Je v tom háček
Reportéři nám předávají jen tu pozitivnější část. Volných pracovních míst může být dostatek, ale to neznamená, že jsou právě ve vašem oboru. Když to vysvětlíme s nadsázkou: můžete mít sice vystudovanou ekonomii s červeným diplomem, ale budete si třeba vybírat z volných míst ve fastfoodech a fabrikách. Dream job? Ani náhodou!
Ekonomové a učitelé na pracáku
Podle statistik MŠPV se v letošním pololetí na Úřadu práce registrovalo nejvíce absolventů ekonomie - konkrétně 363 absolventů bakalářských a magisterských programů. Za nimi následovali budoucí učitelé, politologové a pracovníci ve stavebnictví. Podívejte se na 10 oborů, jejichž absolventi se nejčastěji nahlašovali na pracák v letošním pololetí:
Nahlášení na úřadu však nutně neznamená, že nenajdou uplatnění.
MATFYZ je v suchu
Když se na to podíváme z druhé strany, tak velmi dobře jsou na tom absolventi informatických oborů, matematiky, fyziky, chemie, ekologie, veterinářství, textilu a zdravotnictví. V každém z těchto oborů bylo nahlášeno na Úřadu práce dvacet a méně absolventů za celou Českou republiku.
Jak je to s jednotlivými profesemi?
Nejvíc volných míst se vyskytuje u profesí, o které vysokoškoláci nemají zájem. Podle srpnových statistik MPSV jde o:
- montážní dělníky,
- řemeslníky,
- řidiče,
- kováře,
- pomocné pracovníky v oblasti těžby a slévače.
Když se na to podíváme z druhé strany, tak přetlak uchazečů je především v administrativních profesích, pojišťovnictví a analytice.
Nízká nezaměstnanost není o ideální práci
Ačkoliv nám současná 3,1% míra nezaměstnanosti hraje do karet a nezaměstnanost absolventů klesá, tak to nutně neznamená, že si okamžitě najdete ideální práci. Není ostuda, když si pár měsíců počkáte na lepší nabídku - alespoň si zaslouženě odpočinete po státnicích.