Zkouška dospělosti aneb sázka do loterie
Tento rok by se maturita mohla přirovnat ke vkladu do loterie. Do poslední chvíle nikdo neznal přesná pravidla ani podmínky. Jediné, co si studenti mohli vybrat, byla úroveň zkoušky. Ve výsledku tak došlo k rozdílným podmínkám u jednotlivých maturantů. Některé školy umožnily maturovat ze stejných předmětů „státně“ i „školně“. Vyskytly se i případy, kdy si studenti vybrali obě úrovně z jednoho předmětu. Náročnější verze byla nepovinná, a tak se v případě neúspěchu nepočítala. Nikdo nevěděl, co čekat, a tak každý bral menší zlo …
Co dělat, když jste neudělali maturitu
Důležité je uvědomit si, že život tím nekončí. Na vysoké škole mají studenti také několik pokusů na splnění zkoušky. Jen malé procento z nich zápočet zvládne vždy na první pokus. Zkuste brát opravu jako druhou šanci ukázat, co ve Vás je. Největší výhodou je čas a zkušenost. Pokuste se využít toho, že na rozdíl od svých spolužáků, vy už víte, co přesně nová maturita vyžaduje. Navíc máte více než tři měsíce na přípravu a méně předmětů.
Co vás v září čeká…
Pokud jste neudělali ústní zkoušku, v září budete muset absolvovat všechny části maturity včetně ústního projevu a didaktického testu. Dobrou zprávou je, že v případě opakování češtiny musíte předložit nový seznam četby (do konce června). Můžete se tak vyhnout knihám, o kterých už dnes víte, že jsou náročnější. Výsledky opravných zkoušek Cermat vyhlásí do konce září. Každá vysoká škola má jiné podmínky pro přijetí. Proto doporučujeme zjistit si, zda právě Vaše vysoká škola přijímá studenty podmínečně. U VOŠ by neměl být problém, VŠ školy se liší případ od případu.
Výsledky ústních zkoušek státní maturity:
Propadlo 6,5 %
Nepřipuštěno 10,9%
Celkem neúspěšných 17,4%
Mezi předměty s nejhoršími výsledky patří jazyky:
Český jazyk 3%
Anglický jazyk 5 %
Německý jazyk 7,5%
Několik možností, jak si naplánovat léto:
1) Zodpovědně si rozložte učení na celé léto kromě posledního týdne. S tímhle plánem se vše perfektně naučíte a budete na maturitní zkoušku dokonale připraveni. Navíc díky volnému poslednímu týdnu si alespoň trochu odpočinete a odreagujete se. Poznámka: Tato varianta patří mezi méně oblíbené. Je určená především pro ty, kteří preferují dlouhou a méně intenzivní přípravu. Nebo pro ty, kteří doopravdy nic netuší o onom předmětu.
2) Nebuďte na sebe tak tvrdí. Nechte plány, jak byly a s chutí do prázdnin. Čas si udělejte až poslední dva až tři týdny v srpnu. Většina maturantů se stejně učí až o „svaťáku“. A ten trvá jen sedm dní. S tímto plánem si užijete léto, naberete energii a budete mít dostatek času všechno se znovu naučit.
3) Neudělali jste jednu nebo dvě maturitní zkoušky? Žádný problém. Program neměňte a vzhůru na prázdniny. Nechte si volných jen pár dní na konci léta. Poznámka: Jedná se o velmi intenzivní přípravu. Počítejte s tím, že nebudete téměř spát a Vaším nejoblíbenějším kamarádem se stane kofein a energy drinky.
Boj proti maturitám nepovoluje…
Samotné zavedení nových maturit provázelo mnoho protestů, demonstrací a peticí. Posledním projevem nesouhlasu bylo nabourání oficiálních stránek maturit, kam neznámí hackeři vložili protestní song.
Zuzana Plecitá