práce

7 vět, které uslyšíte ve své první práci od starších kolegů

Nástup do první práce může být stresující. Nové prostředí, neznámí lidé a pozice, od které vlastně nevíte, co máte čekat. Proto jsme dali dohromady sedm vět, které určitě uslyšíte. Tak se na ně připravte, ať nejste zaskočeni. A na starší kolegy pak uděláte lepší první dojem.

"Ty jsi neviděl Básníky?"

Zatímco dnes máme na výběr mezi stovkami různých seriálů a filmů, před rokem 1989 tak bohatá nabídka nebyla. Básníky tedy viděli všichni a rádi z nich citují. Pokud chcete na starší kolegy udělat dojem, zjistěte si kdo to jsou Borůvka, Píšťalka a Jeskyňka.

"Nefunguje mi telefon. Můžeš se mi na něj podívat?"

Předpokládá se, že pokud jste mladší generace, rozumíte technice. Jste přece pořád online, takže musíte vědět co tam děláte. Když daný problém (například zablokovaný přístup do telefonu po zadání špatné číselné kombinace) nedokážete vyřešit, jsou na vás vrhány pohledy, které říkají "vím, že bys to dokázal, ale ty ses prostě dost nesnažil."

kariéra
work
O čem se bavit s kolegy v nové práci? Nebojte se prolomit ledy
8. 10. 2018
2 minuty tipů ke kariéře

"Vy mladí se vlastně na televizi nedíváte."

To, že se mladí na televizi nedívají (nebo ji dokonce nevlastní!), mají starší kolegové načteno z různých průzkumů, takže tady je nepřekvapíte. Tváří se, že to chápou, ale nechápou.

"Máš půlden dovolenou?"

Pokud si dovolíte jít domů dřív než váš šéf, zaručeně uslyšíte tuhle otázku. Je úplně jedno, jestli jste přišli o dvě hodiny dřív nebo jestli je sedm večer. Je otázka řečnická, nemá cenu na ni odpovídat. Účelem je pouze upozornit na to, že zatímco vy UŽ jdete domů, někdo jiný JEŠTĚ pracuje.

"Nespi tady dneska."

Tohle je zase opačná situace. Váš šéf odchází dřív než vy a on chce naznačit, že už byste taky měli jít domů, aby se on necítil špatně. To, že vám hodinu předtím zadal tolik úkolů, že tam budete do večera sedět celý týden, už si většinou nepamatuje.

Dream job
work
TEST: Jaká práce je pro tebe ta pravá? Zjisti to
27. 8. 2018
4 min testování

"Stovky? Tisíce!"

Určitě taky natrefíte na staršího kolegu, který všechno zveličuje. Když se vás například zeptá, kolik příležitostí vidíte na daném trhu a vy mu řeknete stovky, tak on namítne, že jsou jich tisíce. Kdybyste řekli tisíce, budou to desetitisíce, atd. Cílem je ukázat, že on vidí věci v širších souvislostech než vy, protože je zkušenější. Nikdy nevyhrajete. Přidat nulu navíc není totiž zrovna velký problém.

"Vy mladí byste chtěli všechno hned."

Když máte tu drzost a řeknete si o zvýšení platu dřív než po pěti letech, jste automaticky zařazen do škatulky "netrpělivý mileniál". Často totiž není váš přínos poměřován vaším nasazením, ale tím, kolik let na pozici jste. Kdybyste dali Marka Zuckerberga do klasické korporátu, tak by ještě teď dělal na juniorní pozici, protože "má ještě čas".

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější