Z celkových 77 přihlášených projektů vybrala porota nejlepší dvacítku. Deset nejzajímavějších dostane 70 000 Kč na realizaci svého projektu. Kromě toho se na konci února rozhodovalo i o čtyřech nejlepších projektech, jejichž autoři získali osobní odměnu a ten úplně nejlepší cestu na Srí Lanku.
Porota se nakonec rozhodla udělit o jednu osobní cenu více, než původně zamýšlela. Na třetím místě se totiž umístily hned dva projekty. Jedním z nich je projekt Soaré 2015, jehož autorem je Ján Supuka. Jeho projekt se zaobírá problémem hudebního festivalu Soaré 2015 a chce ukázat, že i festivaly mohou mít malou ekologickou stopu a minimální vliv na životní prostředí. Ne stejném stupni skončil i projekt Martina Feriance s názvem Aktívna a pasívná rekuperácia, který řeší nové využití zbytkové energie. Martin již dokonce navrhl a zkonstruoval zařízení, které dokáže zachytávat zbytkovou energii během větrání v budovách. Oba autoři si odnesli osobní odměnu v hodnotě 10 000 Kč.
Na druhé příčce se umístil projekt s názvem Malí zahrádkári, jehož autorkou je Andrea Benková. Její projekt je zaměřen na předškoláky a klade si za cíl ukázat dětem, že jsou schopny vypěstovat si vlastní zeleninu a ovoce. Dlouhodobým cílem je snaha naučit tímto děti vážit si více potravin a tím zabránit jejich plýtvání. Za tento projekt si Andrea odnesla osobní odměnu ve výši 20 000 Kč.
První místo obsadil projekt Kde sú včely tam je život, jehož autorem je Martin Miško. Martin se věnoval problému, který vzniká na Slovensku v důsledku nedostatku medu a včelstev. Tento med může být použit pro lékařské účely, ale není ho na Slovensku dostatek. V rámci svého návrhu hodlá Martin oslovit studenty, které mají zájem naučit se včelařskému řemeslu a otevřít si včelařskou školu. O tom, že jeho projekt porotu skutečně oslovil, není pochyb. Kromě osobní odměny 30 000 Kč si odnesl i zájezd na Srí Lanku.
„Projekt, který je líhní nových včelařů, tu ještě nebyl. To je hezký nápad. Přínos pro lidi i přírodu je, myslím, zřejmý. Co se týče projektu, co budete dělat, když nebudete mít žádného zájemce? Jak zajistíte, aby byl projekt úspěšný? Uvažoval jste o spolupráci s nějakým svazem včelařů? Ten by mohl dobře pomoci,“ říká k vítěznému návrhu jeho mentor Vladimír Kočí.
Povídali jsme si také s Andreou Benkovou, jednou z vítězek Unilever výzvy s projektem Malí zahrádkári:
Co pro tebe bylo během soutěže nejpřínosnější?
Jednoznačně nadšení pro věc. Velmi mě potěšilo, když jsem zjistila, že o můj projekt skutečně jeví malé děti zájem. A nejen děti, i učitelky v mateřských školkách a dokonce nás oslovila i televize, že o tom natočí reportáž, aby se to mohlo více šířit.
Co tě čeká v nejbližší době?
Teď nás čeká realizace, což bude ten nejtěžší úkol. A pak udržování projektu i nadále. Ráda bych ho rozšířila i na další školky, ale to už závisí na sehnání sponzorů.
Dokážeš odhadnout, kdy a čím celý projekt začne?
Začneme hned, jak nám pošlou peníze z výhry. Ale už jsme například objednali vyvýšené záhony, protože se dělají na míru. Zároveň hledám nářadí pro dospělé i pro děti, abych koupila kvalitní a za dobrou cenu. Až všechno shromáždíme, přijede televize a začneme s realizací, aby to mohli vidět i ostatní školky, které by to mohlo inspirovat.
Budeš si sestavovat nějaký tým?
Tým tvořím pouze já a paní učitelky a paní ředitelka z té školky. Svůj tým ale nemám, celá organizace a realizace závisí na mně.
Text: Veronika Doskočilová