Vyzkoušeli jsme za vás tři dobré rady proti prokrastinaci

Vyzkoušeli jsme za vás tři dobré rady proti prokrastinaci

Zítra se do toho dám. Vrhnu se na to, ale teď musím neodkladně uklidit všechny svoje šuplíky. Zní vám to povědomě? Ano, nejste sami. Chorobné odkládání povinností na později a pocit, že COKOLIV je v tu chvíli důležitější, než referát do školy či jiný „task due soon“ je již nějakou dobu znám pod pojmem prokrastinace a operují s ním jak studenti v běžné mluvě, tak i autoři knih, kteří radí, jak s nevyhnutelnou leností zatočit. Narovinu, student je přemnožený druh, má přízvisko „chudý, a k tomu líný“, a někdy si prostě sám nepomůže. Přinášíme námi vyzkoušené tři zásadní rady. 

1. Odfiltrovat se od nepodstatných věcí

Aneb vypnout internety, facebooky, mobily, televize, rádia, radši i knihy, noviny a příbalové letáky. Ideálně se zavřít do knihovny, nebo – nyní, když začíná už být tak hezky – vyjít ven na čerstvý vzduch. To je pravděpodobně první věc, kterou vám kdekdo řekne. Ovšem, namítnete hned právně, jak asi v dnešní době vypnout internet? Většina úkolů není myslitelná bez „being online“, a tedy riziko rozptýlení a lapení do sítě zůstává zachováno.

V takovém případě pomáhá, pokud ZMĚNÍTE MÍSTO, v kterém se obvykle pohybujete či v kterém úkoly – když se k nim vzácně dostanete – plníte. Mozek je totiž nastavený behaviorálně a kontextově více, než by se mohlo zdát. Pokoj, v kterém jste prováleli celý předešlý den a ještě těch pět předtím, vám bude jenom podvědomě připomínat vaši slabou vůli. Aneb, vyjděte z „místa, kde nikdy nic nedělám“ do „místa, kde všichni něco dělají, nebo se alespoň tak tváří“ – univerzitní knihovny toto kritérium splňují téměř stoprocentně. Kavárny také přijdou vhod – navíc, za trochu té chemické podpory se to vždy pracuje lépe.

Foto: Studenta

2. Začít ihned po probuzení

Ráno moudřejší večera. Ať už jste ranní ptáče či noční sova, „šoková terapie“ všedního dne  –každý jsme se nejspíš ocitli v situaci typu „za pět minut mi jede autobus“ a následně si s úlevou a údivem řekli „nevěřil bych, kolik se toho dá za tak krátký čas stihnout“ – se navzdory povahám zdá více než účinná. Zkrátka: nalákejte sami sebe do pasti, nastavte si nad sebou bič a svažte se do takového denního harmonogramu, že nebudete mít ani čas pípnout. Přizpůsobovat to můžete vzhledem k stupni vaší osvojené morálky, osobních preferencí a zodpovědnosti.

Studenta Tip

Naplánujte si na datum, kdy máte deadline, nějakou příjemnou zábavu; čím více „must be there“, tím lépe. Rázem se pustíte do práce, ani nebudete vědět jak. Protože, jak známo, volno si člověk nejvíce užije po práci. A hlavně – oproti pocitu, kdy byste na vytouženou akci nemohli jít jen a pouze kvůli sobě samotným, je nějakých pár hodin pot, slz a obočí svraštělého soustředěním opravdu procházka růžovým sadem.

Foto: Studenta

3. Mít v tom systém

Částečná souvislost s radou předchozí. Ať už jste student filozofické fakulty, u kterých je neorganizovat často vidět již na první pohled, či dříčské medicíny, troufáme si tvrdit, že zavedení diáře, objevení plánovače akcí u gmailu či nejrůznějších vychytávek v podobě trhacích barevných kalendářů, štítků a podobně dojme každého mladšího dospělce školou povinného. A trh je v tomto ohledu skutečně kreativní – stačí si jen vybrat, co vyhovuje přímo vám. Rozdělíte-li si den do izolovaných časových bloků, nejen, že čas najednou zas tak rychle ubíhat nebude (jaký to nezvyk, zaplnili jste jej něčím jiným, než roztěkaným koukáním do monitoru či zdi), ale více si užijete zábavu, a celkově se den stane plnějším.

Od věci není ani pravidelný jídelníček. Jak jsme zmínili na začátku, mozek je často „pouze“ o zvyku. Pokud honíte úkoly na poslední chvíli pravidelně (divné to slovo, že?) s šálkem kávy a prázdným žaludkem – protože na večeři rozhodně čas nemáte – nejen, že už vám pak káva samotná začne navozovat pocity stresu bez vnější příčiny, ale také to není ani trochu zdravé. Navíc, obětovat trochu času – máme ho teď přeci tolik, když jste si ho tak dobře rozvrhli – a energie na malý průzkum toho, „jaká látka k čemu a v čem“, vám pak ve výsledku onen čas a energii mohou vrátit i si úroky.

Ale nechceme být zase suchaři. Čokoláda a Maté IQ to jistí.

Text: Klára Smejkalová

Foto: http://hdwallpappers.com/qutote-its-time-to-focus-wallpaper/

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější