Dělení ukulelí
Pokud chcete ukulele trendu propadnout také, měli byste vědět, že se dělí na 4 hlavní typy: sopránová, koncertní, tenorová a barytonová. Sopránová ukulele jsou ta „nejukulelovatější“ – to je ten havajský originál. Ostatní typy jsou od nich odvozené. Koncertní, tenorová a barytonová ukulele (tak, jak jdou po sobě) jsou postupně větší, mají hlasitější zvuk a basovější tón. Každopádně standard je to sopránové.
Sehnat lze dokonce i elektroakustické ukulele – to kdybyste ho chtěli mít v kapele a trápilo by vás jeho nazvučení. A nebo pokud byste s ním chtěli veřejně vystupovat (rozhodně doporučujeme).
Proč ukulele?
- Je skladné, takže se s ním můžete předvádět kdykoliv
a kdekoliv
- Nové koupíte už za pár stovek
- Seženete ho ve vaší oblíbené barvě
- Má 4 struny, takže se na něj naučíte rychle (pardon, basáci)
- Na zahrání spousty akordů vám stačí jen dva prsty
- Pochází z Havaje, takže rozdává radost, pohodu a sluníčko
- Je cool. Bez debaty
Trocha historie
Pokud krom hry na ukulele budete chtít zapůsobit i znalostmi, pak byste si měli pamatovat, že vzniklo v 80. letech 19. století na Havaji. Tam uku znamená „dar“ a lele „přijít“. V překladu tak jde o „dar, který přišel“, což zní dost poeticky. Největší boom zažil tento nástroj na počátku 20. století během jazzové éry v USA. V českých prvorepublikových kavárnách a klubech se stal oblíbený jen malou chvíli potom. To jsme ještě drželi se světem krok.
Když hrají machři
Za jednoho z nejlepších ukulelistů současnosti je považován Jake Shimabukuro. Ten samozřejmě umí naprosto dokonale hrát a krom toho také používá spoustu kytarových efektů, takže posouvá hranice ukulele ještě dále. Schválně mrkněte na video níže. Tenhle megahit od Daft Punk zní v jeho podání úplně skvěle.
Pokud vás ukulele zaujalo a před nákupem ho chcete vyzkoušet, navštivte kamenné prodejny Kytary.cz v Praze nebo Brně. Tam najdete ukulelí spoustu a brnkat si na ně můžete klidně celé dny. Určitě se sami přesvědčíte, že ucoolele je prostě cool.