Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj jsou po všech stránkách poznamenané těžbou. Dnes se snaží zvednout z popela a každý při tom čelí jiné výzvě. Těžba je jejich minulostí i současností.
Přestože se kraje snaží dohnat zbytek republiky, před sebou mají ještě dlouhou cestu. Mladí a nadaní lidé odcházejí za prací jinam, v krajích chybí moderní přístup, finance a často i dlouhodobý plán rozvoje.
TERMÍN: 8. dubna od 10:00 na Facebook události
HOSTÉ
- Ing. arch. Vojtěch Franta - náměstek hejtmana Karlovarského kraje
- prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. - hejtman Moravskoslezského kraje
- Mgr. Iva Dvořáková LL.M - radní Ústeckého kraje za životní prostředí
TÉMATA
▶️Budoucnost vytěžené krajiny? Ústecko má přírodě hodně co vracet
Doba uhelná finišuje a čím dál častěji otevírá palčivou otázku: Co bude s jámami po těžbě? Návrhů je několik. Podle jednoho z nich by se ústecká pustina mohla proměnit v jezerní krajinu. Stačí zalít díry po těžbě a vrátit přírodu přírodě. Kéž by to bylo tak jednoduché.
Přečtěte si víc ve speciálu Ústecko, kraj za těžebními limity.
▶️Becherovka a filmový festival nestačí. Co vrátí Karlovarsku přízeň mladých lidí?
Nejzápadnější cíp republiky odsoudila k osamělosti nejenom dopravní nedostupnost. Komu se sem podaří dokodrcat, najde kraj, odkud mladí utíkají. A ti, kteří zůstali, na rozvoj místního života většinou rezignovali. Jak zachránit vykořeněný kraj, od kterého dávají ruce pryč i jeho vlastní obyvatelé?
Přečtěte si víc ve speciálu: Karlovarsko, kraj, na který se zapomnělo.
▶️ Moravskoslezsko nechává uhlí za sebou. Míří vstříc technologické revoluci
Zatímco zbytek republiky krajem pohrdal, on se proměnil v technologického vizionáře. Kraj proslulý bodrými obyvateli, znečištěným ovzduším a nezaměnitelným industriálem popadl druhý dech a vyhrává závod o technologickou velmoc českých post uhelných krajů. Jak si svou budoucnost představuje Ostrava i její okolí?