Tradice
Co Čech, to muzikant. Co Čech, to alespoň hudební milovník. A tak navzdory finanční krizi, která hýbe světem, netrpěla Česká republika v průběhu letošního léta nedostatkem hudebních festivalů. Ačkoli jejich organizace vyžadovala značnou snahu pořadatelů při shánění sponzorů a jiných zdrojů finančních prostředků, nabídka vůči létům předchozím ještě vzrostla. Hlavu k hlavě jste mohli přidat na zajetých akcích s masivní návštěvností, nijak vás nezklamala ani pohodová atmosféra fesťáků s menším areálem, ale objevily se také nové tváře – rozuměj loga – menších fesťáčků, které spatřily světla reflektorů poprvé.
Světáctví
Zarytí vyznavači metalu neboli ostnatých náramků a hára až na zadek si mohli nabuzené kytary a bleskurychlé dvojšlapky užít na Masters of Rock ve Vizovicích. Ten přivezl do Česka Nightwish nebo Arch Enemy. V obou případech jsou vůdčími osobnostmi v kapele ženy, ale jedna vládne čistým zvučným hláskem, druhá drsným chraplákem. Na druhou dobu skákali punkáči v čírech a s trikolorou červená-žlutá-zelená na ska punkovém festivalu Mighty Sounds nedaleko Olší u Tábora. Akce již léta apeluje na post největšího skáčkového festivalu v Evropě, letos ji ale poznamenalo snad nejvíc ze všech festivalů deštivé počasí. Velký, napjatě očekávaný návrat německé kapely Guano Apes zažila Benátská noc – festival, který navíc konkuroval zmíněným Nightwish vystoupením jejich bývalé zpěvačky Tarji Turunen. Multikulturním přízviskem se může pyšnit slezský Colours of Ostrava, na jehož pódiích se předvedli umělci z Nigérie, Izraele, Kolumbie nebo Srí Lanky, a přivezli jazz, reggae, soul i folk.
Domácí plácek
Tradičními tahouny, kteří jen tak nezklamou, jsou i čeští harcovníci. Na Rock for People se zapotila Vypsaná fixa, která tu hrála každý den a vždy přehrála jednu ze svých desek – jen tak se tudíž neoposlouchala. Na Colours of Ostrava si akusticky zabrnkali Tata Bojs, ale jejich legendární světelné show vystřídaly doprovody smyčců a klavírních klapek Korejek z Ahn Tria. Mezi kapely, které se na festivalových prknech příliš neukazují, patří J.A.R či Monkey Bussines. Na O2 Sázava festu si tu možnost ujít nenechali a oddali se svému bezuzdnému, ale vtipnému exhibicionismu. Prostor dostaly také kapelky lokálního charakteru. Mezi tradiční podporovatele nových talentů patří třeba Open Air Musicfest Přeštěnice v jižních Čechách. Programy jednotlivých akcí vtáhly do festivalových bran extrémní počet lidí, rekordní návštěvnost utržily téměř všechny festivaly.
Tragédie
Akcím s obrovským počtem lidí se často nevyhnou ani nepříjemné události. Slovenský festival Pohoda, který již dosáhl evropského věhlasu a ze zahraničí vozí na své scény několik let hvězdy hudebního nebe, zradilo letošní nevyzpytatelné počasí. Kvůli náhlým poryvům větru se při vystoupení kapely United Flavour zřítil na fanoušky obrovský stan i se svou kovovou konstrukcí. Pád dopadl tragicky, smrtí člověka. Většina veřejnosti i odborníků se ale shoduje, že na straně pořadatelů se žádná chyba nestala. Neštěstí provázelo i začátek Masters of Rock, kdy mladou ženu při odcházení z areálu přejel vlak. Žena přišla o jednu nohu a utrpěla také další vážná zranění. Ani zde se ovšem nejedná o vinu pořadatelů. Doufejme tedy, stejně jako Slováci, že podobné nehody neodradí nikoho – organizátory, hudebníky ani návštěvníky – od letních festivalů. Ale to by u muzikantského národa hrozit nemělo, ne?
Připravila: Eva Samšuková
Foto: Marie Bauerová
Rekordy
3 – nejmladší účastník festivalu Masters of Rock
5 – pět kilometrů oplocení bylo použito na festivale Rock for People
150 – přes toto číslo se přehoupl počet interpretů na Mighty Sounds
22 – tolikrát se bývalý prezident Václav Havel zúčastnil Open Air Music Festivalu Trutnov
11 – počet pódií na Colours of Ostrava
85 000 – litry piva vypitého na Colours of Ostrava
3 – tři koncerty za sebou odehrála Vypsaná fixa na Rock for People
65 – tolik dní trval nejdelší festival v Česku – Šapitó
106 000 – během třech dní navštívil Votvírák rekordní počet lidí
1 – tolik mrtvých přinesl vítr na Pohodě