Český model amerického kongresu v Plzni funguje již osmým rokem a simulace probíhá vždy v první polovině září. Letošního ročníku se zúčastnila i studentka Barbora Šálková, která se o ČMAK dozvěděla minulý rok na Pražském studentském summitu (na kterém probíhá simulace jednání OSN). Jelikož si tento summit užila, rozhodla se přihlásit i do ČMAK. "Když se mě někdo ptá, co to vlastně na těch simulacích dělám, tak ve stručnosti odpovídám, že hrajeme politické divadlo a přitom se hádáme."
ČMAK nabízí pestrou škálu rolí, ze kterých si může každý účastník vybrat. Můžeš se stát poslancem za demokraty či republikány a pracovat v konkrétním výboru, zastávat post senátora, být hlídací pes demokracie a pracovat v jednom z tisků nebo dokonce v rádiu, ale pokud rád taháš za nitky a láká tě hrát v zákulisí, tak se můžeš stát lobbistou. Speciálním subjektem je pak exekutiva (vláda), pod vedením prezidentky Kristýny Hrdličkové, jež je zároveň ředitelkou celého projektu.
"Zrovna na ČMAKu jsem si vybrala roli republikánské poslankyně za frakci Nová pravice ve výboru pro školství a práci. Já ráda na těchto simulacích zastupuji názory, které jsou úplně opačné, než ty moje opravdové. Na PSS jsem si vybrala komunistickou Kubu, na jiné historické simulaci zase komunistické Rumunsko. Původně jsem chtěla být za frakci Tradicionalisté, což je frakce, která občas svými výstupy malinko připomíná naši SPD, je proti potratům, chce zavést povinnou biblickou výchovu na školách atd. Nová pravice mi byla přidělena vlastně omylem, ale nijak jsem nakonec nelitovala. Výbor pro školství a práci jsem si vybrala kvůli tématům. Jednali jsme o legalizaci marihuany, sexuální výchově na školách a revizi pravomocí odborů. Samotnému jednání předcházely ještě dva dny přípravy, kdy nám vysvětlovali jednací řád, dozvěděli jsme se něco o historii stran, frakcí, jaké postoje máme zastávat a jak se máme oblékat. Jednání probíhá podobně, jako v poslanecké sněmovně - vlastně se celý den hádáme formou řádných projevů mezi sebou, zvedáme hlasovací štítky, podáváme pozměňovací návrhy a nakonec vytvoříme nějaký zákon, který občas i schválíme," shrnula svoje působení v kongresu Barbora.
Nejvíc se Barboře na celé simulaci líbilo samotné jednání: "Je sranda, co se někdy do našich zákonů dostane a jaké blbosti z nás občas vypadnou. Například jsme si omylem odhlasovali pozměňovací návrh, který zněl "zaměstnavatel má právo potrestat zaměstnance tak, jak uzná za vhodné", to by byl dost tvrdý kapitalismus i na republikány." Možnosti, které ČMAK nabízí svým účastníkům jsou opravdu nekonečné a sledovat výsledky je vždycky zajímavé. Jediná chyba podle Barbory je, že celá simulace není ještě o týden delší.
Už uvažuješ, že se na jaře přihlásíš do příštího ročníku? Proč by ses měl/a podle Barbory zúčastnit? "Protože tyto akce ohromě rozšíří obzory. Simulace rozvíjí tzv. soft skills, studenti se naučí argumentovat a mluvit před větším publikem, dozví se spoustu nových informací, které se běžně ve školách nedozví. Simulace taky rozvíjí umění kompromisu a vzájemné domluvy. Všechny tyto schopnosti jsou určitě dobře využitelné i v reálném životě. Hlavně ale člověk pozná spoustu skvělých lidí. No a někteří se třeba poprvé podívají do Plzně," i Barbora rozhodně přemýšlí o účasti v dalších ročnících, ale tentokrát by si chtěla vyzkoušet nějakou jinou roli, jako třeba roli demokratické poslankyně nebo lobbistky.
Pokud se chceš podívat na fotky z letošní akce a dozvědět se, co se chystá na další ročníky, tak se podívej na facebook ČMAK.