Myšlenka umělé reality není úplně mladá. Ve Spojených státech si s ní pohrávali třeba už v šedesátých letech minulého století, kdy se jí ujala hlavně armáda. Virtuální realita tehdy a dnes se ale nedá moc srovnávat. Dnes totiž stojí na prahu další technologické revoluce, a to nejen v zábavě, hrách a ve volném čase, ale zejména pro široké možnosti jejího nezábavního využití.
Jeden příklad za všechny: když společnost Tesla uváděla na trh svoje první auto, potýkala se se značnými finančními problémy. Nemohla si dovolit vyrobit několik desítek až stovek kusů aut a nechat je zničit v povinných crashtestech. Místo toho převedli automobil dokonale do virtuální podoby a všechny potřebné testy nasimulovali v umělé realitě. Ušetřili a uspěli.
Nejkvalitnější podívaná s bonusem
Ale k věci (a dokonce zůstaneme i u automotive). Brýle na virtuální realitu si můžete koupit, půjčit, anebo si je vyzkoušet přímo na své škole. Kde, jak a kdy? Na jarních veletrzích s Faurecií!
Jaro s Faurecií
Kde si můžete vyzkoušet brýle Occulus Rift?
22. 3. Plzeň – ZČU
29. 3. Praha – ČVUT
11. 4. Brno – VUT
Kde se dále s Faurecií potkáte?
22. 3. Mladá Boleslav – Škoda Auto VŠ
4. 4. České Budějovice – VŠTE
5. 4. Zlín – UTB
Na každém takovém veletrhu bude totiž specialista na virtuální realitu zájemcům půjčovat Occulus Rift, což jsou momentálně jedny z nejdražších a nejkvalitnějších brýlí na umělou realitu. Takže žádná roztěkaná mobilní realita, ale pořádný zážitek na úrovni. „Studenti budou pomocí brýlí virtuálně provedeni závodem Faurecie v Bezděčíně (Mladé Boleslavi), který disponuje obdobně jako ostatní naše závody v ČR velmi pokročilými technologiemi,“ říká Michaela Švingerová z Faurecie. „Provedeme je skutečně krok za krokem od recepce přes kanceláře až po výrobu, která je už dnes ve Faurecii poloautomatizovaná, logistiku, sklady, kantýnu a zase zpátky ven, kde je bude čekat překvapení.“
O co konkrétně půjde, nám Míša nechtěla prozradit, takže si holt taky budeme muset na veletrh zajít a zjistit to na vlastní kůži. „Rozhodli jsme se letos na veletrzích studentům dát možnost zažít virtuální realitu, protože kvalitní zpracování virtuální reality je dneska pořád poměrně drahá záležitost. Jde o budoucnost audiovizuální technologie, o unikátní zážitek, který jsme chtěli zprostředkovat co nejvíce studentům. Pomocí virtuální reality se tak zájemci mohou projít naší továrnou za plného provozu, což by normálně bylo velmi složité, ne-li nemožné zorganizovat. Takhle se tam studenti podívají bez jakýchkoli limitů. Budou se moct rozhlížet v rozsahu 360 stupňů a vidět skutečně všechno, co vidět lze.“
Společnost Faurecia si obecně velice zakládá na práci s těmi nejnovějšími technologiemi. Čtvrtina jejich produktů letos uvedených na trh například disponovala funkcemi, s nimiž zatím ještě nikdo jiný nepřišel.
Poznejte Faurecii
Neznáte Faurecii nebo ji neznáte tak dobře? Tak pár rychlých faktů – jde o jednoho ze světových lídrů v oboru automotive, o společnost se stoletou tradicí a se sídly v šestatřiceti zemích. V Česku má Faurecia sedm výrobních závodů – v Písku, Plzni, Pardubicích, Bakově nad Jizerou a Mladé Boleslavi. Mezi hlavní výrobní artikly společnosti patří autosedačky, interiéry a výfukové systémy. Faurecia zkrátka tvoří pocity z řízení.
Pokud vám u virtuální reality vyschne v krku, nalejí vám u stánku zadarmo točenou Kofolu. A jestli jste technici a zajímá vás něco velmi specifického, můžete se taky bez problémů zeptat. Na veletrhy totiž Faurecia přivede i profíky z oboru, s nimiž si můžete popovídat o tom, jak to vážně v reálu chodí. A aby toho nebylo málo, můžete vyhrát sporťák Alfa Romeo Giulia s 510 koňmi pod kapotou na víkend. A ještě s vámi natočí promo video a budete slavní. To by šlo, ne?
„Vyhodnocení soutěže proběhne po konci všech veletrhů na naší facebookové stránce Faurecia Česká republika, takže ji doporučuji sledovat, ať o nic nepřijdete,“ dodává Míša a potutelně se usmívá, když se znovu ptáme na překvapení. A stejně nám nic neřekne. Takže se nedá nic dělat – uvidíme na veletrhu!
Text: Ella Mahdalová