Komerce jede
Než se podíváme na oscarové hity, zmíníme dvojici děl, které nejspíš filmovými kronikami nezahýbají, přesto budou nadmíru úspěšné. O závěrečné části Padesáti odstínů, tentokrát s přídomkem "svobody", nelze pochybovat, opět se bude jednat o kinojistotu pro všechny nenáročné diváky; respektive spíše divačky, vzhledem k návštěvnosti předchozích dílů. Rutinér James Foley natočil i loňský díl, a tak neočekáváme jakoukoli změnu - laciné sexuální pseudonásilí v podání fešáckého Jamieho Dornana a unylé Dakoty Johnson bude hrát prim i tentokrát.
Filmařsky snad kvalitnější bude další komiksovka z dílny Marvelu, pojednávající o postavě představené už v předloňském Kapitánovi Americe. Black Panther vypadá zajímavě hned ve dvou ohledech - jednak se bude jednat o komerční hit díky afroamerickému obsazení a je jedině dobře, že i tato zámořská minorita, o níž je v posledních letech poměrně dost slyšet, bude mít svého superhrdinu. A navíc se podle prvních nadšených ohlasů jedná i o kvalitní film, který pokračuje v zábavné marvelovské tradici, již navíc obohacuje o nadstandardně akční podívanou. Uvidíme, jestli tento důležitý film dokáže zaujmout i tuzemské diváky.
Favoriti na sošky
A teď už se vrhněme na zástupce chválené kvality. Hned první únorový den můžeme vidět snímek s podivným názvem Nit z přízraků. Historicko-psychologický příběh návrháře luxusních šatů z Londýna poloviny minulého století stojí především na dvou slavných jménech - Paul Thomas Anderson a Daniel Day-Lewis. Režisér ceněných náročných dramat (Až na krev, Magnolia) nezklamal ani tentokrát a připravil třemi Oscary ověnčenému Day-Lewisovi další skvělou hereckou příležitost.
O dva týdny později uvidíme Tvář vody, hlavního favorita letošních oscarových klání. Romantický fantasy horor svým jedinečným stylem uchopil Guillermo del Toro (Faunův labyrint) a po zásluze si odnesl Zlatý glóbus za nejlepší režii. Podivná romance o lásce uklízečky a obojživelného monstra přiláká každého, kdo si libuje v obskurních tématech.
A nakonec se poslední únorový čtvrtek objeví i očekávaná sázka na jistotu. Akta Pentagon: Skrytá válka se mohou pochlubit všemi proprietami, které zámořští diváci tak zbožňují: Steven Spielbergem na režisérské stoličce, slavnými Tomem Hanksem a Meryl Streep před kamerou i příběhem o svobodě slova. Podobně jako kdysi Všichni starostovi muži budou nyní novináři Hanks a Streep odhalovat nekalá tajemství americké vlády o válce ve Vietnamu. Kdo si užil třeba předloňský Spotlight, docení i toto konverzační drama.
Ach ty Čechy
Tuzemskými zástupci budou především Prezident Blaník a Věčně tvá nevěrná. Těžko říct, co čekat od celovečerního pokračování oblíbeného online seriálu Kancelář Blaník, ovšem o sprostá slova i sofistikované politické narážky by v příběhu Tondy Blaníka neměla být nouze. Konkrétnější představu máme o druhé zmíněné komedii, kterou natočil Milan Cieslar, nestor komerčně občas úspěšných, ovšem kritiky nenáviděných kousků. Naposledy jsem nespokojeně kroutil hlavou nad jeho zimní řachandou Špindl, jež měla premiéru před Vánoci, a už se na nás valí další vztahová humoreska. Tak snad dopadne lépe.
Poslední dílo legendy
A ještě na jednu událost nemůžeme zapomenout. Svůj poslední celovečerní film Hmyz představí třiaosmdesátiletý génius Jan Švankmajer. O fascinaci čapkovskou hmyzí tématikou jeden z našich celosvětově nejznámějších režisérů vyprávěl už před téměř padesáti lety, nyní se mu projekt tedy konečně podařilo dokončit. A sám prohlásil, že další film už od něj čekat nemůžeme. Vzhledem k přece jen nevalné kvalitě tuzemské produkce poslední doby tak novinka uznávaného umělce působí jako jeden z nejzajímavějších českých snímků roku. Kroužkujme si v kalendářích netradiční pondělní termín 19. února, od kdy na silně vizuální podobenství můžeme narazit v kinech.