Debetní karta je ta, na kterou jsme zvyklí a která je nejrozšířenější – vydává se k běžnému bankovnímu účtu a můžete ji používat v každodenním životě. S kreditní kartou můžete utrácet víc, než kolik zrovna máte na účtu. Pak vám dá banka nějakou lhůtu, do které musíte půjčené peníze vrátit. Do té doby vám nepočítá žádné úroky. Například u Komerční banky si jako student můžete požádat o výhodnou kreditní kartu, na které budete mít k dispozici až 20 tisíc korun. Peníze můžete bezúročně využívat až 45 dní. K vyřízení stačí jen aktuální potvrzení o studiu.
Kterou kartu si vybrat?
„Kreditní karta nabízí především flexibilní a chytré řešení – rozhodujete, kdy zaplatíte – ihned nebo později a navíc nabízí možnost využití bezúročného období, karta debetní zcela určitě nabízí bezpečnost pro vaši hotovost a vždy rychlý přístup k vašim penězům formou jednoduchého a bezstarostného placení a přehled o výdajích,“ popisuje hlavní výhody obou typů Radko Belada, marketingový šéf z Komerční banky. Embosovaná vs. elektronická karta – to jsou další dva typy karet, mezi kterými si můžete vybrat. Karta embosovaná má na povrchu vyražené reliéfní (plastické) písmo. Dá se s ní platit na více místech, ne všude elektronické (ty ploché) karty přijímají.
Konto pro studenty
Komerční banka pro studenty nabízí atraktivní konto G2, které vás měsíčně nebude stát vůbec nic. K tomu budete mít zdarma jeden výběr z bankomatu, mezinárodní elektronickou platební kartu, přístup k účtu z internetu a mobilu nebo třeba možnost čerpat úvěr až půl milionu korun. Pokud si dvacku připlatíte, získáte navíc spoustu dalších výhod, například všechny výběry z bankomatu zdarma, e-card k účtu či embosovanou kartu s cestovním pojištěním.
A co tak stále oblíbenější a obzvlášť v období Vánoc využívané nákupy přes internet? „Pro on-line jsou nejvhodnější přímo tzv. e-card, tedy platební karta, která není ve formě klasického plastiku, ale která je přímo určena pro placení na internetu. KB vydává virtuální debetní kartu,“ říká Belada.
PIN je vaše největší tajemství!
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kartu, myslete při jejím používání na základní bezpečnostní opatření. Ušetříte si tím mnoho starostí i peněz. Hlavní zásady jsou dvě – kartu si dobře hlídejte a buďte si jistí, kde ji zrovna máte. A ochraňujte svůj PIN – zapamatujte si ho, nenoste ho nikde napsaný poblíž vaší platební karty a nikomu ho neříkejte.
Článek vznikl ve spolupráci s Komerční bankou, více na www.kb.cz.