VIDEO TÝDNE: TOP 5 nejvyšších mrakodrapů světa!

V posledních letech se mrakodrapy staly neodmyslitelnou součástí každé světové metropole. Z původních nevzhledných kancelářských budov se staly luxusní domy plné apartmánů pro boháče a obchodů světových značek. My vám představíme 5 nejvyšších mrakodrapů na světě!

První mrakodrap byl vysoký jen 42 metrů!

Spolu s neustávající urbanizací světa kolem nás se zvyšuje i počet výškových budov ve městech.  Za mrakodrap byla dříve považována každá výšková budova, která převyšovala své okolí. Dnes mrakodrapem označujeme pouze budovy vyšší než 100 metrů. Pokud si myslíte, že první „skyscraper“ byl postaven v ráji mrakodrapů, New Yorku, jste na omylu! První mrakodrap na světě byl postaven v Chicagu v roce 1885. Jednalo se o budovu pojišťovny Home Insurance, která měřila pouhých 42 metrů a měla deset pater.

1. Burdž Chalífa, Spojené arabské emiráty (2010)

Nejvyšším mrakodrapem na světě se stal v roce 2010 Burdž Chalífa. Původně nesl jméno Burdž Dubaj neboli Dubajská věž. Nakonec byl ale těsně před dokončením přejmenován na počest prezidenta emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána. Využití prostor budovy je rozmanité. Kromě obchodů a plaveckého bazénu zabírá 67 pater budovy až 700 luxusních bytů. Dále se stal nejvyšší mrakodrap světa novým sídlem Armani Hotelu známého italského návrháře Giorgia Armaniho. Při nepřízni počasí se mrakodrap může otáčet až o 120 stupňů. V jeho útrobách je možné nalézt až 57 výtahů a 8 eskalátorů. Se svými 818 metry převýšil Petřínskou rozhlednu dokonce 14krát!

2. Tchaj- pej 101, Tchaj-wan (2004)

Druhá nejvyšší budova světa se nachází ve městě Tchaj-pej, které je hlavním městem Tchaj-wanu. Stavba mrakodrapu byla dokončena v roce 2004. Tchaj-pej 101 se tyčí do výšky 509 metrů. Celkem má 101 podlaží nad zemí a 5 pod zemí. Do roku 2010, kdy byla dokončena stavba mrakodrapu Burdž Chalífa, byl držitelem mnoha rekordů včetně nejrychlejšího výtahu na světě s rychlostí 16,83 m/s. Další raritou tchaj-wanského mrakodrapu jsou největší silvestrovské hodiny na světě.

3. Shanghai World Financial Center, Čína (2008)

Shanghai World Financial Center je nejen nejvyšší budovou v Číně, se svými 492 metry se umístil dokonce na třetím místě nejvyšších mrakodrapů světa. Dále drží rekord dokonce i nad „králem mrakodrapů“ díky nejvyšší střeše světa. Další zajímavostí je také netradiční otvor na vrcholu stavby ve tvaru obdélníku. Záměr nebyl čistě jen designérský. Obdélník má za úkol zmírnit tlak tamějšího silného větru. V původním plánu měl být otvor kruhový. Nakonec architekti návrh raději změnili, kvůli spojitosti s japonskou vlajkou. V rámci mrakodrapu byla také otevřena nejvyšší vyhlídková plošina na světě. Nachází se 474 metrů nad zemí a celá je zhotovena z tvrzeného skla.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

4. International Commerce Centre, Hong Kong (2009)

Nejvyšší budovou Honkongu se stal v roce 2009 mrakodrap International Commerce Centre ležící v komplexu Union Square. Mrakodrap byl navržen architekty z kanceláří Kohn Pedersen Fox Associates a Wong & Ouyang. International Commerce Centre měří 483 metrů a má neuvěřitelných 118 pater. Díky tomu mrakodrap získal druhé místo na žebříčku budov s nejvyšším počtem podlaží.

5. Petronas Twin Towers, Malajsie (1998)

V letech 1998 až 2004 kralovala nejvyšším budovám světa malajská dvojčata Petronas Twin Towers. Kromě výšky 452 metrů za pozornost určitě stojí vzájemné propojení budov ve výšce 170 metrů. Dvoupatrový most propojuje elegantní mrakodrapové věže ve 42. patře a přezdívá se mu Skybridge neboli Nebeský most. Vstup je volně přístupný veřejnosti, ale vstupenky se musí předem rezervovat. Celý projekt stavby „malajských dvojčat“ je založen na principech islámské architektury.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Zuzana Plecitá

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější