se dá totiž zjistit, kde se který jelen zdržuje, kudy vedou migrační koridory a jaká je jejich fitness (pozn. red. zdatnost, schopnost konkrétního jedince předat své geny dalším generacím). A taky kolik přesně těch jelenů na Šumavě je," vypráví o náplni své práce Míra. Parta brigádníků zaznamenávala bobky i od ostatní zvěře a místa výskytu vzácnějších druhů.
Omlouváme se všem majitelům kaváren, obchodů a rychlých občerstvení. Čtenáři teď nejspíš budou na výběr brigády trochu náročnější.