Po hospodářské krizi se ocitla spousta mladých lidí ve věku do 25 let v nevýhodné pozici. Podniky a firmy je přestaly chtít, jelikož nebyli dostatečně zkušení. Podle statistik si v roce 2013 hledalo práci kolem 6 milionů mladých Evropanů.
Na základě těchto alarmujících čísel spustila v roce 2012 Evropská komise program Tvoje první práce s EURES. Tato iniciativa má za úkol ulehčit mobilitu mladých lidí a pomoci jim s uplatněním na pracovním trhu nebo s odbornou přípravou na pracovišti v jiném státě.
Když vás nechtějí v Čechách, proč by po vašich schopnostech a kvalifikaci nezatoužili například ve Francii nebo Německu?
Jak se zúčastnit?
Do programu Tvoje první práce s EURES se mohou hlásit občané EU ve věku mezi 18 až 30 lety, kteří legálně pobývají v jednom z členských států a hledají pracovní místo, stáž nebo učňovský poměr. A to v jiné zemi EU než v zemi trvalého pobytu.
V České republice mají administrativní pod¬poru programu na starosti poradci sítě EURES 14 krajských poboček Úřadu práce ČR .Ty zajišťují informace, nábor, umístění a podporu jak mladým lidem, tak zaměstnavatelům.
Zaměstnání, jazykové kurzy nebo odborná příprava
Iniciativa Tvoje první práce s EURES pomáhá nejenom s náborem do zaměstnání, ale využít můžete i její rozšířené pomoci. Program pomáhá i s pokrytím výdajů spojených s cestováním za pohovorem.
Program se dále podílí na školeních zaměřených na rozvoj obecných sociálních dovedností, pomoci s pokrytím nákladů spojených s přestěhováním za novou prací, spolufinancování jazykových kurzů nebo zajišťuje získávání specifických dovedností požadovaných firmami. Finanční podporu z programu mohou získat jak mladí lidé, tak i zaměstnavatelé v některém z členských států.
Tvoje první práce s EURES je součástí balíčků iniciativ Mládež v pohybu a Příležitosti pro mladé, které byly spuštěny v rámci růstové strategie Evropa 2020. Jedním z vytyčených cílů je dosažení 75% zaměstnanosti osob ve věku 24 až 60 let, ke kterému by EU měly dopomoci právě výše zmíněné iniciativy. Více informací najdete na www.eures.cz nebo na stránkách Evropské komise.
V současnosti je v Evropské unii prý největší poptávka po prodejcích, finančnících a pracovnících v oblasti úklidu domácnosti a restauračních služeb.
Stážujte s programem ERASMUS+
I když se vás prozatím hledání práce netýká, jelikož si užíváte vysokoškolského života, neměli byste získávání praxe nechávat na poslední chvíli. Během studijních let máte jedinečnou možnost vycestovat do zahraničí a nasbírat cenné zkušenosti. A to v rámci programu Erasmus+, který zastřešuje nejenom studijní pobyty, ale i praktické stáže. Dohromady můžete v rámci studia strávit v zahraničí až 2 roky. (12 měsíců během bakalářského studia a 12 měsíců během magisterského, případně doktorského studia).
Velkou výhodou praktické stáže je to, že na ni můžete vyrazit hned v prvním ročníku vysokoškolského studia. Zlepšíte si své jazykové dovednosti, získáte zkušenosti z oboru a zvýšíte svou kvalifikaci. Více informací o praktické stáži by vám mělo podat studijní nebo zahraniční oddělení vaší fakulty.
V rámci projektu Stážujeme.cz můžete navíc za své jedinečné zážitky ze stáže vyhrát hodnotné ceny.
Co zajímavého se pro vás chystá?
12. listopadu 19:00, Praha, kino Evropský dům
Je to jen vítr – promítání maďarského filmu o romské menšině. Vstup zdarma
17.–23. listopadu, Global Enterprenneurship Week v České republice
Zastoupení EK v ČR je partnerem největší světové události věnované podpoře podnikání, díky níž můžete například navštívit panelovou diskusi na půdě VŠE s pozvanými studenty a mladými absolventy. Kompletní seznam akcí zde. Vstup je zdarma.
20. listopadu 18:00, Brno, Kleinův palác
Prachy v prachu – promítání dokumentárního filmu o financování politických kampaní.
26. listopadu 19:00, Praha, kino Evropský dům
Kauza Cervanová – promítání detektivního dokumentu o 40 let staré kauze vraždy mladé medičky. Vstup je zdarma.
Text: Lucie Jebavá